Skocz do zawartości

Porter bałtycki - temperatura, drożdże


seevin

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do zrobienia porteru bałtyckiego, wybrałem tą recepturę:

https://www.wiki.piwo.org/Porter_Bałtycki_(Porter_Chorzowski_II),_Jan_Krysiak_(wena)

 

Nie robiłem wcześniej piwa z użyciem drożdży płynnych, na chwilę obecną nie posiadam żadnej gęstwy - pytanie, czy 1l startera z drożdży Wyeast Munich Lager wystarczy? 

W miejscu, w którym planuję postawić fermentor temperatura jest na poziomie ok. 12,5 stopni - czy będzie ok? Czym ewentualnie grozi wyższa temperatura od zalecanej w recepturze (10)? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 litr to według mnie zdecydowanie za mało - w przypadku tak mocnego piwa warto byłoby zrobić kilkustopniowy starter, bo nie wiadomo w jakiej kondycji będą drożdże które kupisz. A już najlepiej byłoby zrobić jakieś piwo wcześniej, a gęstwę użyć do porteru. 

12,5 stopnia to również zbyt wysoka temperatura. Optymalnie byłoby jakieś 8-9, gdyż brzeczka podczas pracy będzie miała w Twoim przypadku jakieś 15 stopni, a to już zdecydowanie zbyt dużo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, seevin napisał:

Ok, w takim razie na początek zrobię jakiegoś lagera. Czy w w/w temperaturze mogę go zrobić na tych drożdżach, żeby uzyskać dobrą gęstwę? Warka 10L wystarczy? 

Możesz zrobić, gęstwa będzie ok i wystarczy, tyle że ten lager będzie też estrowy w takiej temperaturze. No i pamiętaj, że do 10l lagera i tak potrzebujesz 1-1,5l starter, zależnie od wieku drożdży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Oskaliber napisał:

No i pamiętaj, że do 10l lagera i tak potrzebujesz 1-1,5l starter, zależnie od wieku drożdży. 

Nawet jak będzie to 11?

Mr.Malty do 3 galonów 1.044 oblicza jedną paczkę 11,5 g sucharów.

Osobiście robiłem 19 litrów na 2 paczkach w34/70 a na gęstwie goniłem koźlaki.

 

Ja przy tej temperaturze jednak zdecydowałbym się robić piwo na neutralnym, dobrze radzącym sobie w tych temperaturach szczepie górnej fermentacji (Nottinghamy?) a plany na rasowego bałtyka zostawić na wtedy gdy będziesz miał warunki.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez porządnie rozpędzonej gęstwy nawet nie podchodź do tematu bo się sparzysz i ciężko będzie Ci ponownie podjąć temat Baltic Porteru.

Fermentowałem piwa szczepem Munich Lager w 13 st i nie produkowały ogromnej ilości estrów. Przy objętości 10l warki schłodziłbym brzeczkę do 9 st dodał gęstwę. Temperatura nie powinna bardzo szybko wzrosnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, zasada napisał:

Nawet jak będzie to 11?

Mr.Malty do 3 galonów 1.044 oblicza jedną paczkę 11,5 g sucharów.

Osobiście robiłem 19 litrów na 2 paczkach w34/70 a na gęstwie goniłem koźlaki.

No ale przecież drożdże płynne a suchary to zupełnie inna ilość komórek. 

 

2 paczki w34 do 19 litrów lagera 11blg jak najbardziej wystarczą (tak samo jak jedna do 10 litrów), co nie zmienia zupełnie faktu, że 1 fiolka płynnych do 10 litrów 11blg nie wystarczy, nawet gdyby drożdże wyszły wczoraj z laboratorium. Możesz zresztą też sobie to wklepać w mrmalty. 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.