Skocz do zawartości

Zimne drożdże do brzeczki


Enrike

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Taka refleksja mnie naszła po tym jak wlałem drożdże, które stały w lodówce w trakcie nawadniania do brzeczki o temperaturze ok. 24 stopnie C. Czym skutkuje takie nierozsądne zachowanie i co może popsuć w piwie? Pytanie w stylu: "Człowiek uczy się na błędach".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IPA. Temperatura taka bo zadawałem drożdże przed wyjściem do pracy, a taką miałem temperaturę i nie mogłem czekać już dłużej. :(
Drożdże US-05.

//PS:

Po powrocie do domu drożdże ładnie pracują. Zrobiła się ładna pianka. Mam nadzieje, że będą one dobrze pracować :)

Edytowane przez Enrike
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja widzę tu kilka kwiatków:

- uwadniając drożdże nie wkładaj ich do lodówki, bo w niczym to nie pomoże a wręcz może zaszkodzić

- wlewając drożdże do brzeczki ich temperatura powinna być zbliżona do temperatury brzeczki tak aby drożdże nie doznały szoku termicznego, co może spowodować że część z nich umrze

- 24 stopnie to o wiele za dużo jak na takie piwo i te drożdże (polecam przedział 16-18). Temperatura na pewno pomogła rozkręcić drożdżaki, ale piwo które otrzymasz będzie mocno alkoholowe i będzie waliło rozpuszczalnikiem. Na przyszłość nie spiesz się z dodawaniem drożdży, jeśli zrobisz to dopiero po kilu godzinach od warzenia nic się nie stanie, a rezultat będzie na pewno lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Hary86 napisał:

uwadniając drożdże nie wkładaj ich do lodówki, bo w niczym to nie pomoże a wręcz może zaszkodzić

Wlozenie do lodowki ma sens jesli wlewamy drozdze do duzo chlodniejszej brzeczki, lepsze to niz wlanie plynu o temp. 30 stopni do brzeczki o temp. 15 stopni. Mozna rowniez dodac troche brzeczki do kubka, ale moim zdaniem schladzanie w lodowce to mniejszy szok termiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego, w którym momencie włożysz je do tej lodówki. Jeśli dasz im czas na uwodnienie w wodzie ~25 stopni a dopiero później włożysz do lodówki i nie pozwolisz żeby za bardzo się schlodziły, to ok. Jeśli natomiast wstawisz je do lodówki od razu po wysypaniu, to może się okazać że będziesz je uwadniał w wodzie sporo zimniejszej niż ustawa przewiduje ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
W dniu 4.12.2017 o 17:21, Hary86 napisał:

 

- 24 stopnie to o wiele za dużo jak na takie piwo i te drożdże (polecam przedział 16-18). Temperatura na pewno pomogła rozkręcić drożdżaki, ale piwo które otrzymasz będzie mocno alkoholowe i będzie waliło rozpuszczalnikiem. Na przyszłość nie spiesz się z dodawaniem drożdży, jeśli zrobisz to dopiero po kilu godzinach od warzenia nic się nie stanie, a rezultat będzie na pewno lepszy.

Odkopie. Jak w takim razie przybliżyć temperaturę drożdży uwadnianych w temp. 30C do temp. brzeczki kiedy ta ma np. 18C? Do lodówki włożyć nie wolno. Dolewac po trochu zimnej brzeczki? Też się może wydawać że wystawiamy je na szok

Edytowane przez advisorylyrics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie wolno włożyć do lodówki ?

Ja rehydratyzuję woda o temp. 35C, zostawiwm na 10 minut, dolewam wody o temp 6C, tak, aby zbić temp do 31C, po kolejnych 5 minutach znow troche wody, by zbic do 28C i na 10 minut do zamrazarki, gdzie temp spada ok 0.8C/min.

 

Odkad tak robię (kiedyś rehydratyzowałem wodą o temp 27C i chlodziłem dolewajac raz wodę) lag jest krótszy.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, advisorylyrics napisał:

Odkopie. Jak w takim razie przybliżyć temperaturę drożdży uwadnianych w temp. 30C do temp. brzeczki kiedy ta ma np. 18C? Do lodówki włożyć nie wolno. Dolewac po trochu zimnej brzeczki? Też się może wydawać że wystawiamy je na szok

Dolewac powoli brzeczki w docelowej temperaturze. Jesli bedziesz wlewal po trochu stopniowo to nie wystawisz ich na szok. 

8 godzin temu, fotohobby napisał:

Dlaczego nie wolno włożyć do lodówki ?

To wszystko zalezy na jak dlugo wsadzasz do tej lodowki. Po uwodnieniu drozdzom szybko zaczyna brakowac pokarmu wiec oslabia to ich kondycje. 

Dlatego metoda z stopniowym dolewaniem brzeczki jest dobra gdyz jednoczesnie spokojnie schladzamy drozdze i dajemy im juz jesc. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Lasek napisał:

To wszystko zalezy na jak dlugo wsadzasz do tej lodowki. Po uwodnieniu drozdzom szybko zaczyna brakowac pokarmu wiec oslabia to ich kondycje. 

 

Caly proces od wsypania drożdży do zadania do brzeczki to 30-35 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, fotohobby napisał:

 

Caly proces od wsypania drożdży do zadania do brzeczki to 30-35 min

A to luz, tak szybko nie powinno sie nic zlego wydarzyc. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, advisorylyrics napisał:

A jeśli chcę zadać gęstwe do brzeczki o temp około 18C to wystatczy, że wyciągnę z lodówki i ociepli się do tej samej temp.? 

Im temperatura gęstwy bliższa temperaturze brzeczki to tym lepiej. Nie wdając się w szczegóły - w teorii różnica pomiędzy jednym a drugim nie powinna przekroczyć 5 st.C.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.