Skocz do zawartości

Zbieranie gęstwy


Wiatrol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jako że czasem chce przyspieszyć procesy w domowym browarze z braku czasu sporadycznie pomijam fermentacje cichą. Żeby piwo było klarowne kiedy zaopserwuje że burzliwa się skończyła dodaje żelatyne i po 3 dniach butelkuje piwo które jest smaczne już po 3 tygodniach(mówię oczywiście o lekkich Ale do 13blg)

Czy po dodaniu żelatyny mogę zebrać gęstwe którą dodam do następnego piwa? Z pośpiechu zapomniałem że niemam na stanie żadnych drożdży a żelatyna już dodana. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Do jakiej postaci zbijają Ci się drożdże po zadaniu żelatyny? U mnie zawsze wygląda to jak trochę gęstsza, niepyląca warstwa drożdży, tak też zachowują się przy przelewaniu. Wydaje mi się  że żelatyna nie powinna mieć negatywnego wpływu na smak, ale nie jestem w stanie wyobrazić sobie jak wyglądałaby aktywność tych związanych drożdży podczas fermentacji. Ja na Twoim miejscu zebrałbym gęstwę i spróbował ją przemyć - warstwa z żelatyną powinna się widocznie oddzielić od reszty drożdży, pozwalając na łatwe oddzielenie od "niezagęszczonej" warstwy. Nie przeprowadzałem takiego zabiegu, ale tak właśnie bym to zrobił, bo to w sumie chyba jedyna opcja :) Daj znać jak sobie z tym poradziłeś.

Edytowane przez Maciejeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, jak to piszą - "Twój browar, twoje zasady" - i chyba "po herbacie" skoro świnie już dodałeś. Można spróbować na 2 drogi - olać żelatynę i wlać do kolejnej warki albo przepłukać gęstwę i wzmocnić je brzeczką żeby się odbudowały. Ale to moje przypuszczenia tylko nie poparte żadną praktyką, więc bym się nie sugerował :) Brak praktyki z żelatyną :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://brulosophy.com/2015/08/24/sloppy-old-slurry-no-starter-vs-fresh-yeast-exbeeriment-results/

 

Gęstwa użyta do eksperymentu była z piwa uprzednio sklarowanego żelatyną. Wynik eksperymentu - nie można było odróżnić piwa zrobionego na gęstwie od piwa ze świeżymi drożdżami poza pierwszymi dniami po rozlewie gdzie piwo ze świeżymi drożdżami było początkowo bardziej mętne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja dodawałem ostatnio żelatyny, później przepłukałem drożdże i efekt taki sam jakby żelatyny nie było. Także moim zdaniem spokojnie możesz używać takiej gęstwy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.