Skocz do zawartości

Browar Owca


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

...i wziąłem się za piwo, trochę przez przypadek trochę przez szpaki, które zjadły mi większość tegorocznych  winogron przeznaczonych na wino. Mam więc wolne moce przerobowe ;-)

Nie interesowały mnie brewkity, od początu zacieranie.

Zaczynam od podstawowych stylów i gotowych zestawów by nabrać doświadczenia i wiedzieć do czego dążyć.

 

Warka nr 1 English IPA 14°Blg ze sklepu Piwopiweczko (na 20 litrów)

 

 słód:

pale ale 2,1kg

monachijski 2kg

caraaroma  0,2kg

carahell 0,2kg

 

chmiel:

Iunga 30g

Fuggle 60g

 

drożdże:

Pure Ale Yeast 7

 

Zacieranie:

 63-63°C  przerwa 30 min.

72-73°C przerwa 30 min.

76°C filtracja

 

Chmielenie:

Iunga 30g na 60 min.

Fuggle 15g na 30 min.

Fuggle 25g na 15 min.

Fuggle 20g na 0 min.

 

Fermentacja:

burzliwa 7 dni (było ok. 21-23°C)

cicha 14 dni temp. j.w.

 

Początkowe Blg 14, po cichej 4 Blg

Otrzymałem ok. 20 litrów piwa, przed butelkowaniem dodałem 115 g cukru rozpuszczonego w wodzie.

 

Podczas wysładzania popełniłem mały błąd - nie odlałem początkowej brzeczki by ponownie ją wysłodzić. Co mogło przyczynić się do pogorszenia klarowności piwa.

 

... czekam, czekam, czekam na nagazowanie w butelkach

5-tego dnia nie wytrzymałem ale mało nagazowane, 7 dnia trochę lepiej, 10-14 już jest dobrze. Piwo trafiło do piwniczki (6-8 °C)

 

W smaku jest... dobre!. Czuć słodowość, czuć goryczkę (której nie doświadczyłem od ładnych parunastu lat w kupowanych koncernowych lagerach ). Pięknie pachnie. Nie jest do końca klarowne ale to mi nie przeszkadza.

Uwarzyłem pierwsze piwo!

 

 

 

 

 

DSC_1097.JPG

Edytowane przez grzegorz.jura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 2 American Stout 12°Blg ze sklepu Piwopiweczko (na 20 litrów)

 

 słód:

pale ale 3,0kg

monachijski 1,5kg

caraaroma  0,1kg

czekoladowy 0,3kg

jęczmień palony 0,3kg

pszenica prażona 0,1kg

 

chmiel:

Zeus 30g

Horizon 30g

Cascade 30g

 

drożdże:

Bulldog B5 American West

 

Zacieranie:

woda 15 litrów, zasyp 55°C

 65-67°C  przerwa 90 min.

72-73°C przerwa 10 min. (wrzuciłem słody palone)

76°C filtracja (kadź z wężykiem z oplotu na dnie)

 

Chmielenie:

Zeus 30g na 60 min.

Horizon 15g na 30 min.

Cascade 15g na 15 min.

Horizon 15g na 5 min.

Cascade 15g na 0 min.

 

Fermentacja:

burzliwa 14 dni (było ok. 21-23°C)

cicha 14 dni (skończyło się na 18 dniach)  temp. j.w. ale zaczęły się dziwne rzeczy dziać, a mianowicie fermentacja po tym czasie zaczęła się wzmagać. Dlatego 12 dnia przeniosłem do pomieszczenia chłodniejszego ok. 18-19°C.

 

Początkowe Blg 14, podczas  cichej  w 12 dniu 5 Blg, 14-16 dalej 5 Blg ale jest piana więc trochę przetrzymałem i nie butelkuję. Może dzisiaj się zdecyduję.

 

3 grudnia zabutelkowane w po 18 dniach cichej-niecichej.

Otrzymałem 19 litrów piwa,  5Blg, do refermentacji poszło 110 g cukru (40 zwykłego + 70g trzcinowego - ponieważ okazało się, że zwykłego w domu brakło)

 

... no i czekamy

 

 

Nie mam chłodnicy i to zaczyna mi przeszkadzać. Myślę o rurce z miękkiej miedzi (niedrogie i łatwe w wykonaniu). Pytanie do posiadaczy - czy to się sprawdza?

