Skocz do zawartości

lager bez cichej


slotish

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

kolega anteks czyta dokładniej i sobie nie schlebia :smilies:

 

rozmowa dotyczyła Jejskiego

 

gesio0

No na pewno nie lagera ani pilsa, uwarzyłeś jakieś jasne piwo dolnej fermentacji :)

no można to nazwać prawie jak lager lub prawie jak pils :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pięknie. Ale ze mnie ignorant! A ja myslałem, że mam pilsa. Wydawało mi się, że przeczytałem w opisie tego słodu, że nadaje się do pilsa. Co ja biedny teraz pocznę? Moge kłamać, że to pils?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wiki w przepisach pilsa i pilsnera boheńskiego jest znikoma ilość słodu karmelowego.

 

na dodatek te piwa wygrywały konkursy, więc uwarzyłeś kawał dobrego piwska :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gesio0

No na pewno nie lagera ani pilsa, uwarzyłeś jakieś jasne piwo dolnej fermentacji :)

Wydawało mi się, że lager to każde piwo dolnej fermentacji, a więc nie ulega wątpliwości, że lagera uwarzył. :D

Ja też niedawno zrobiłem lagera pilsem zwanego, gdzie dałem prawie 5% carahell. :)

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tak jak byś nazwał pilsem piwo ze słodem karmelowym lol

bnp ---> nie mam wiedzy żeby z tobą dyskutować ale tak na logikę: po co się sprzedaje słody karmelowe carapils i karapils skoro nie można warzyć pilsa z tymi rodzajami słodów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alo alo,spokojnie

Trzymajmy się definicji stylów w piwowarstwie.

ja nikomu nie zabraniam robić pilsa z udziałem 1 czy 10 % słodów karmelowych, sam tak robię

Ja także mam małe pojęcie o piwie ale jasne jest że

 

LAGER - to piwo dolnej fermentacji które jest LAGEROWANE czyli przetrzymywane jakiś czas w niskich temp -1-5 °C

 

Jeżeli uwarzysz jasne piwo dolej fermentacji i pominiesz ten etap technologiczny to samo przez się nie można nazwać tego lagerem. Tak ?

 

podobnie z pilsem- dolniak ze słodu pilźnieńskiego bez dodatku słodu karmelowego (monachijski dopuszczalny)

 

ja to tak postrzegam.

 

Wszelakie style klasyfikuje takie coś jak BJCP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słody karmelowe carapils i karapils

A to nie jest to samo ?

Właśnie w tym sęk, że carapils w pilsie ujdzie, natomiast karapils (Litovel) to jest bardziej Carahell niż Carapils. Ciemniejszy i bardziej karmelowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LAGER - to piwo dolnej fermentacji które jest LAGEROWANE czyli przetrzymywane jakiś czas w niskich temp -1-5 °C

 

Jeżeli uwarzysz jasne piwo dolej fermentacji i pominiesz ten etap technologiczny to samo przez się nie można nazwać tego lagerem. Tak ?

Nie. :D

Trzeba odróżnić genezę nazwy od definicji stylu. To, że określenie lager pochodzi od niemieckiego lagern nie znaczy, że porter bałtycki, który nie widział temp. niższej niż 10°C nie jest lagerem. Owszem jest. Gdyby przyjąć Twoje podejście, to porteru bałtyckiego nie można by warzyć w kraju bez dostępu do Bałtyku. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LAGER - to piwo dolnej fermentacji które jest LAGEROWANE czyli przetrzymywane jakiś czas w niskich temp -1-5 °C

 

Jeżeli uwarzysz jasne piwo dolej fermentacji i pominiesz ten etap technologiczny to samo przez się nie można nazwać tego lagerem. Tak ?

Nie. :)

Trzeba odróżnić genezę nazwy od definicji stylu. To' date=' że określenie [i']lager[/i] pochodzi od niemieckiego lagern nie znaczy, że porter bałtycki, który nie widział temp. niższej niż 10°C nie jest lagerem. Owszem jest. Gdyby przyjąć Twoje podejście, to porteru bałtyckiego nie można by warzyć w kraju bez dostępu do Bałtyku. :)

Nie porter bałtycki oznacza że trzeba go warzyć na wodzie z Bałtyku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to wszystko jasne, źle myślałem

dzięki kopyr za rozjaśnienie sytuacji

 

to w takim układzie lager to piwo dolnej fermentacji, obojętnie jakie. Już zrozumiałem :)

czyli porter bałtycki i pils to lagery

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LAGER - to piwo dolnej fermentacji które jest LAGEROWANE czyli przetrzymywane jakiś czas w niskich temp -1-5 °C

 

Jeżeli uwarzysz jasne piwo dolej fermentacji i pominiesz ten etap technologiczny to samo przez się nie można nazwać tego lagerem. Tak ?

Nie. :D

Trzeba odróżnić genezę nazwy od definicji stylu. To' date=' że określenie [i']lager[/i] pochodzi od niemieckiego lagern nie znaczy, że porter bałtycki, który nie widział temp. niższej niż 10°C nie jest lagerem. Owszem jest. Gdyby przyjąć Twoje podejście, to porteru bałtyckiego nie można by warzyć w kraju bez dostępu do Bałtyku. :)

Porter Bałtycki jest piwem hybrydowym chyba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carapils zwyczajowo nie zalicza się do słodów karmelowych, choć technologicznie własnie tak powstaje. To jest słód dekstrynujący, albo po prostu carapils.

 

Co do słodów karmelowych w pilsie - mozna wrzucić co się chce, byle uzyskać założony rezultat - czysty, rześki, chmielowy jasny lager. Moim zdaniem będzie to trudne przy obecności słodów karmelowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w tym sęk, że carapils w pilsie ujdzie

Ujdzie? Ja myślałem, że jest wręcz pożądany... Miałem zamiar dać 10% do mojego przyszłego pilsa a teraz się zastanawiam.

Mnie wydaje się, że dodatki słodów specjalnych dobrze robią na początek - pozwalają przykryć ew. wady fermentacji pilsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.