Skocz do zawartości

Jak dalej prowadzić fermentację ?


zegancio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was. Fermentuje 20 litrów AIPA 15° na drożdżach US-05 które zostały zadane w 20°C po czym fermentor został przeniesiony do piwniczki ojca gdzie temperatura schodziła podczas burzliwej z 16-15°C do 13-14°C. Niestety na temperaturę w piwniczce nie mam wpływu ponieważ jest on zależna od temp. zewnętrznej. Po 17 dniach fermentor został przeniesiony do domu i blg wynosi niecałe 4°. Temp otoczenia to min 20°C. Planuję za 3 dni zrobić następny pomiar.

 

Pytania:

1) Czy dobrze zrobiłem podnosząc temp do 20°C w celu pobudzenia drożdży do fermentowania? Zazwyczaj przy AIPA lub IPA schodziły mi max do 3°blg a zazwyczaj było to 1-2° w temp 20°C.

2) Czy na cichą przenosić do chłodniejszej piwniczki czy pozostawić fermentor w domu ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli planujesz zdekantować piwo znad drożdży (potocznie nazywane przelewaniem na cichą) a następnie chmielić na zimno. Cicha fermentacja tak czy inaczej już trwa, niezależnie od tego czy piwo oddzielisz od drożdży czy nie. Co do chmielenie na zimno to dostosuj czas do temperatury piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Dobrze.

2) Zadaj sobie pytanie co chcesz osiągnąć przez fermentację cichą i będziesz miał odpowiedź na swoje pytanie. A jak nie umiesz na nie odpowiedzieć to nie rób cichej. 

 

Godzinę temu, wizi napisał:

Czyli planujesz zdekantować piwo znad drożdży (potocznie nazywane przelewaniem na cichą) a następnie chmielić na zimno. Cicha fermentacja tak czy inaczej już trwa, niezależnie od tego czy piwo oddzielisz od drożdży czy nie. Co do chmielenie na zimno to dostosuj czas do temperatury piwa.

Burzliwa/cicha to odpowiedniki angielskiego primary/secondary. Ktoś wymyślił sobie jakąś odwrotną teorię i widzę, że już się tego nie da zatrzymać i niektórzy będą się czepiać słówek po wsze czasy, chociaż wszyscy doskonale wiedzą o co chodzi...

 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Oskaliber napisał:

1) Dobrze.

2) Zadaj sobie pytanie co chcesz osiągnąć przez fermentację cichą i będziesz miał odpowiedź na swoje pytanie. A jak nie umiesz na nie odpowiedzieć to nie rób cichej. 

 

Burzliwa/cicha to odpowiedniki angielskiego primary/secondary. Ktoś wymyślił sobie jakąś odwrotną teorię i widzę, że już się tego nie da zatrzymać i niektórzy będą się czepiać słówek po wsze czasy, chociaż wszyscy doskonale wiedzą o co chodzi...

 

Hmmm.. nie wiem po co ta cała dywagacja odnośnie nazewnictwa itp.

W drugim pytaniu miałem na myśli jedynie czy po zlaniu piwa na cichą fermentację i dodaniu chmielu na aromat odpowiedniejsza będzie temperatura 14°C czy 20°C. Rozumiem że w niższej temperaturze piwo będzie "dochodzić" dłużej a w temperaturze domowej wystarczy ~7 dni.  Jednakże nie mam doświadczenia w jakich warunkach fermentacji piwo będzie lepsze w smaku i w aromacie dlatego prosiłem o radę.

Edytowane przez zegancio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.