 

 

 

 

 

Edytowane przez grzehu.jura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierz chłodnice z rurki karbowanej. Tanie, chyba tańsze niż miedź. Za to posiada świetna wydajność chłodzenia. Polecam. Kolega na forum robi

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Długo nie czekałem z tym Stout'em ... 2 dni i otwarcie pierwszej butelki (1 dzień temp. ok. 22°C, 2 przeniesienie do chłodniejszego miejsca 18-19°C).

I nie o brak cierpliwości  tutaj chodzi ale o tą wznowioną? cichą fermentację o której pisałem wyżej. Mam z tyłu głowy obawę przed granatami. 

Po otwarciu słychać syknięcie tak jak powinno.  A piana jak na załączonym zdjęciu, nasycenie średnie, czuć czekoladowość, goryczkę... tyle tylko, ze minęły dopiero 2 dni od butelkowania. 

Pytanie do bardziej  doświadczonych piwowarów - jest się czego bać? Czy jest dobrze. Czy za parę dni otworzyć następną butelkę by sprawdzić nagazowanie.

Dysponuję piwniczką o temp. ok. 6°C w tej chwili, może przenieść teraz to piwo i niech sobie refermentuje powolutku?

 

Jednak smak i wygląd cieszy! 

DSC_0009.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 3 Hefe-Weizen  (na 20 litrów)  26.11.2017

 

Naszła ochota na pszeniczniaka. Kolejny klasyczny styl. Wcześniej degustowaliśmy z żoną Okocim pszeniczne - pomarańczowe (OK), Cormeliusz pszeniczne (OK), Kustosz pszeniczne (nie dało się wypić, aromat odstraszał) A jak będzie z moim pierwszym pszenicznym, czas pokaże.

 

 słód:

pszeniczny 1,9kg

pilzneński 1,6kg

zakwaszający  0,05kg

melanoidynowy 0,2kg

 

chmiel:

Lubelski 30g

 

drożdże:

BrewGo Weat

 

Zacieranie: (nie mam izolacji na gar muszę często kontrolować i odpalać palnik gazowy)

zasyp 47°C (15 litrów)

 44-45°C  przerwa 15 min.

62-63°C przerwa 30 min. *

72-73°C przerwa 30 min.

76°C filtracja

*(wyczytałem, że może być 45 min. by było bardziej wytrawne, zobaczę co wyjdzie i będę wyciągał wnioski)

 

Chmielenie:

lubelski 15g na 60 min.

lubelski 15g na 20 min.

 

Wychładzało się przez noc samoistnie (tylko początkowo w zlewozmywaku z zimną wodą)

 

Fermentacja:

burzliwa 7 dni (było ok. 18-19°C), (jeszcze trwała) mogło być dłużej? ale postanowiłem trzymać się przepisu z Zestawu Piwopiweczko

cicha planowana na 7 dni (skończyło się na 18 dniach cichej)

 

Początkowe Blg 10

Otrzymałem ok. 16 litrów piwa (słodowałem do 2 BLG) wydajność nienajlepsza

 

21.12.2017

Rozlew do butelek po 18 dniach cichej fermentacji. Blg końcowe ok. 2,5-3.

Otrzymałem 31 butelek. Do refermentacji użyłem 94 g cukru.

Zapach , smak, przyjemny ale na ocenę za wcześnie. 

 

Piwo jest smaczne. Czuć goździki, lekką słodowość czyli mozna na przyszłość wydłużyć zacieranie w 63 °C do, np. 45 minut. Generalnie jest dobrze. Dzięki przedłużeniu cichej odfermentowało prawidłowo i nie jest przegazowane.

