Skocz do zawartości

Porter angielski - weryfikacja receptury


Henx

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że mało brytyjczyków robiłem i mało ciemniaków to mam prośbę o weryfikację mojej receptury. Porter angielski 12,5 BLG, piwo ma być lekkie ale treściwe, chciałbym w tle mieć delikatne nuty gorzkiej czekolady. Nie ma być wytrawne.

 

Zasyp:

Pale Ale Weyermann - 5 kg

Caraaroma Weyermann - 0,5

Pszeniczny czekoladowy Fawcett - 0,25

Czekoladowy Castlemalting - 0,2

Żytni karmel Strzegom - 0,1

Płatki owsiane - 0,2

 

Zacieranie 67-68°C - 70 min [dodanie Caraaromy i czekoladowych] -> podgrzanie do 77°C i trzymanie w niej 10-15 minut, następnie filtracja.

Drożdże S-04.

 

Chmielenia nie piszę bo tu wiem.

 

Najbardziej zastanawiam się czy nie wrzucić caraaromy od początku. Chyba, że któreś z ciemnych zamienić na coś innego (mam jeszcze carafy różne).

Aha, gotowanie planuję zrobić tak z 90 minut (to może wtedy zacieranie lepiej zrobić 65-66°C ? ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Caraaroma jest słodem aktywnym enzymatycznie! Daj go koniecznie od początku zacierania! Poza tym dał bym go o połowę mniej. Brakuje mi tu jeszcze palonego jęczmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być stylowy porter angielski, to po pierwsze podstawą jest słód brown, po drugie przy takiej ilości słodów palonych wyjdzie prawdopodobnie zbyt palony. 

 

25 minut temu, Bachi napisał:

Brakuje mi tu jeszcze palonego jęczmienia.

To jest porter a nie stout. Palony jęczmień jest tu niewskazany.

 
Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Bachi napisał:

Caraaroma jest słodem aktywnym enzymatycznie! Daj go koniecznie od początku zacierania!

a) Caraaroma nie jest aktywny enzymatycznie, co najwyżej wymaga zacierania.

b) U nas to jest mało popularne ale np. Gordon Strong proponuje dodawanie słodów karmelowych razem z palonymi na koniec zacierania, co na pewno trochę daje inne efekty ale nie jest błędem samo w sobie.

 

No i z tej receptury to raczej stout będzie, co już zostało wspomniane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd- pomyliłem go z carapilsem, który z tego co pamiętam jest aktywny enzymatycznie. Skoro jednak masz w zasypie żytni karmelowy, ograniczył bym caraaromę o połowę. Dałbym też wszystkie słody od początku. Jednak lepiej jak się ktoś bardziej doświadczony wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to po korektach:

 

Pale ale - 5 kg

Caraaroma - 0,3

Pszeniczny czekoladowy - 0,25

Żytni karmel - 0,1

Płatki owsiane - 0,2

 

Tylko czekoladowy wrzucam później.

Teraz będzie lepiej?

 

 

Odnośnie słodu brown to nie mam akurat, chciałem wykorzystać to co posiadam. Zdaję sobie sprawę, że jest podstawą, ale cóż - na konkurs nie idzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.