Skocz do zawartości

Pomiar ekstraktu


Konstoi

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Mam taką zagwostkę, fermentuje sobie przeważnie 2--4 tyg, ostatnio przestałem zlewać na cichą i pojawił się pewien problem. Po 2 tyg mierze blg refraktometrem czy drożdże skończyły swoją prace i po 3 dniach mierze ponownie. Wynik ten sam wiec przygotowywuje się do rozlewu. po 2 kolejnych dniach mierze ponownie ( a co wolno mi ) i tutaj zaczynają wychodzić kwiatki gdyż pokazuje się wiekszy ekstrakt.

 

Taka sytuacja już nie pierwszy raz wiec początkowo pomyślałem że cos źle spisałem lecz nie bo kolejne warki to samo. Mierzone przy pomocy refraktometru ( korekta oczywiście jest) oraz balingomierza wiec i tutaj nie doszukuje się przyczyny. Przeważnie taki wzrost jest o 0,2-0,5 blg wiecej. Czy ktoś może mi to wyjaśnić w jakiś logiczny sposób?

 

Pierwsza myśl że CO2 podnośi balingomierz minimalnie ale w takim przypadku co z refraktometrem?

 

Pytałem kilka osób i wszyscy mowią że to nie możliwe a ja jakoś coś takiego zauważyłem.

 

Edytowane przez Konstoi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przy rozmiarze próbki do refraktometru, może się okazywać, że piwo nie jest zupełnie jednorodną mieszaniną. Może przed pobraniem próbki zakołysz lekko wiadrem, albo weź kilka i wyciągnij średnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anteks musze przyznać ci racje poprostu zrobiłem chyba przerost formy nad treścią :), po prostu mnie to zastanawia co jest grane.

 

koval_blazej wiesz zawsze pobieram z menisku przy pomocy pipety lub strzykawki wiec moze faktycznie tutaj jest problem ale z czego wynika? alkohol koncentruje się przy meniusku? 

 

PiotrekB sam refraktometr trzymany w temp pokojowej dodatkowo z ATC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i sam sobie odpowiem :

 

koval_blazej miałeś racje. Przed rozlewem postanowiłem że pobiore z kilku miejsc próbki, pomierze w kilku próbach i wyszlo że im bliżej dna tym blg spadało i to znacznie. Wiec lekcja na przyszłość. Tylko czy kołysać czy mieszać ale myśle że stestuje oba wyjścia.  

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.