Skocz do zawartości

Niskie odfermentowanie - duży udział słodów ciemnych


quina

Rekomendowane odpowiedzi

RIS  zjechał z 27blg do 13blg w 9 dni i dalej ani rusz. Już 20 dni stoi. Podniosłem temperaturę o 2 stopnie, ale nic to nie pomogło.

Drożdże US-05, gęstwa po rye ipa. Zacieranie w 66 stopniach do negatywnej próby jodowej. Nie zrobiłem FFT.


Słody:
Monachijski typ II    2000g
Pale Ale    2700g
Pilzneński    2300g

Jęczmień n/s    800g


czekoladowy ciemny    500g
czekoladowy jasny    300g
Jęczmień palony/prażony    500g

Karmelowy 300    400g
Special B    700g
 

Jak widać znaczny udział słodów ciemnych i karmelowych. Czy one są przyczyną niskiego odfermentowania? Jeśli tak to dlaczego? Czy jakieś drożdże podjedzą jeszcze coś (np. winne)?

Będę wdzięczny za wskazanie jakiejś literatury, który wytłumaczy mi to co tu zaszło.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej chodzi o cukry niefermentowalne, a nie kondycję drożdży, więc winne nie pomogą. US-05 przy tym alko by się jeszcze nie poddały. Oczywiście zakładając, że cały proces zacierania i zadawania drożdży przeprowadziłeś poprawnie.

 

Swoją drogą 27->13 będzie prawilny deser, a nie jakaś wytrawna paskuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się czepił zacierania. Ostatniego RIS-a zacierałem w 63-61 stopniach na gestwie us05 odfermentował do 6 też miałem dużo karmeli i palonych. Wg mnie 67 to staniwczo za wysoko jak na ris i taki duży udział słodów specjalnych. Możesz spróbować dodatku drożdży belgijskich które potrafią zejść nisko ale chyba już niewiele pomogą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, PiotrekB napisał:

Czyli jak długo?

50 minut, przy pH ok. 5.8.

 

15 godzin temu, Wiatrol napisał:

Ja bym się czepił zacierania. Ostatniego RIS-a zacierałem w 63-61 stopniach na gestwie us05 odfermentował do 6 też miałem dużo karmeli i palonych. Wg mnie 67 to staniwczo za wysoko jak na ris i taki duży udział słodów specjalnych. Możesz spróbować dodatku drożdży belgijskich które potrafią zejść nisko ale chyba już niewiele pomogą. 

Dzięki następnym razem rzeczywiście będę celował w temperaturę bardziej optymalną dla beta-amylazy. 

 

Dnia 9.12.2017 o 18:35, Oskaliber napisał:

Gęstwa świeża i w poprawnej ilości? Mierzone spławikiem? 

Spławikiem (na wodzie pokazywał 0). Gęstwa prosto z innego piwka, więcej niż potrzeba:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.