Skocz do zawartości

lager bez cichej


slotish

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Porter Bałtycki jest piwem hybrydowym chyba

Co znaczy hybrydowym? Hybrid ales to alt' date=' koelsch i california common. Porter Bałtycki to lager. Wywodzi się od Russian Imperial Stout.[/quote']

Hybrydowe (lub też mixed style) bo dopuszcza się fermentację zarówno drożdżami lager jak i ale w niskich temperaturach.

 

Hybrydowe (lub też mixed style) są w różny sposób przedstawiane np tu http://en.wikipedia.org/wiki/Beer_style: Lager, Ale, Hybrid, Spontaneous fermentation

lub w bazie Beersmith: Ale, Lager, Mixer, Mead, Cider, Wheat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytaj mój post w cytacie oraz odpowiedź kolegi Jejski na nie :)

 

Niektórym ludziom na tym forum się wydaję, że nie wiadomo co ;)

 

to w takim układzie kolego yemu nie robiąc cichej popełniasz według Jejskiego karygodny błąd . Błąd ten popełniają tak jak piszesz nieuki z USA :D

:) :lol :lol:

:lol:

Panie bnp. Staram się brać przykład od lepszych piwowarów niż ja. Wena robiąc koźlaka, najpierw w domu, a potem w Cieszynie zrobił "po Bożemu" i źle na tym nie wyszedł ;) Trzymanie się tradycyjnych zasad wyrobu piwa, wędlin itp. jest dla mnie ważniejsze niż chodzenie na skróty. Po produkty robione szybko i nie tradycyjnie to można wyskoczyć do pierwszego lepszego sklepu :) , a ja staram się wytwarzać coś czego się nie da kupić. Wcale nie powiedziałem że yemu nie robiąc cichej powinien się wychłostać :lol: , tylko że w moim tradycyjnym sposobie jest coś takiego jak f. cicha i ją polecam :P Pozdrawiam wywrotowców!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Nie będą nas Jankesi uczyli, jak warzyć nasz narodowy skarb. :)

Weź się zdecyduj czy akceptujesz czy nie BJCP :D

przecież browar to nie apteka, każdy może warzyć jak chce, kwestia jest tylko żeby były jasne zasady przy określaniu kategorii konkursowych, ale tez uważam że jak ktoś zrobi na konkurs piwo o 0,1 Blg gęstsze to nic się nie powinno stać.

 

Jeśli ktoś zrobi pilsa z dodatkiem słodów karmelowych, ale na tyle niskim że nie wpłynie to znacząco na barwę i smak to też nie widzę z tym problemów. Pils zacierany infuzyjnie bez karmelu, i 4 godzinnego gotowania byłby strasznie jasny, więc takie małe oszustwo moim zdaniem nie jest czymś strasznym.

 

Dla mnie również lager i ale to po prostu historyczne rozróżnienie piw fermentacji dolnej i górnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Porter Bałtycki to lager.

BJCP dopuszcza drożdże górnej fermentacji.

Nie będą nas Jankesi uczyli' date=' jak warzyć nasz narodowy skarb. :)[/quote']

O i tu mi się jeszcze przypomniał artykuł Czesa na którym się opierałem warząc Porter Bałtycki:

http://browar.biz/artykuly.php?id=111&str=2, opisane możliwości fermentacji górniakami, więc to chyba nie tylko wymysł Jankesów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pils zacierany infuzyjnie bez karmelu, i 4 godzinnego gotowania byłby strasznie jasny, więc takie małe oszustwo moim zdaniem nie jest czymś strasznym.

A co to za herezje?

 

pilzneński, monachijski II i jest gut.

 

Zresztą i tak wszystko zalezy w jakim kuflu sie pije. Teraz w sobotę piłem z kumplem mojego Pilsa. On w kuflu od Speziala (Bamberg), dość smukły kufel, ja z czeskiego browaru, taki niski pękaty kufel. Róznica kolorów była bardzo wyraźna. Mój miał ciemniejszy kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pils zacierany infuzyjnie bez karmelu' date=' i 4 godzinnego gotowania byłby strasznie jasny, więc takie małe oszustwo moim zdaniem nie jest czymś strasznym.[/quote']

A co to za herezje?

