Jump to content
eltomek

[Kupię] Wykrojnik 1/2"/20mm

Recommended Posts

Kupię lub pożyczę w Krakowie wykrojnik 1/2" lub 20mm.
Zamiast wykrojnika kup na allegro wiertło stożkowe, z przesyłką wychodzi coś ok 25zł.

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

Dobry wykrojnik to podstawa do wykonywania otworów w garach nierdzewnych. Te tanie wiertła stożkowe fajne są ale jedynie do robienia otworów w fermentorach plastikowych.

Mam takie wiertła z alledrogo i do wykonywania otworów w nierdzewce nie polecam.

Wykrojnik 20,0 mm może być za mały. Do armatury 1/2 cala to 20,5 mm (sprawdzone, taki mam i trzeba wkręcać w otwór) lub 20,4 mm (niesprawdzone, może być ciut za mało).

https://profitechnik.pl/produkt/wykrojnik-wycinak-dziurkownik-srubowy-do-blach-z-lozyskiem-zmniejszajacym-op.html?gclid=Cj0KCQiAjO_QBRC4ARIsAD2FsXNNYqdoB8KPI0azGNanSNEqT5ULkAkCHt73P9K-uO2U93u0F__y5zUaAqz5EALw_wcB 

EDIT:

Może się komuś przydać Tabela identyfikacji gwintów

Edited by PiwoLab

Jeśli kolega eltomek planuje budowę HERMSa i będzie tych dziur robił kilka(naście) to może i wykrojnik za 110zł mu się przyda (choć na alledrogo widziałem tańsze), ale jeśli to ma być jedna dziura w nierdzewce, to uważam taki zakup za przerost formy ponad treścią ;) 

Dokładnie to miałem na myśli. Nie neguje sensu wykrojnika - to genialne narzędzie. Ale dla wykonania jednego czy dwóch otworów wiertło stożkowe jest wystarczające.

Dziękuję za uwagi :) Nadal, gdyby ktoś miał wykrojnik 1/2" którego nie potrzebuje to chętnie odkupię lub pożyczę. Ostatecznie pewnie kupię nowy, bo wstępne wyceny w zakładach obróbki metali oscylują wokół 120zł netto za 2 otwory.

Ja mam taki, idealnie pasuje pod 1/2. Bez łożyska, do takich blach jak są garnki łożyskowanie nie jest potrzebne.

Kupiłem z myślą, by zrobić jedną dziurę, a już wykorzystałem go do kilku otworów, więc taka rzecz w browarze jest przydatna i warto sobie kupić ;)

http://allegro.pl/wykrojnik-wycinak-dziurkacz-blach-otwornica-20-4-i6579686688.html

Jeszcze jeden zadowolony z wykrojnika.

Wiercenie tanim wiertłem stopniowym z alledrogo w stali nierdzewnej, oprócz męczarni z wykonaniem prawidłowego otworu, to jeszcze proszenie się o korozję. Nawet wykrojnik do blachy nierdzewnej powinien być dedykowany (https://profitechnik.pl/szukaj/wykrojnik-wycinak-dziurkownik-srubowy-do-blachy-nierdzewnej-z-lozyskiem-zmni.html?search=product&string=Wykrojnik&producer=). Podejrzewam, że ci co proponują wiertło stożkowe nigdy nim nie wiercili w nierdzewce. Fakt w stali zwykłej, aluminium czy tworzywie sztucznym jest ok. Ja wiertła stożkowego używam przy nierdzewce jedynie do rozwiercania, aby wprowadzić śrubę pociągową w otwór, tak jak na poniższym filmie:

Dnia 28.11.2017 o 07:12, PiwoLab napisał:

20,4 mm (niesprawdzone, może być ciut za mało)

Jakiś czas temu zamówiłem 20,4mm z Profitechnika do wykonania otworów w swoim garze. Podobnie jak z 20,5mm - też trzeba wkręcać w otwór.

13 godzin temu, PiwoLab napisał:

Wiercenie tanim wiertłem stopniowym z alledrogo w stali nierdzewnej, oprócz męczarni z wykonaniem prawidłowego otworu, to jeszcze proszenie się o korozję.

Wierciłem tanim wiertłem stożkowym w garnku z nierdzewki. Męczarnią bym tego nie nazwał, poszło całkiem sprawnie. Korozji też narazie nie widać, z tego co czytałem korozja może być spowodowana użyciem tych samych narzędzi do stali czarnej i nierdzewnej i na to zdecydowanie należy uważać. Nie zamieżam jednak bronić wiertła vs. wykrojnika, stwierdzam jedynie że to wiertło stożkowe jest wystarczające do wykonania pojedynczego otworu w stali nierdzewnej. 

Myślę że wszyscy wystarczająco pomogliśmy koledze @eltomek jednocześnie nie odpowiadając na jego pytanie ;). Proponuje EOT.

Bo ten gość wierci jak głąb. Takim wiertłem trzeba wiercić powoli a nie na pełnych obrotach. Mi takie wiertło wystarczyło na kilka dużych otworów w kegach, oraz kilka dodatkowo małych. Chociaż fakt, czasu to zajęło, i trzeba uważać żeby takiego wiertła nie przegrzać. Ale w kegu dużo grubsza blacha niż w takim ganku.

11 godzin temu, bart3q napisał:

Bo ten gość wierci jak głąb. Takim wiertłem trzeba wiercić powoli a nie na pełnych obrotach. Mi takie wiertło wystarczyło na kilka dużych otworów w kegach, oraz kilka dodatkowo małych. Chociaż fakt, czasu to zajęło, i trzeba uważać żeby takiego wiertła nie przegrzać. Ale w kegu dużo grubsza blacha niż w takim ganku.

Wierciłem wiertłem stożkowym u siebie w garze z cienkiej blachy i na pewno nie wyglądało to tak jak ten gość to robi :D Aż się zacząłem zastanawiać czy on dla śmiechu tego nie robi... Ogólnie tak jak Bartek pisze na bardzo niskich obrotach można uzyskać bardzo ładny i równy otwór, plus do tego przepryskać WD-40 w trakcie wiercenia dla chłodzenia, wychodzi całkiem nieźle. Zrobiłem tak dwa gary i jestem zadowolony z tych otworów, nie mam akurat zdjęcia żeby pokazać otwór po wierceniu, a zamontowałem już kran - nie chce tego ściągać ;) Więc wiertła stożkowe nie są beznadziejne tylko trzeba wiedzieć co się robi i myśleć choć trochę, a nie napieprzać na chama jak gość wyżej. Swoją drogą czekałem tylko aż gar zacznie mu się obracać na tym wiertle to by było dopełnienie jego partactwa. Wiertło którym operowałem nie robiło takiej kołomyi jak u niego i szło ładnie w pionie. Swoja drogą gość robi potem filtrator miedziany żeby go połapać nitami, które na 100% nie są z nierdzewki tylko ocynk. Chciałbym je zobaczyć za 10-15 warek jak wyglądają ;) Łapanie chłodnicy na trytytki też mistrzostwo XD