Skocz do zawartości

Betonowe drożdże na burzliwej.


Brodaty Pająk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowną piwowarską brać,

Podczas burzliwej fermentacji mojego Christmas ale (18blg) na Safbrew T-58 bulgotanie było tak intensywne, że myślałem że fermentor odfrunie :) Po 3 dniach jednak bulgotanie całkowicie ustało. Brzeczka wyglądała okej, ekstrakt zszedł do 7blg, więc poczekałem do 10 dni (nadal 7blg) i przelałem na cichą. Podczas przelewania zauważyłem, że drożdże wyglądały jak beton. Mocno zbite, twarde, nie chciały odejść od fermentora, musiałem wspomóc się łyżką. Po przelaniu na cichą brzeczka znów zaczęła bulkać całkiem intensywnie, wyliczyłem że minimalnie jedno bulknięcie na 3 minuty, więc można powiedzieć, że to nadal burzliwa. Czy teraz znów powinienem przelać na cichą czy to już wystarczy? Aktualnie czuję dość intensywny siarkowodór przy otwieraniu pokrywki. Intensywniejszy niż zwykle, czy to powód do obawy?

 

Co się stało z tymi drożdżami? Mieliście kiedyś podobne zachowanie? Czy któryś z dodatków wypisanych poniżej zabetonował te drożdże, czy to jakaś infekcja? Pierwszy raz używałem Safbrew T-58, ale wszystkie inne czynniki jak temperatura, napowietrzenie drożdży czy dbałość o czystość były takie same jak w poprzednich warkach.

 

Użyte dodatki:

Dodano na 10 minut warzenia:
- kardamon - 5 szt.
- gałka muszkatałowa - 1szt (5g)
- goździki - 5 szt.
- cynamon - 5g
- imbir świeży - 5g
- owoce jałowca - 5 szt.
- cukier wanilinowy - 15g.
- pieprz (świeżo mielony, różnokolorowy) - 2g.
- chili - 4g.
Dodano na 5 minut warzenia:
- laktoza - 250g.

Ilość: 20 litrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ilu bulknieć na minutę to jeszcze burzliwa a od ilu cicha?
A tak poważnie to często tak się zdarza, ze przy przelewaniu brzeczka się trochę napowietrzy i pobudzi drożdże żeby coś jeszcze dojadły. Bulkanie nie jest tu żadnym wyznacznikiem etapu fermentacji.
Co do gęstwy. Przy różnych drożdżach gęstwa wyglada różnie. Szczerze to nie robiłem nic na t-58, nie wiem jak wyglada, ale zbita gęstwa raczej nie jest wg mnie powodem do niepokoju.
Nie napisałeś temp fermentacji ale Drożdże belgijskie, zwłaszcza w wyzszych temp. produkują dużo fenoli, aromatów przyprawowych, może to te aromaty mylą ci się z siarkowodorem.
Poza tym to swierze piwo,drożdże jeszcze dojadają resztki i uboczne produkty fermentacji także nie ma co sugerować się aromatem I panikować na zapas.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.