 

pilzneński, monachijski II i jest gut.

 

Zresztą i tak wszystko zalezy w jakim kuflu sie pije. Teraz w sobotę piłem z kumplem mojego Pilsa. On w kuflu od Speziala (Bamberg), dość smukły kufel, ja z czeskiego browaru, taki niski pękaty kufel. Róznica kolorów była bardzo wyraźna. Mój miał ciemniejszy kolor.

no wiadomo ze im dłuższą drogę do przebycia ma światło tym barwa jest ciemniejsza. Ja ostatnio przekonałem się do szklanki Erdingera, bo ostatnio dopijałem moje przeniczniaki a z tej szklanki smakowały lepiej niż ze zwykłych barowych szklanek piwnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to sa zwykłe szklanki piwne? :)

takie w jakich zazwyczaj podają piwo w barach. zwykła szklanka 0,5 litra lekko rozszerzająca się ku górze. Może to siła sugestii ale w tej Erdingera piwo smakuje mi bardziej niż ze zwykłych

 

@gesio0

 

jeszcze trochę i skończy się na tym że lagera powinno się robić z lodu i chmielu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pils zacierany infuzyjnie bez karmelu' date=' i 4 godzinnego gotowania byłby strasznie jasny[/quote']

Po 4 godzinnym gotowaniu to by sie chyba bardziej przyciemniło ;)

chodziło mi o to ze bez gotowania i bez karmelu byłby strasznie jasny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje na samym pilzneńskim nie są zbyt jasne , ale to może sprawa dekokcji . Po za tym kto powiedział że pils nie może być jasny ?

 

2AGerman Pils

Podstawowe informacje:

OG: 1.044 ? 1.050

IBUs: 25 ? 45

FG: 1.008 ? 1.013

SRM: 2 ? 5

ABV: 4.4 ? 5.2%

 

2B. Bohemian Pilsener

Podstawowe informacje:

OG: 1.044 ? 1.056

IBUs: 35 ? 45

FG: 1.013 ? 1.017

SRM: 3.5 ? 6

ABV: 4.2 ? 5.4%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może być jak najbardziej może być jasny, ale w większości ciemnych polskich głów piwo powinno być złote, a więc trochę ciemniejsze. Ja też uważam że pils może być jasny i takiego mam zamiar następnego zrobić. Z tym że w kolejce do lodówki przed nim jest porter bałtycki a i lodówka jeszcze jakiś czas będzie zajęta bo w niedziele dolniaczek do niej poszedł i zaczął dziś bulgotać i pachnie wcale ładnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój lager wygląda na nieco ciemniejszy niz zaplanowałem. Jesli chodzi o aromat wydobywający się z fermentatora....Nie przypuszczałem, że S-23 są takie aktywne!!!!! Siarkowodór czy co? Żadne drożdze ltóre stosowałem nie działały tak agresywnie na zmysł powonienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze o carahell w pilsie. W gruncie rzeczy istotny jest tylko efekt końcowy. Jeżeli piwo smakuje jak pils, oraz spełnia wyznaczniki stylu (gęstość, IBU) to nie ma o czym dyskutować. Dodatkowo za niewielkim dodatkiem carahell przemawia także uchodząca za "oryginalną" receptura, nakazująca 4 godzinne gotowanie. Jaki miałby być inny cel tak długiego zabiegu, jeśli nie karmelizacja? A w każdym razie skutek tych 4 godzin na fajerce?

 

I jeszcze jedno mi się przypomniało

pod tym linkiem http://beer.tzo.com/beer/asp/recipe.asp jest sporo medalowych receptur zawierających słody typu crystal

 

I jeszcze fragment receptury z książki Homebrewing For Dummies

 

Base grain: 8 pounds Pilsener malt

Specialty grain: 0.5 pound CaraVienne malt

Edytowane przez cyfronik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.