Skocz do zawartości

Kegerator - ciśnienie w butli


namfuae

Rekomendowane odpowiedzi

wczoraj pierwszy las przelewałem piwo do KEGa, jako że "gotowe" ma być na sylwestra, zgodnie z wiedzą pozyskaną w necie podłączyłem 0,8 bara (za 2 tygodnie powinno być ok nagazowane). Ciśnienie w butli wczoraj wieczorem było 51, ale dziś rano już 49. Wydaje mi się że dość dokładnie sprawdziłem szczelność podłączeń. Mam pytanie czy ten spadek ciśnienia może być spowodowany zmiana temperatury? Butla stała w temp pokojowej a w kegeratorze jest 8 stopni. Czy jednak lądować wszystko do wanny i sprawdzić w wodzie czy nie ucieka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie zmienia się w zależności od temperatury. Wagarowało się w podstawówce na fizyce? ;) Jeżeli obniżysz temperaturę gazu zmieni się też ciśnienie przy stałej objętości - przemiana izochoryczna wynikająca z równania gazu doskonałego z tego co pamiętam. Więc raczej jest szczelna instalacja jak sprawdzałeś, a winna jest zmiana temperatury.

 

Co do piwa nie musi być stale podpięta butla pod kega. Wystarczy co jakiś czas wyrównać ciśnienie np. co 2-3 dni. 

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak łatwo piwo przegazowac i później problem bo sama piana leci. Jak się podłącza stałe ciśnienie takie same do gazowania i wyszynku nie ma żadnego problemu. W kilka dni nie ucieknie prawie nic jeżeli jest taka nieszczelność której nawet nie słychać

Wysłane z mojego SM-G901F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, blade1231 napisał:

W kilka dni nie ucieknie prawie nic jeżeli jest taka nieszczelność której nawet nie słychać

Ta jasne chyba jednak nie miałeś nieszczelności. Mi przez noc cały gaz uciekł a słychać niczego nie było. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za pomoc, na fizyce nie wagarowałem ale asem też nie byłem :) moje pierwsze podejrzenie to była temperatura, ale wolałem się upewnić. Co do gazowania to czytałem że takie 2 tygodnie z 0,8 bara powinno dać dobre dobre nagazowanie. Niestety wyjeżdżam jutro i nie będę mógł dopuszczać co dwa trzy dni. Jak rozumiem Wasza rada jest taka żeby teraz zakręcić gaz, zostawić to na dwa tygodnie w włączonym kegeratorze i dogazować na dwa-trzy dni przed planowaną imprezą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za pomoc, na fizyce nie wagarowałem ale asem też nie byłem  moje pierwsze podejrzenie to była temperatura, ale wolałem się upewnić. Co do gazowania to czytałem że takie 2 tygodnie z 0,8 bara powinno dać dobre dobre nagazowanie. Niestety wyjeżdżam jutro i nie będę mógł dopuszczać co dwa trzy dni. Jak rozumiem Wasza rada jest taka żeby teraz zakręcić gaz, zostawić to na dwa tygodnie w włączonym kegeratorze i dogazować na dwa-trzy dni przed planowaną imprezą?
Nie cały czas trzymasz podłączonego kega do co2 i gaz w piwie się powoli rozpuszcza aż do danego poziomu ustalonego przez podane ciśnienie co2 według tabeli 0b6c1e6e65c54c453b86d5fcc5d7d2d1.jpg

Wysłane z mojego SM-G901F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, blade1231 napisał:

Tak łatwo piwo przegazowac i później problem bo sama piana leci. Jak się podłącza stałe ciśnienie takie same do gazowania i wyszynku nie ma żadnego problemu. W kilka dni nie ucieknie prawie nic jeżeli jest taka nieszczelność której nawet nie słychać

Wysłane z mojego SM-G901F przy użyciu Tapatalka
 

Nie tak łatwo przegazować piwo. Trzeba się postarać na prawdę. Ja na swoje jakieś 60-70 zakegowanych piw raz tylko przegazowałem je. 

 

16 minut temu, morfitru75 napisał:

Ta jasne chyba jednak nie miałeś nieszczelności. Mi przez noc cały gaz uciekł a słychać niczego nie było. 

Witam w klubie.

 

3 minuty temu, blade1231 napisał:

Może miałeś nieszczelność przed reduktorem. Ja miałem na złączce gazowej na kegu i butla 1,5kg uciekała w tydzień.

Wysłane z mojego SM-G901F przy użyciu Tapatalka
 

Taka sama nieszczelność jak Twoja mnie pozbawiła gazu przez noc :D A co dopiero świeżutką butle podpiąłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, blade1231 napisał:

Nie cały czas trzymasz podłączonego kega do co2 i gaz w piwie się powoli rozpuszcza aż do danego poziomu ustalonego przez podane ciśnienie co2 według tabeli

w innym przypadku piwo będzie niepijalne :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dorzucę kolejną opinię - ja też proponuję strzały z CO2. Jak kiedyś podpiąłem na tydzień czy dwa butlę to mi uciekł prawie cały gaz, może to była nieszczelność, ale na pewno nie było nic słychać, żeby gaz uciekał.

Teraz strzelam wysokie ciśnienie CO2 na 2-3minuty i jest super :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odświeżę lekko temat, bo jestem świeżo po napełnieniu 2kg butli i na reduktorze w temperaturze pokojowej pokazywało mi 110 bar. Wydaje mi się, że jest za dużo, bo z tego co pamiętam, gdy kupiłem nową butlę to miała coś w okolicach 60 bar. Po lekkim schłodzeniu mam 85 bar. Po różnych wpisach na forach akwarystycznych widzę,  że właśnie te 60 bar powinno być ok. Czy zatem możliwe jest, że butla została przepełniona? Jeśli tak, bo miałem chyba ogromne szczęście, że nic nie wybuchło, albo po prostu panikuję, bo bardzo nie lubię wysokociśnieniowych instalacji ? Czy powinienem upuścić gazu do poziomu 60 bar temp. pokojowej?

EDIT: mam butlę z tej aukcji.

Edytowane przez eltomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, witur napisał:
 WTF ? 
 
Chyba to  jednak nie bar  , 

Tak, bar. Wczoraj w temp pokojowej pokazywało 110, dziś po schłodzeniu do 10 stopni jest 50 bar.81700e0eff32285e393a602279b3bd26.jpg

EDIT: po ogrzaniu butli do temp. pokojowej i spuszczeniu nieco gazu mam 80 bar.
 

Edytowane przez eltomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.