 

 

Edytowane przez grzehu.jura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, grzehu.jura napisał:

burzliwa 7 dni (było ok. 18-19°C), (jeszcze trwała) mogło być dłużej? ale postanowiłem trzymać się przepisu z Zestawu Piwopiweczko

cicha planowana na 7 dni

Tak nie rób. Lepiej potrzymaj piwo dłużej, aż fermentacja się skończy (piszesz, że po 7 dniach fermentacja nadal trwała, ale mimo to przelałeś piwo znad drożdży do innego pojemnika). Przez takie postępowanie boisz się potem granatów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK dzięki. Już nie będę ;-) Piwo to jednak żywy organizm nie ma co trzymać się ściśle przepisów bo jest wiele zmiennych.

Jeśli chodzi o mojego Hefe-weizena po przedwczesnym zlaniu na cichą, cicha była była dość burzliwa, teraz słabnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka malutka porada, może dwie ;)

 

- jeśli nie zbierasz gęstwy, to nie przelewaj na "cichą", przetrzymaj piwo w tym samym fermentorze przez ok 3-4 tygodnie (oczywiście dłużej dla piw mocnych), na  ostatnie parę dni wstaw fermentor do pomieszczenia o znacznie niższej temp. niż fermentacja burzliwa, a następnie dopiero wtedy zacznij się interesować butelkowaniem. Z głowy masz wtedy obawę o granaty - te spowodowane nie dokończoną fermentacją oczywiście. Drugim plusem jest ograniczenie możliwej infekcji podczas przelewania z fermentora do fermentora. Żadnej autolizy się nie bój, sprawdzone na własnej skórze ;) 

- nie spiesz się tak, pośpiech u piwowara jest nie wskazany a w szczególności w przelewaniu na "cichą", bo to jest proszenie się o granaty.

 

A tak, to powodzenia w warzeniu! ;)

 

Edytowane przez Versaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. Jeśli chodzi o pośpiech to raczej jestem cierpliwy, mam winne doświadczenie a tam na produkt pijalny czeka się minimum rok.

Ze zlewaniem na cichą to jest sporo kontrowersji, ale tak na dobrą sprawę jest to praktykowane jedynie w browarach domowych, jak sądzę. Więc... przy następnej warce pewnie  pominę ten proces.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale bez przesady, 3-4 tygodnie dla średniego piwa w wiadrze? Tyle trzymałem ostatnie BW. Tak tak, będzie na konkursie w marcu, będzie dobrze. Btw ostatnio szukałem inspiracji do imperialnej ipy i Dziełak fermentowal 8+7, przy blg chyba 18. Nie mówię że to dobra droga szczególnie dla początkujących, ale wszystko zależy od drożdży, ich ilości, szczepu itp. Reasumując 3/4 można ale spokojnie 2 styknie byle pod koniec troszkę podnieść na dofermentowanie.

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nowa inwestycja w browarze - śrutownik ręczny Biowin. Śrutowanie 6kg słodu ok. 15 min. na razie bez mechanizacji - sama przyjemność.

 

Warka nr 4 American IPA (na ok. 20 litrów)  31.12.2017

 

 słód:

Pale Ale 5kg

Monachijski 0,7kg

Carapils 0,3kg

 

chmiel:

Amarillo 70g

Cascade 70g

 

drożdże:

American West B5

 

Zacieranie:

 66-68°C 60 min (nie mam izolowanego garnka stąd wahanie temp.)

76°C filtracja

 

Chmielenie:

Amarillo 30g na 60 min.

Amarillo 15g na 20 min.

Cascade 15g na 5 min.

Cascade 30g na 0 min.

 

Planuję na cichą dodać:  25g Amarillo oraz 25g Cascade

 

Wysładzałałem do 3Blg, brzeczka12,5 Blg  przed chmieleniem (mierzone bez studzenia), 16 Blg po chmieleniu.

 

Wstępne chłodzenie w zlewozmywaku. Aktualnie chłodzi się przed domem (ale chłodnica zamówiona)

 

7.01.2017

Po 8 dniach zlałem na cichą, zeszło do 6 Blg. W smaku czuć cytrusy - jest dobrze. Za parę dni dodam chmieli "na zimno".

30.01.2017

Rozlew do butelek (ponad 3 tygodnie na cichej) Blg 4.

