Jump to content
Sign in to follow this  
Hobbysta

Witryna chłodnicza do fermentacji?

Recommended Posts

Witam, czy ktoś z was ma doświadczenie z tego typu ustrojstwami jako lodówkami do fermentacji? Na plus przemawia przestronność, ale obawiam się ze nie byłaby w stanie zbić temperatury do 8°C do lagerów. 512886875962e8765c740e4e104d6f4e.jpg

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Używam takiej lodówki witrynowej do trzymania kegów i fermentacji. Spokojnie zbija do temperatur bliskich 0°C :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A czy są takie i ktoś może polecić witrynę z niskim progiem i bez "tylnego murku" na agregat, tak aby można było wjechać z fermentorem na kółkach poprzez niewielki podjazd. Fermentor ok. 150 cm wysoki na trzech nogach wpisanych w średnicę ok. 50cm. Wiem, że wtedy musi być witryna z agregatem na górze.

Drugie rozwiązanie z witryną na kółkach, a fermentorem na stałe w niej, nie wchodzi w grę, bo brak miejsca na przemieszczanie całej witryny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja się podepnę z pytaniem o koszta utrzymania takiej witrynki, jak to u was - tych którzy takiej używacie wygląda? Trafiłem na dane producentów, mówiące o 1,5 - 2 kWh / dobę, ale nie wiadomo dla jakich warunków (temp. ilości otwarć itp). W sklepie taka witryna jest otwierana dziesiątki / setki razy na dobę... A w domu ile toto prądu wcina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam jedną witrynę taką jak są zamrażarki w sklepach z mrożonkami. Szyby na górze są dwie, przesuwne. Musiałem uszczelniać kawałkiem pianki do izlolacji rur szczelinę miedzy szybami, ale chłód i tak uciekał dużo szybciej niż w zwykłej zamrażarce skrzyniowej. Poza tym moja witryna jest głośna, bo w sklepie to nie problem. Tak jakby szumi. Prądu też bierze sporo, ja mam morsa.

 

Ile prądu dokładnie bierze to nie wiem, ale po 3 miesiącach używania jak przyszedł rachunek to wszyscy zauważyli, że kwota jest wyższa i podjęliśmy decyzję o zakupie nowej zamrażarki na kegerator.

 

Moim zdaniem witryny są kiepskie do naszych zastosowań, duże straty temperatury przez szkło. Mam teraz i witrynę i zamrażarkę w browarze, więc mam porównanie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taka A+++ bedzie cie drogo kosztować ;) ja znalazłem inna taka szafę (podobna do tej) z tym ze jest dwu komorowa i uwaga uwaga ma dwa oddzielne agregaty. Dopytuje jeszcze specyfikacje i chyba nawet w takie cos zainwestuje :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co widziałem w specyfikacjach nowych, to podobne witryny ale bez szyb - z pełnymi drzwiami, mają niższe zużycie energii. Jak Ci szyba nie potrzebna to warto takiej poszukać. No i wiadomo im niższa temperatura ustawiona, tym wyższe zużycie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też na początku rozglądałem się za witryną chłodniczą, ale w porównaniu do zwykłych chłodziarek są one o wiele droższe w zakupie i utrzymaniu chyba też.

W końcu kupiłem za 500 zł używaną zwykłą chłodziarkę i jestem zadowolony, szczególnie przy cold crashu gdy temperatura schodzi do -1 to cieszę się z tego, że prawdopodobnie oszczędzam jednak mnóstwo prądu, proces schładzania trwa jednak kilkanaście godzin. Te szklane drzwi to pewnie fajny bajer ale niepraktyczne.

 

 

WP_20171004_17_08_31_Pro (1).jpg

A__0F45.jpg

WP_20170808_17_11_34_Rich.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.