Skocz do zawartości

Rejestrator temperatury


Luqas van Dred

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Mam w planach wykonanie skrzyni ze styropianu do fermentacji piwa. Będę wymieniał zamrożone wkłady do lodówek turystycznych. Szukam rejestratora temperatury z sondą, która znajdować się będzie w fermentującym piwie lub przyklejona do zewnętrznej części fermentora. Czy istnieją takie gotowe rejestratory? Nie znam się kompletnie na elektronice i nie zamierzam bawić się w lutowanie. I teraz najważniejsze. Kontroler musi łączyć się z wifi i przekazywać dane online do jakiegoś serwisu co pewien okres czasu np. co 15 min (przedstawienie danych w formie wykresu),  w którym będę mógł na bieżąco kontrolować temperaturę. Czy istnieją gdzieś takie gotowe rozwiązania? 

Edytowane przez Luqas van Dred
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega pytał o gotowe rozwiązania.

 

Na allegro na przykład: http://allegro.pl/termometr-bezprzewodowy-wifi-odczyt-android-i7061853660.html#thumb/1

Niestety nie wiadomo co się kryje za tym opisem, ponieważ brakuje zdjęć urządzenia. No i mowa tylko o odczycie na Androidzie, bez info czy można na PC.

 

Są inne rozwiązanie, ale są absurdalnie drogie. Tutaj na przykład jest dokładnie to, o co Ci chodzi:

 

http://www.e-sensor.pl/p25,czujnik-temperatury-wifi-monitoring-online-powiadomienia.html

 

Piszę o absurdzie cenowym, bo koszt części potrzebnych do wykonania zamyka się w najprostszej wersji (płytka, moduł z Wi-FI, wyświetlacz LCD i obudowa) w maksymalnie 50 PLN. Cena 259 jest nieco z kosmosu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, burymichu napisał:

Kolega pytał o gotowe rozwiązania.

 

A co jest "niegotowego" w rozwiązaniu kolegi Malinowego? Grzegorz robi każdy z sterowników pod indywidualne zamówienie, ja poprosiłem o wersję z trzema czujnikami temperatury i właśnie tyle dostałem. Nie będzie w takim razie problemem, jak przypuszczam, zrobienie wersji bez przekaźników a jedynie z modułem wifi + czujką temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jest "niegotowego" w rozwiązaniu kolegi Malinowego? Grzegorz robi każdy z sterowników pod indywidualne zamówienie, ja poprosiłem o wersję z trzema czujnikami temperatury i właśnie tyle dostałem. Nie będzie w takim razie problemem, jak przypuszczam, zrobienie wersji bez przekaźników a jedynie z modułem wifi + czujką temperatury.
A widzisz. Nie doczytałem, że robi na zamówienie. Mea culpa ;)

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób połączyć urządzenie kolegi "Malinowy" z pudłem styropianowym do fermentacji. Bo w takiej skrzynce zamierza fermentować autor tego wątku.

 

Sam fermentuje w skrzyni styropianowej i chętnie bym jakoś zautomatyzował proces regulacji temperatury.

 

Z góry dzięki za jakieś sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Rampowy napisał:

W jaki sposób połączyć urządzenie kolegi "Malinowy" z pudłem styropianowym do fermentacji. Bo w takiej skrzynce zamierza fermentować autor tego wątku.

 

Sam fermentuje w skrzyni styropianowej i chętnie bym jakoś zautomatyzował proces regulacji temperatury.

 

Z góry dzięki za jakieś sugestie.

Myślę że w najprostszy możliwy sposób - umieszczając czujkę temperatury w środku skrzyni lub na ściance fermentora. Samej obsługi pudła zanadto nie zautomatyzujesz - nadal będziesz musiał biegać i zmieniać pety. Sterownik da Ci jedynie podgląd temperatury "z dala" od skrzyni, sprawdzisz ją z toalety, piwnicy, od sąsiada czy z drugiego końca globu. Żeby w pełni wykorzystać potencjał sterownika trzeba zaopatrzyć się w urządzenia elektryczne typu lodówka lub pas grzewczy. :) Ja sprawiłem sobie dwa sterowniki, jeden działa z lodówką a drugi z dwoma pasami grzewczymi (takimi jak do terrarium) w pomieszczeniu o temperaturze +- 12°C. Dodatkowe zabezpieczenie (okręcenie) fermentora karimatą lub kocem wspomaga skuteczność grzania i zmniejsza straty ciepła. Korzystałem już z takiego rozwiązania wcześniej, tylko z użyciem regulatorów temperatury RT-2C i fajnie to działa w piwach górnej fermentacji, tzn. pozwala na utrzymanie lub podnoszenie temperatury poprzez podgrzewanie fermentora i jego zawartości, jednakże wymaga pewnej ostrożności, zwłaszcza w fazie lag i początku fermentacji. :) 

Edytowane przez Maciejeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak jak napisał kolega Maciejeq - wywalasz fermentor do chłodu i kupujesz pas grzewczy do terrariów. U mnie fermentor zazwyczaj stoi na balkonie i wszystko pięknie działa. Wycenę rozwiązania, schemat i program opisałem w tym wątku poniżej. W opisie masz link do publicznego kanału na Thingspeak, na którym widać jak aktualnie fermentuje na końcówce burzliwej mój Saison (drożdże Gozdawa FSA, więc pudło jest w mieszkaniu)

 

 

Gdybyś miał pytania - wal śmiało.

Edytowane przez burymichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.