 

Edytowane przez grzehu.jura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 5 American Stout (bliźniaczy do AS nr 2 jednak z małymi zmianami - wytłuszczone)   5.01.2018

 

Popijając amerykańskiego Stouta - warzę amerykańskiego Stouta, takie swego rodzaju perpetuum mobile ;-)

 

Modyfikacja polega na dodaniu 200g słodu karmelowego oraz zamianie 2 słodów na inne (czyszczenie magazynu). Dodatkowo zasyp w temp. 67°C oraz wydłużenie do 15 minut zacierania w temp. 72-73°C. Słody palone zostaną wrzucone przy podgrzewaniu do tej temperatury (a więc ok. 20 minut będą zacierane).

Spodziewam się delikatnego zwiększenia paloności. Czy nieznaczne  zwiększenie słodu karmelowego coś wniesie? Zobaczymy.

 

Mam już chłodnicę z rurki karbowanej od kolegi z forum, więc chłodzenie będzie efektywniejsze i goryczka zostanie odcięta w odpowiednim czasie.

 

 słód:

Pale Ale 3,0kg

Monachijski 1,5kg

Carapils  0,1kg

Czekoladowy 0,3kg

Słód Carafa (R) Special typ II 1100-1200 EBC 0,3kg

Karmelowy 300 0,2kg

pszenica prażona 0,1kg


 

chmiel:

Zeus 30g

Horizon 30g

Cascade 30g

 

drożdże:

Bulldog B5 American West

 

Zacieranie:

woda 15 litrów, zasyp 67°C

 65-67°C   90 min.

72-73°C  15 min. (wrzuciłem słody palone)

76°C filtracja (kadź z wężykiem z oplotu na dnie)

 

Chmielenie:

Zeus 30g na 60 min. * (+5g , + 5g)

Horizon 15g na 30 min. * (+5)

Cascade 15g na 15 min.

Horizon 15g na 5 min.

Cascade 15g na 0 min.

 

* Zdarzyła się mała przygoda podczas chmielenia a mianowicie zbyt gwałtownie wsypałem Zeusa...i wykipiało (nie dokońca wiadomo ile chmielu)

Więć mała improwizowana korekta, dodałem Zeusa 5g na 60 min , ponownie 5g na 30min. i dodatkowe 5g Horizona na 30 min.

 

Po chmieleniu otrzymałem 21 litrów brzeczki nastawnej, 15 Blg

 

Fermentacja: Burzliwa temp. ok. 18°C

 

4.02.2018 

Po ponad 4 tygodniach rozlanie do butelek (bez przelewania na cichą). Wydaje się mniej klarowne na chwilę obecną.

Blg 6,5

 

Piwo jest zdecydowanie mniej klarowne poprzez pominięcie cichej fermentacji. Myślę, że jednak warto popełnić cichą. Poprzednik był trochę lepszy w smaku nie mówiąc o wyglądzie.

Edytowane przez grzehu.jura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 6 Russian Imperial Stout  8.01.2018

 

Przyjemnie jest napić się  mocnego, treściwego piwa zimą przy kominku (np. Porter Bałtycki z Browaru na Jurze) ale na portery jeszcze nie czas...więc pomyślałem o jego starszym bracie RIS'ie, choć to dla mnie swego rodzaju próba sił.

Zacieranie 9,5 kg słodu to absolutne maksimum Browaru Owca ;-) Dysponuję garnkiem 30 litrowym. Zacieranie było po brzegi gara... i to raczej "na gęsto".

Filtracja (wężyk z oplotem) przebiegła o dziwo bez większych problemów.  Wysładzanie powulutku ale płynnie.

 

Brzeczki przedniej uzyskałem 12 litrów 22 Blg, myślałem wysłodzić do 15l ale BLG nie spadło, przeciwnie minimalnie rosło do 22,5 Blg więc... skończyło się na 22 litrach brzeczki 21,5 Blg (wysładzałem do ok.15 Blg).

Po chmieleniu ekstrakt wyniósł 26,5 Blg... ale przyszłego piwa ubyło - ostatecznie jest 17 litrów.

 

Zacząłem o 17.00, skończyłem po 23.00.

