Skocz do zawartości

Blg końcowe a zawartość alkoholu


mike83

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

mam pytanie odnośnie korekty pomiaru balingometrem. Blg końcowe jakie pokazuje balingometr, dajmy na to wyszło nam 3 stopnie plato. Pytanie brzmi czy taki pomiar trzeba w jakiś sposób korygować przez wzgląd na zawartość alkoholu w przefermentowanym już piwie? Pytam bo chciałem obliczyć zawartość alkoholu w piwie i nie wiem czy to się w jakiś sposób koryguje aby pomiar był jak najbliższy prawdzie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat balingometr jest zgodny z tym co jest w piwie. Może zakłamywać, ale to nie wynika z ilości alkoholu jak w refraktometrze. Odchyły mogą wynikać jedynie z uszkodzenia pływaka ale to tylko tyle wg mojej wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Tombatold napisał:

Akurat balingometr jest zgodny z tym co jest w piwie. Może zakłamywać, ale to nie wynika z ilości alkoholu jak w refraktometrze. Odchyły mogą wynikać jedynie z uszkodzenia pływaka ale to tylko tyle wg mojej wiedzy.

Jeśli w roztworze jest oprócz cukrów alkohol, to wpływa to na wynik pomiaru areometru. Mówimy wtedy o ekstrakcie pozornym, który jest niższy od rzeczywistego. Choć jest to istotne chyba tylko dla bardzo mocnych piw. Jak obliczyć zawartość alkoholu jest tu:

https://www.wiki.piwo.org/Obliczanie_zawartości_alkoholu_w_gotowym_piwie

Tylko należy pamiętać, że są to wartości bardzo przybliżone.

Problem omawiany był tu:

i w jeszcze kilku innych wątkach

Edytowane przez koholet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Tombatold napisał:

Akurat balingometr jest zgodny z tym co jest w piwie. Może zakłamywać, ale to nie wynika z ilości alkoholu jak w refraktometrze. Odchyły mogą wynikać jedynie z uszkodzenia pływaka ale to tylko tyle wg mojej wiedzy.

Niestety błędna teoria :(, fizyki nie zmienimy. Alkohol w przypadku spławika tez powoduje przekłamania wskazań jednak tak nieznaczne, że przyjęło się ich nie uwzględniać w przypadku piw nawet mocnych :P

Czyli tak jak pisał wyżej @koholet mówimy o ekstrakcie pozornym gdy mierzymy gęstość piwa spławikiem ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korekta jest już uwzględniona w tym wzorze

               BLG początkowe - BLG końcowe
% alk. [obj.] = ---------------------------------
                            1,938

ale jako że korekta się zmienia wraz z zawartością alkoholu, jest on prawdziwy tylko dla piw do pewnego zakresu. Mocne piwa liczymy inaczej, bo ten wzór już się nieźle rozjeżdża.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.