Jump to content
Enrike

Chmiel Sorachi Ace - czym zastąpić

Recommended Posts

Witam,

Czym mogę zastąpić chmiel Sorachi Ace? Na stanie w sklepie lokalnym nie mają, a na jutro potrzebuję do Lemon IPA. Ktoś jakiś pomysł? :)

A co ma stanowić o tym Lemon ?

Kiedyś użyłem lemon drop do pszennego niemieckiego i wyszedł witbir prawie, wiec może ten jak będzie,nie jest to bomba cytrusowa, ale bardziej podobnego do lemonki nie używałem jak do tej pory.

24 minuty temu, maciek1221 napisał:

@Enrike

Podaj swoje chmielenie, dawki czas i chmiele w recepturze.

Chmielenie będzie wg. poniższej tabeli:

Na zimno Sorachi Ace 50 g 7 dni 12 %
Aromat Sorachi Ace 20 g 1 min 12 %
Gotowanie Sorachi Ace 20 g 10 min 12 %
Gotowanie Sorachi Ace 30 g 60 min 12 %

@Enrike

A który to Twój lokalny sklep? Zobaczymy co mają na stanie ;)

Twójbrowar.pl?

Edit:

Miałeś do czynienia z tym chmielem? Wiesz jak smakuje piwo na nim? :D

Edited by maciek1221

Dokładnie Twójbrowar.pl :)
Nie, nigdy nic na nim nie warzyłem. Ale trzymam się przepisu stąd ten chmiel. Ale lubię piwa mocno cytrusowe :) 

Myślę czy nie zastąpić go Mosaicem :)

Edited by Enrike

To zmień chmiel. Zrobiłem na nim Single Hop i super cytrusowy chmiel to to nie jest. Spróbuj może Amarillo, Cenntenial, Cascade, albo Citry. 

Edited by Gawron

Amarillo 2016 to generalnie słabizna nie tylko z TB. Tak samo jest z Citrą, której głównym aromatem w piwie jest cebula. 

Polecam Cennteniala z Cascade USA pół na pół powinny dać sporo cytrusa.

Zamówiłem Mosaic. Wg. opisu jest to "Cintra na sterydach". Do tego dorzucę skórek z cytryny i powinno być ok. Chociaż zastanawiam się nad tym co napisał @Undeath

24 minuty temu, Enrike napisał:

Zamówiłem Mosaic. Wg. opisu jest to "Cintra na sterydach". Do tego dorzucę skórek z cytryny i powinno być ok. Chociaż zastanawiam się nad tym co napisał @Undeath

W moich piwach Mosaic daje bardziej tropiki a nie cytrusy...

z tym chmielem jest o tyle zabawna sprawa, że każdemu piwowarowi wychodzi co innego. mi wyszła idealna cytrynka (żaden grejpfrut, chamska cytryna), ale czytałem już o kokosie i koperku. ja osobiście uderzyłbym w amarillo/centennial i doładował skórką z jakichś cytrusów.

44 minuty temu, LUBIE_GRAC_W_GRY_WIDEO napisał:

rocznik 2016, warzyłem w te wakacje, kupione w alepiwo

Pytałem, bo co sklep to co innego, np. ja jako fanfanatyk chmielu aramis, szyszka z TB z 2015 obłędna,wcześniej kupowany (chyba z 2013 jeszcze inny ale też dobry, z 2014 z CP kał,

kupiłem ostatnio  granulat z 2016 i to na bank nie jest aramis, to coś co dostałem koło niego nie stało nawet  , całość na zimno, dało średnio ziołowe piwo, zero cytrusów iowoców, zero perfum, zero marmolady, czyli jednym słowem zero specyficznej francji , normalna padaka, dobrze, że jest dobre w miarę.

Może to nie jest  aż tak dobra podpowiedź ale ja bym się pobawił chmielami z za oceanu,  albo coś pochodzenia od Nowej Zelandii - po prostu troszkę się pobawić, popróbować.

Mam wyniki. Dałem Mosaic, dorzuciłem skórkę od cytrynki i wyszła elegancka cytrynka z nutą tropików. Ale dominuje cytryna :)

Skrórkę myłeś? Parzyłeś przed zdejmowaniem? Ostatnio sparzyłem, obrałem skórkę z całej cytryny i dałem na cichą, efekt był słaby, nie wiem, może mało dałem, ale cytryna była po byku.

Sorachi Ace to żaden cytrus...mimo że tak opisany. Lepiej dac Citrę czy Mosaic. Dodałem Sorachi na 2 dni cichej i mam kokosa.. :)