 

 

 słód:

Pale Ale 7,0kg

Monachijski 1kg

Słód Carafa (R) Special typ II 1100-1200 EBC 0,4kg

 Czekoladowy ciemny 1200-1300EBC 0,4kg

Carapils  0,25kg

Karmelowy 300 0,25kg

pszenica prażona 1000EBC 0,2kg

 

chmiel:

Iunga 50g

Horizon 15g

 

drożdże:

 gęstwa po AIPA Bulldog B5 American West

 

Zacieranie: (sporo mieszania)

woda ok 22 l (18 +4 etapami wraz z dosypywaniem słodu) 

 

 67-68°C   110 min. (wszystkie słody z palonymi)

 

76°C filtracja 

 

Chmielenie: 

gotowanie 90 min.

 

Iunga 50g 60 min.

Horizon 15g 10 min

 

Fermentacja: (ruszyła po zaledwie paru godzinach, nad ranem sporo piany)

temp. 18-19°C

 

4.02.2018

 Po 26 dniach przelałem na cichą. Na dnie spodo osadu drożdżowego - ok. 3cm.

Blg 11,5 

 

Smak, aromat... bardzo przyjemny, czekoladowo-kawowo-słodkawy. Alkohol nie jest wyczuwalny. Czekamy dalej.

Piwa ubyło :-( 14,5 litra, po przelaniu na cichą.

 

3.3.2018

Butelkowanie po kolejnych 4 tygodniach na cichej. Dodałem 82g  glukozy (5,75g/l) Blg 12 (po dodaniu glukozy).

Jeśli chodzi o piwo... jest dobrze!

Edytowane przez grzehu.jura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Warka nr 7  Jasne Pełne Ale Proste 11.01.2018

 

Po wcześniejszym potworku  RIS'ie miło jest uwarzyć coś prostego. 

Marynki zostało z podpiwka.

... no i zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

 słód:

pilzneński 5kg

 

chmiel:

Marynka 30g

Lubelski 40g

 

drożdże:

S-04

 

Zacieranie:

 63°C   25 min.

 73°C  35min.

 

76°C filtracja 

 

Chmielenie: 

Marynka 30g 60 min.

Lubelski 20g 10 min.

Lubelski 20g 0 min.

 

Po gotowaniu uzyskałem ok. 17 litrów z dość wysokim Blg-16. Dolałem więc jakieś 4,5 litrów wody uzyskując 13Blg.

 

Fermentacja: 

temp. 18-19°C

burzliwa 10 dni (zebrałem gęstwę)

cicha 7 dni

 

3,5 Blg 

Piwo "takie sobie" czuję charakterystyczne posmak słodu pilzneńskiego Bruntal (klepiskowy). Surowe ziarna słodu mają taki charakterystyczny posmak i w gotowym piwie też to czuję. Nie wiem czy to jest kwestia danej partii słodu czy tak jest ogólnie?

Edytowane przez grzehu.jura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Dnia 31.12.2017 o 18:16, Hobbysta napisał:

Robiłem na podobnym zasypie AIPE, bardzo fajna wyszła, czekam na wiadomości o twojej :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Dziś już mogę ocenić. Jest dobrze. Czuć przyjemną goryczkę, cytrusy. Aromat rónież przyjemnie cytrusowy. Porządna AIPA, do powtórzenia.

Jedno do czego mogę się przyczepić to luźnawy osad drożdżowy, trzeba zostwić jakiś 1cm piwa na dnie butelki by piwo było klarowne. Może to kwestia drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

Warka nr 8 Stout Owsiany 10.02.2018

 

słód:

pilzneński 5kg

karmelowy 300 0,25kg

carafa special II 0,20kg

pszenica prażona 0,3kg

czekoladowy 0,1kg

płatki owsiane 0,4kg (skleikowane w 2 litrach wody)

 

chmiel:

Iunga 35g

Lubelski 15g

 

drożdże:

gęstwa z jasnego S-04

 

Zacieranie:

 65°C   40 min.

 72°C  30min.

 

76°C filtracja 

 

Chmielenie: 70 min

Iunga 35g 60 min.

Lubelski 15g 10 min.

.

 

Po gotowaniu uzyskałem ok. 22 litrów  Blg-16. 

