Jump to content
Nasciturus

Pierwszy Weizen-czy wszystko ok?

Recommended Posts

Równy tydzień temu warzyłem pierwszego Weizena, użyłem 3 kg słodu pszenicznego, 1kg pilzneńskiego i 700g carahell. Zacierałem tak: w 44* 15 minut, 64* 40 minut i 73* 20 minut. Po wysłodzeniu wyszło mi około 20l brzeczki o ekstrakcie 12 blg, zadałem uwodnione drożdże WB-06 w temperaturze 19*. Przez pierwsze 3 dni drożdże pracowały jak szalone, po tym czasie rurka fermentacyjna w ogóle przestała "bulkać". Dzisiaj czyli 7 dni po zadaniu drożdży otworzyłem fermentor, uderzył mnie zapach mega banana, a balingometr wskazał 1 blg. Zaniepokoiła mnie jedna rzecz, to że drożdże unoszą się na powierzchni zamiast opaść na dno. Według wskazań balingometra fermentacja jest już zakończona, czy mogę zatem piwo butelkować? Czytałem, że właśnie przy stylu jakim jest Weizen cichą można sobie odpuścić. Aha, piwo jest lekko musujące, czy to normalne? 

25445129_1800038633401667_1028122748_o.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

przed butelkowaniem lepiej żeby drożdże opadły na dno. teraz jest zimno za oknem więc wystaw wiadro na 2 dni na balkon. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trochę zaszalałeś z tym karmelowym ;) Musowanie jest jak najbardziej normalne. Jest to CO2, który rozpuścił się w młodym piwie na tyle, na ile pozwoliły warunki. Po dodaniu surowca do refermentacji i zabutelkowaniu efekt będzie ten sam, tylko dużo mocniejszy za sprawą zwiększonego ciśnienia w butelce. Krótko mówiąc - młode piwo w fermentorze jest po prostu lekko nagazowane ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.