Skocz do zawartości

pH wody do wysładzania


Infam

Rekomendowane odpowiedzi

Co sądzicie o korekcie pH wody do wysładzania?

Czy jest to zabieg, zmniejszający ryzyko płukania tanin, garbników?

Wczoraj otrzymałem tak gorzką końcówkę (a nie było jakoś tragicznie nisko z ballingiem), że płukałem się porterkiem a i tak nie pomogło :-(.

Dobrze, że zbierałem tą końcówkę do mniejszego garnka. Zepsułoby piwko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o korekcie pH wody do wysładzania?

Czy jest to zabieg, zmniejszający ryzyko płukania tanin, garbników?

Wczoraj otrzymałem tak gorzką końcówkę (a nie było jakoś tragicznie nisko z ballingiem), że płukałem się porterkiem a i tak nie pomogło :-(.

Dobrze, że zbierałem tą końcówkę do mniejszego garnka. Zepsułoby piwko.

A może to od palonych słodów ? jakie to piwko było ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walczę z tą pozostającą goryczką od dawna.

 

Warto zakwaszać wodę do wysładzania, bo to niewiele kosztuje, może pomóc, a nie szkodzi. U mnie wystarcza 1-2 ml kwasu żeby zejść z pH<5.

 

Warto też kończyć wysładzanie w miarę wcześnie - ja staram się nie schodzić poniżej 4 Blg.

 

Istotna jest tez woda - jak ma dużo węglanów goryczka robi się nieprzyjemna. Teraz rozcieńczam kranówkę wodą RO i to chyba najbardziej pomaga.

 

Przykra goryczka może być też wynikiem infekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to od palonych słodów ? jakie to piwko było ?

Nie. Nie było tam słodów palonych. Z resztą ta goryczka była bardzo charakterystyczna.

Ale od początku, bo moje skróty myślowe dają dowolność interpretacji tekstu.

Piwo Marcowa Zadyma, czyli marcowe z dodatkiem słodu wędzonego. Nieco ciemniejsze od typowego marcowego ale bez przesady.

Zasyp:

3-4 EBC pilzneński 3,6 35,8%

3-5 EBC zakwaszaj 0,15 1,5%

3-4 EBC wędzony 3,6 35,8%

3-5 EBC cara pils 0,6 6,0%

125-130 Karmel j. 0,5 5,0%

150 caraaroma 0,15 1,5%

350 specjal b 0,15 1,5%

2 płatki owsiane 0,5 5,0%

2 płatki pszeniczne 0,8 8,0%

SUMA: 10,05

Pod koniec wysładzania (nie zdążyłem zmierzyć Blg ale było pewnie ok. 5..6*) przełożyłem wężyk do mniejszego garnka. Zająłem się czym innym więc filtracja po dłuższej chwili została przerwana. Też nie zmierzyłem ballinga ale w końcowej fazie filtracji było ok. 2..3*. Spróbowałem po zagotowaniu - tragicznie garbnikowa gorycz. Jeśli dolałbym do głównego garnka to pewnie goryczka nie byłaby wyczuwalna. Wylazłaby po fermentacji.

 

Jeśli chodzi o temperaturę wody do wysładzania: ok. 76..78°C (temperatura złoża dużo niższa).

Edytowane przez Infam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zakwaszać wodę do wysładzania, bo to niewiele kosztuje, może pomóc, a nie szkodzi. U mnie wystarcza 1-2 ml kwasu żeby zejść z pH<5.

Jako początkujący poproszę o info, jaki kwas używasz i gdzie się zaopatrujesz?

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zakwaszać wodę do wysładzania' date=' bo to niewiele kosztuje, może pomóc, a nie szkodzi. U mnie wystarcza 1-2 ml kwasu żeby zejść z pH<5.[/quote']

Jako początkujący poproszę o info, jaki kwas używasz i gdzie się zaopatrujesz?

Pozdrawiam :)

możesz używać kwasu fosforowego, mlekowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mlekowy jest do kupienia w sklepach piwowarskich,

Na BA, CP i TB nie ma. Chyba w zagranicznych?

 

Taki będzie dobry: http://sklep.stanlab.eu/odczynniki-chemiczne/150-kwas-mlekowy-80-spoz-a-5l.html ??

Edytowane przez Bączek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacier zakwaszam różnie, ale czasem też kwasem mlekowym - przy jego nadużyciu trzeba się liczyć, że będzie wyczuwalny w smaku, ale niektórym piwom to pasuje.

Twoim zdaniem którym? Ja chciałbym wypróbować zakwaszanie kwasem mlekowym zacieru i wody do wysładzania zacieru na czeskiego pilznera po podwójnej dekokcji. To dobry pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacier zakwaszam różnie' date=' ale czasem też kwasem mlekowym - przy jego nadużyciu trzeba się liczyć, że będzie wyczuwalny w smaku, ale niektórym piwom to pasuje.[/quote']

Twoim zdaniem którym? Ja chciałbym wypróbować zakwaszanie kwasem mlekowym zacieru i wody do wysładzania zacieru na czeskiego pilznera po podwójnej dekokcji. To dobry pomysł?

Tak, możesz, staraj się nie przekroczyć 10ml kwasu w sumie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ;)

 

Można też uzywać kwasu solnego lub siarkowego.

Coder masz więcej materiałów dotyczących zakwaszania kwasem siarkowym? Jak się kiedyś pytałem na pw BNP to na mnie nakrzyczał że to very bad pomysł. A mam c.d.a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ;)

 

Można też uzywać kwasu solnego lub siarkowego.

Coder masz więcej materiałów dotyczących zakwaszania kwasem siarkowym? Jak się kiedyś pytałem na pw BNP to na mnie nakrzyczał że to very bad pomysł. A mam c.d.a.

Słyszałem o tym z ust Johna Palmera, nawet zalecał to bardziej niż kwas fosforowy, który to wytrąca wapń.

Przy kwasie siarkowym powstają pożądane (w piwach chmielowych) siarczany, naturalny składnik wody. W piwach słodowych lepiej uzyć kwas solny - wtedy powstają chlorki.

 

Jedyny problem to odmierzenie odpowiedniej objętości - te kwasy są bardzo mocne, może warto je rozcieńczyć przed użyciem. Nawet nie musi być c.d.a, dodajemy go tak mało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli ktoś by chciał mam kwas siarkowy CZ.D.A. i pipetę automatyczną do odmierzania cieczy w ilości 200-1000 mikrolitrów. Po za tym mam kolby o różnych pojemnościach i mogę zrobić roztwory o dość dokładnych stężeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.