Skocz do zawartości

Zebranie gęstwy


peitero

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów,

 

przed 2 dniami pierwszy raz zbierałem gęstwę - w tym przypadku po sucharach MJ US M44 - i tu pojawia się pytanie gdzie są moje zdrowe drożdże, a gdzie umiejscowiły się trupy.

Zdecydowałem się niczego nie przemywać, delikatnie wymieszałem to co zostało po przelaniu na cichą i całość wylądowała w słoiku 0,7l.

 

Jeśli miałbym założyć, że zdrowe są na górze, to będzie ich bardzo mało. Może powinienem jednak je przemyć, żeby się lepiej rozwarstwiły? Co Wy na to?

Nie jestem także w stanie zaobserwować różnicy w kolorze - wiem, że zdrowe są jaśniejsze ale u mnie tego nie widać.

 

P.S. Myślicie, że dadzą radę przefermentować piwo w stylu dubbel'a z ekstraktem 19? Zebrałem je po warce 15,5 i zjechały do 3,5.

 

Za odpowiedzi z góry dziękuję!

IMG_20171201_184406.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, redlum napisał:

Co rozumiesz pod pojęciem piwo dubbel?

Jak gęstwa po M44 to kolega pewnie ma na myśli Double IPA, a nie belgijskiego dubbla. Literówka.

Edytowane przez Gawron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi, przeleje w takim razie do dwóch słoików i rozmieszam z wodą żeby się lepiej rozdzieliły.

 

Z tym dubblem chyba się trochę rozpędziłem.. Pomyślałem o piwie na zasypie Pale Ale, ale o wysokim ekstrakcie podbitym np karmelizowanym cukrem, ale tu już chyba mieszają się style... 

 

Więc może zapytam inaczej - co mocniejszego można na nich uwarzyć :)?

Edit: 

Daniel / Gruby Stefan,

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Teraz jest już chyba jasne. Swoją drogą ma to sens, że niższa warstwa może być ciemniejsza właśnie od pozostałości po fermentacji a nie z uwagi na stan samych drożdży.

Edytowane przez peitero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witajcie. Podłączyłbym się pod temat. Nurtuje mnie ten sam temat. Jedyna różnica to moja gęstwa jest juz po dwóch przemyciach. Przed pierwszym na dnie oprócz trzech widocznych była czwarta ciemna, grudkowata warstwa z zanieczyszczeniami. Po oddzieleniu i przemyciu wygląda to jak na zdjęciu czyli podobnie jak u kolegi Pietero. Poprzednim razem miełem podobnie ale nie przejmując się dałem całą gęstwę do fermentora. Jednakże wolałbym dać to co lepsze czyli bez dodawania umarlaków. Może ktoś przez ten czas doszedł do jakiś wniosków czy lepsza dolna jasna warstwa, czy też górna ale ciemna. Z wcześniejszych informacji jak poprzednicy już napisali żywe drożdże zbierają się na górze, ale mają jasny kolor.

 

gęstwa drożdżowa.jpg

Edytowane przez rybaqqq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat. Mam gestwe zebrana do trzech sloikow, przemyta i przelana do jednego. Stoi to w lodowce od wczoraj i póki co to te przemyte drozdze, ktore opadają zajmują ok. 3mm calego słoika. Wydaje mi się że to troche mało aby zadac to do 20blg i 20litrów. What do You think?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.