 

3.3.2017

Przelanie na cichą, 5 Blg

 

Edytowane przez grzehu.jura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka nr 9 Saison wg przepisu Doroty Chrapek (dori), lekko zmodyfikowany 18.02.2018

 

 słód:

pilzneński 2,7kg

monachijski 0,8kg

pszeniczny 0,7kg

caraaroma  0,2kg

carahell 0,2kg

zakwaszający 0,1kg

 

chmiel:

Marynka 14g

Iunga 14g

East Kent Golding 25g

 

dodatki:

curacao 15g

glukoza 300g

 

drożdże:

Fermentis SafAle™ BE-134

 

Zacieranie:

woda 15 litrów, zasyp 65-66°C

64°C - 60 min.

72°C - 20 min.

 

 

Chmielenie:

Marynka 14g 65 min.

Iunga 14g 45 min.

East Kent Golding 15g 20 min

curacao 15g 15 min.

East Kent Golding 10g 5 min.

 

glukoza 300g 5 min. przed końcem zacierania

 

Uwaga: Trochę za drobno zmieliłem słód i miałem przygodę podczas filtracji, która baardzo powoli przebiegała aż w końcu stanęła. Młóto "zabetonowało się". Dziurawienie młóta pomogło ale klarowność ucierpiała.

 

Początkowe Blg 16

 

12.03.2018 przelanie na cichą po 3 tygodniach, 1 Blg

 

19.03.2018 Butelkowanie, 0,5Blg

 

Edytowane przez grzehu.jura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla browaru skonstruowałem mieszadło magnetyczne na bazie wentylatora 12V. Teraz mogę już używać płynnych drozdży.

Poprzednia AIPA to najlepsze piwo jak dotąd, więc teraz zasyp podobny lecz chmiele inne. Zobaczymy.

 

Warka nr 10 American IPA 01.03.2018

 

 słód:

Pale Ale 5kg

Monachijski 0,7kg

Carapils 0,35kg

 

chmiel:

Chinook 30g 

Citra 50g

 

a na chmielenie na zimno ...??? (muszę przejrzeć magazyn;-)

Amarillo 15g

Chinook 20g

 

drożdże:

FM52 Amerykański sen - po raz pierwszy płynne

 

Zacieranie:

 67°C 60 min 

76°C filtracja

 

Chmielenie:

Chinook 30g na 60 min.

Citra 15g na 20 min.

Citra 15g na 5 min.

Citra 20g na 0 min.

 

13,2 Blg (trochę przymało, poniżej dolnej granicy stylu..ale tak to jest jeśli chce się więcej piwa, otrzymałem 23 litry :-)

 

12.03.2018

przelanie na cichą, 2 Blg odfermentowało bardzo mocno.

 

16.03.2018 Dodałem chmiele 15g Amarillo 20g Chinnok - chmielenie na zimno.

 

 

 

Edytowane przez grzehu.jura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka nr 11 Dunkelweizen  11.03.2017

 

Pszeniczne ciemne na drożdżach płynnych, może być ciekawie. Zobaczymy.

 

 słód:

pszeniczny 2,5kg

monachijski 1,3kg

pilzneński 0,7kg

karmelowy 300 - 0,3kg

czekoladowy 0,1kg

pszenica prażona 0,025kg

 

chmiel:

lubelski 35g

 

drożdże:

FM41 Gwoździe i Banany

 

Zacieranie: 

zasyp 46°C (ok.15 litrów)

 44°C 15 min.

63°C 30 min. 

73°C 30 min.

74°C 10 min. dodałem  słody palone

76°C filtracja

 

Chmielenie:

lubelski 20g na 60 min. (+ ok. 30 min. - usnąłem w trakcie chmielenia, nie ma co po nocach  brać się za warzenie piwa ;-)

lubelski 15g na 15 min.

 

 

Początkowe Blg 15,5  a więc za wysokie (powodem długie chmielenie, patrz wyżej). Korzystając ze wzoru:

https://www.wiki.piwo.org/Przelicznik_ilości_dodanej_wody

dodałem 3 litry wody mineralnej, i w ten sposób otrzymałem 13,4 Blg (górna granica stylu).

