Jump to content
Sign in to follow this  
Wiatrol

Zbieranie gęstwy

Recommended Posts

Witam

Jako że czasem chce przyspieszyć procesy w domowym browarze z braku czasu sporadycznie pomijam fermentacje cichą. Żeby piwo było klarowne kiedy zaopserwuje że burzliwa się skończyła dodaje żelatyne i po 3 dniach butelkuje piwo które jest smaczne już po 3 tygodniach(mówię oczywiście o lekkich Ale do 13blg)

Czy po dodaniu żelatyny mogę zebrać gęstwe którą dodam do następnego piwa? Z pośpiechu zapomniałem że niemam na stanie żadnych drożdży a żelatyna już dodana. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć!

Do jakiej postaci zbijają Ci się drożdże po zadaniu żelatyny? U mnie zawsze wygląda to jak trochę gęstsza, niepyląca warstwa drożdży, tak też zachowują się przy przelewaniu. Wydaje mi się  że żelatyna nie powinna mieć negatywnego wpływu na smak, ale nie jestem w stanie wyobrazić sobie jak wyglądałaby aktywność tych związanych drożdży podczas fermentacji. Ja na Twoim miejscu zebrałbym gęstwę i spróbował ją przemyć - warstwa z żelatyną powinna się widocznie oddzielić od reszty drożdży, pozwalając na łatwe oddzielenie od "niezagęszczonej" warstwy. Nie przeprowadzałem takiego zabiegu, ale tak właśnie bym to zrobił, bo to w sumie chyba jedyna opcja :) Daj znać jak sobie z tym poradziłeś.

Edited by Maciejeq

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Wiatrol napisał:

kiedy zaopserwuje że burzliwa się skończyła dodaje żelatyne i po 3 dniach butelkuje piwo

Kolega to się granatów nie obawia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

No cóż, jak to piszą - "Twój browar, twoje zasady" - i chyba "po herbacie" skoro świnie już dodałeś. Można spróbować na 2 drogi - olać żelatynę i wlać do kolejnej warki albo przepłukać gęstwę i wzmocnić je brzeczką żeby się odbudowały. Ale to moje przypuszczenia tylko nie poparte żadną praktyką, więc bym się nie sugerował :) Brak praktyki z żelatyną :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://brulosophy.com/2015/08/24/sloppy-old-slurry-no-starter-vs-fresh-yeast-exbeeriment-results/

 

Gęstwa użyta do eksperymentu była z piwa uprzednio sklarowanego żelatyną. Wynik eksperymentu - nie można było odróżnić piwa zrobionego na gęstwie od piwa ze świeżymi drożdżami poza pierwszymi dniami po rozlewie gdzie piwo ze świeżymi drożdżami było początkowo bardziej mętne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do poniedziałku napewno zabutelkuje i zatre następne piwo spróbuje dodac gęstwe bez płukania . Jak fermentacja bedzie przebiegała poprawnie to napiszę i wrzuce jakieś zdjęcia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja dodawałem ostatnio żelatyny, później przepłukałem drożdże i efekt taki sam jakby żelatyny nie było. Także moim zdaniem spokojnie możesz używać takiej gęstwy. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.