Skocz do zawartości

czy zlewać? - prośba o radę


darkc

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie,

dziś jest 8my dzień od zapodania drożdzy do pszenicznego.

blg spadło z 12 do 1,2 (tyle co wczoraj)

Mimo to rurka fermentacyjna jeszcze co jakis czas bulka (kilkanaśnie minut)

Teoretyczne dziś miałem zlewać, żeby nie trzymać nad osadem, ale nie wiem czy to na pewno już czas...

 

i jeszcze zauwazylem ze na powierzni pływają mi jakies drobinki - paprochy zielonealbobrązowe - czy to możliwe że to od chmielu który dawałem w szyszkach a potem odławiałem siteczkiem?? (mam nadzieje że tak!!!!).

Edytowane przez darkc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przelewaj na cichą. Nie ma co czekać aż przestanie bulgotać. Na cichej na pewno jeszcze dofermentuje do końca.

 

To zielone to może być chmiel, drożdże lub wiele innych rzeczy, które są nie groźne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przelałem,

jak przystało na pierwszy raz - same kłopoty:

- najpierw nie mogłem ustawić rurki w wiadrze, więc trochę pomieszałem brzeczke;/

- potem okazało się, że piwa było mniej niż myślałem - i mam litr powietrza w gąsiorze 5-litrowym;/.

- potem pękła mi rurka fermentacyjna do gąsiora, skleiłem taśmą ale widzę że i tak puszcza powietrze, bo poziom wody na 2 biegunach jest ciągle identyczny :rolleyes:

 

oby tylko nic nie wybuchło (zapakowałem wszystko w worki foliowe....)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę się o to martwiłem, bo w cukromierz pokazuje co innego jak się puści swobodnie od góry, a co innego jak się go zanurzy i pozwoli wypłynąć. Ale w obu przypadkach po obracaniu stukaniu palcem w próbówkę albo zostawieniu na pare minut osiąga 1 i kawałek kreseczki, więc przyjąłem umownie "1,2" ;]

 

JAK PRZETESTOWAĆ CUKROMIERZ??

 

w problemach zapomniałem dopisać - łyżeczką nie da się nasypać glukozy do butelki! musiałem na szybko zrobić lejek z papieru (mam nadzieje że nie zasyfiłem sobie piwa :smilies: )

Edytowane przez darkc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę się o to martwiłem, bo w cukromierz pokazuje co innego jak się puści swobodnie od góry, a co innego jak się go zanurzy i pozwoli wypłynąć. Ale w obu przypadkach po obracaniu stukaniu palcem w próbówkę albo zostawieniu na pare minut osiąga 1 i kawałek kreseczki, więc przyjąłem umownie "1,2" ;]

 

JAK PRZETESTOWAĆ CUKROMIERZ??

 

w problemach zapomniałem dopisać - łyżeczką nie da się nasypać glukozy do butelki! musiałem na szybko zrobić lejek z papieru (mam nadzieje że nie zasyfiłem sobie piwa :smilies: )

Jak piwo będzie lekko gazowane to cukromierz może szaleć więc tym się nie przejmuj. Nie ma potrzeby tak dokładnego mierzenia °Blg, wystarczy na oko stwierdzić czy w ciągu np. 3 dni jest podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.