Skocz do zawartości

Mała warstwa "zdrowych" drożdży w gęstwie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, to mój pierwszy post na forum, więc prosiłbym o wyrozumiałość. 

 

Oczywiście tematów o gęstwie jest multum, ale wydaje mi się, że każdy przypadek jest na tyle indywidualny, że warto założyć nowy temat.

Zebrałem gęstwę z piwa 13,5 BLG, suchych drożdży LIBERTY BELL ALE M36 Mangrove Jack's, które wykorzystałem do mojego new englanda. 

Gęstwa można powiedzieć że jako tako się rozdzieliła, tylko że warstwa drożdży, które opadły jak widać na zdjęciu jest b. duża, a ta na powierzchni jest po prostu mała. 

Czy taka gęstwa  nadaje się , może ją przemyć kilka razy, może nie bawić się w to i po prostu zadać? Dodam, że już raz zadawałem drożdże z gęstwy po US-05 gdzie zupełnie nie zaszło rozwarstwienie gęstwy, a piwo wyszło bardzo dobrze, co prawda zeszło z 17 BLG tylko do 5 BLG, ale to chyba kwestia zacierania, bo piwo nie "dochodzi" w butelkach i jest z nim wszystko ok. 

 

Z góry dzięki za odpowiedź ;) 

gęstwa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź ;)  wydawało mi się ze drożdże powinny się bardziej rozwarstwić, a ta jasna warstwa powinna być zdecydowanie większa ale skoro jest ok, to nie będę się martwił przy użyciu jej ponownie. No chyba, że pojawi się jakiś dziwny zapach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może słabe zdjęcie, ale ja nie widzę na nim chmielin i martwych drożdży. Widocznie masz świeżą, zdrową gęstwę.

Jak masz wątpliwości, bo gęstwa jest stara, ale nie śmierdzi to możesz zrobić starter. Lub pizzę i użyć nowej fiolki lub paczki suchych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam dobrze przepłukać, wtedy się ładnie rozwarstwia. Ja robię tak, że zalewam większy słoik wrzątkiem, jak ostygnie to odlewam połowę tej wody i następnie całą gęstwę przenoszę do słoika z wodą. Następnie bełtam i czekam aż wszystko opadnie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kuba Pietraszko zebrałeś drożdże które wg specyfikacji mają wysoką flokulację. Takie są mniej skore do rozwarstwiania oraz łatwe do zebrania bez dużej ilości młodego piwa. Przelicz ilość potrzebnej gęstwy w kalkulatorze i zadaj wg tego co wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.