Drożdże rozmnażałem jakieś 72 godziny, fermentacja ruszyła już na drugi dzień. Piana wylewała się przez rurkę.

 

25.03.2018 Przelanie na cichą 4 Blg

 

 

Edytowane przez grzehu.jura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Już 2 miesiące minęły od ostatniej warki, zapasy powoli kończą się. Co lepszych piw już nie ma. 

Gęstwa FM52 wytrzymała w lodówce, zapach nie odstraszał, smak piwa nad gęstwą przyzwoity więc warzymy. Poprzednia EIPA bardzo przyjemnie mnie zaskoczyła. Zmieniłem nieco chmiele i nieznacznie obniżyłem goryczkę, 50-52 IBU wg PPPP.

 

Warka nr 12 English IPA 12.05.2018

 

 słód:

pale ale 2kg

monachijski 2kg

caraaroma  0,2kg

carahell 0,2kg

 

chmiel:

Iunga 25g

East Kent Goldings 25g

 

drożdże:

8 tygodniowa gęstwa po AIPA, FM52 Amerykański sen

 

Zacieranie:

 63°C  przerwa 30 min.

73°C przerwa 30 min.

 

Chmielenie:

Iunga 25g 60 min.

East Kent Goldings 15g  20 min.

East Kent Goldings 10g  0 min.

 

Fermentacja: temperatura 20-22°C

burzliwa 12 dni (2,8 Blg)

cicha

 

 

Początkowe Blg 13,5

31.05 - butelkowanie 2,5 Blg.

 

Piwo udane. Jest mniej goryczki niż w pierwszej warce, to dobrze.  Jest pijalne, klarowne. 

 

 

 

Edytowane przez grzehu.jura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem przyjemnie napić się orzeźwiającego piwa. Pogoda dziś sprzyja warzeniu - ciągle pada, więc jest trochę czasu. Zaplanowałem AIPĘ ale na magazynie miałem tylko dość ciemny, karmelowy słód Caraaroma, resztki Pale Ale, trochę chmielu Amarillo i Chinnok'a.  Stąd taki przepis.

 

Warka nr 13 Miedziane AIPA 18.05.2018

 

 słód:

Pale Ale 3,1kg

Monachijski 0,90kg

Pilzneński 1,60kg

Caraaroma 0,40kg

 

chmiel:

Chinook 35g 

Amarillo 15g 

 

dodatkowo...

a na chmielenie na zimno: 

Chinook 15g (czyszczenie magazynu)

Citra 30g 

 

drożdże:

US-05

 

Zacieranie:

 67°C 60 min 

76°C filtracja

 

Chmielenie:

Chinook 25g na 60 min.

Amarillo 15g na 15 min.

Chinook 10g na 0 min.

 

IBU 55 wg. PPPP.

 

16,5 Blg, - (przed chmieleniem było 8,5 Blg a więc wzrosło sporo, spodziewałem się ok. 13,5Blg)

 

Już drugą warkę robię na raty tzn. wieczorem zacieram i filtruję. A na drugi dzień kończę chmieleniem. Dzięki temu nie męczę się po nocach.  Zacieranie z filtracją skończyłem o godz. 00.30 - temp. w garze wynosiła 74°C, rano o godz. 6.00 spadała do 44°C. Nie ma obawy o zakażenie - ponieważ i tak na drugi dzień wszystko jest gotowane podczas chmielenia. Nie wiem jak to wpłynie na smak piwa ale ten sposób jest dla mnie optymalny - przy barku czasu.

 

28.05 zlanie na cichą, 

 

3.06 chmielenie na zimno: 

Chinook 15g (czyszczenie magazynu)

Citra 30g 

 

17.06 butelkowanie, 2Blg

 

 

Edytowane przez grzehu.jura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolejna warka na ciepłe dni z tego co akurat mam na stanie. Proste piwo oparte częściowo na amerykańskich chmielach.

 

Warka nr 15 Jasne Ale  17.06.2018

 

 słód:

Pilzneński 3,70 kg

Monachijski 0,30 kg

 

chmiel:

Iunga 15g 

Zeus 10 g 

Citra 10g

 

 

drożdże:

gęstwa po US-05

 

Zacieranie:

 63°C 30 min 

73°C 45 min (II połowa meczu ;-)

 

Chmielenie:

Iunga 15g na 60 min.

Zeus 10g na 15 min.

Citra 10g na 5 min.

 

IBU 35 , 11 Blg

 

PS Pierwszy granat! Zapodziało się piwo w szafie American Staut. Poleżało parę tygodni niezauważone i wybuchło. Sporo szkła ale nie ma rannych.

 

18.07 butelkowanie. Piwo dość długo było na cichej (ponad 2 tygodnie z powodu braku czasu). Blg nieznane bo stłukł się cukromierz.

 

Piwo dobre, przyjemne do picia. Czuć delikatną goryczkę a gdzieś w tle wyczuć można amerykańskie chmiele. Dowód na to, że niekoniecznie trzeba kombinować z chmielami by uzyskać przyzwoite piwo.

Edytowane przez grzehu.jura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka nr 16 Hefe-Weizen  24.06.2018

 

Kopia pszenicznego z wcześniejszego przepisu ale na drożdżach płynnych FM41 Gwoździe i Banany. Dodatkowo wydłużenie zacierania w 63°C do 45 minut - by piwo wyszło bardziej wytrawne.

 

 słód:

pszeniczny 1,9kg

pilzneński 1,6kg

zakwaszający  0,05kg

melanoidynowy 0,2kg

 

chmiel:

Lubelski 30g

 

drożdże:

FM41 Gwoździe i Banany

 

Zacieranie

zasyp 47°C 

44-45°C  przerwa 15 min.

63°C przerwa 45 min. 

73°C przerwa 20 min.

76°C filtracja

 

 

Chmielenie:

lubelski 15g na 60 min.

lubelski 15g na 20 min.

 

10Blg po chmieleniu

 

Temperatura fermentacji oscylowała w granicach 21-22°C trochę za wysoko. Do tego piwo trochę przetrzymane na cichej  (ponad 2 tygodnie) wcześniej zebrałem gęstwę. 

Goździków nie czuć, czuć banany. Ale piwo pijalne.

Edytowane przez grzehu.jura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka nr 17 Dunkelweizen  20.08.2018

 

Już drugie piwo w tym stylu. Receptura nieznacznie zmieniona w porównaniu z warką nr 11 (mniej monachijskiego, więcej pilzneńskiego, zacieranie też lekko zmodyfikowane)

Najważniejszą zmianą jest mrożona gęstwa (80% gęstwy, 20% gliceryny +/_) a w zasadzie próby z mrożeniem.

Starter pracował jakieś 36 godzin (drożdże ruszyły po jakiś 24 godz. już myślałem, że padły) ...jak wystartowały to chciały opuścić kolbę

 

 słód:

pszeniczny 2,5kg

monachijski 0,8kg

pilzneński 1,2kg

Caraaroma  0,2kg

czekoladowy 0,1kg

pszenica prażona 0,025kg

 

chmiel:

lubelski 35g

 

drożdże:

gęstwa FM41 Gwoździe i Banany wcześniej zamrożona

 

Zacieranie: 

zasyp 46°C (ok.15 litrów)

 44°C 15 min.

63°C 40 min. 

73°C 20 min.

74°C 10 min. dodałem  słody palone

76°C filtracja

 

Chmielenie:

lubelski 20g na 60 min. 

lubelski 15g na 15 min.
 

 Blg 12

Temperatura fermentacji ok. 22-24°C trochę za wysoko ale mamy upały.

 

12.09 Przelanie na cichą bardziej po to by trochę oczyścić, sklarować bo przecież na burzliwej było dłuuugo.

16.09 Zacząłem butelkować po dodaniu cukru na refermentację... i mała przygoda - okazało się , że mam tylko 14 kapsli. Niedziela niehandlowa i problem.

Pomyślałem, że najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie piwa z rozpuszczonym cukrem i następnego dnia dokończenie butelkowania.

17.09 c.d. butelkowania

 

Myślę, że udało się. Piwo nagazowuje się odpowiednio. Jest pijalne, smakuje.

 

 

 

 

 

Edytowane przez grzehu.jura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.