Skocz do zawartości

Urządzenie do szybkiego rozlewu.


Wiktor

Rekomendowane odpowiedzi

ostatnio gdy rozlewałem 3 warkę tego samego dnia, stwierdziłem że trzeba coś zrobić żeby to usprawnić. I oto efekt mojej dzisiejszej pracy. Rurka jest szklana, więc łatwa w sterylizacji, na razie przeprowadziłem testy na wodzie i muszę przedłużyć rurki tak by sięgały do dna butelek. Nie ma problemu z tym że piwo nie rozlewa się równo, po zakręceniu kranu poziom piwa w butelkach wyrównuje się na zasadzie naczyń połączonych, pod warunkiem że rurka jest wypełniona cieczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz zrobiłem to tak trochę prowizorycznie i trochę to jeszcze nie jest dopasowane, ale w przyszły czwartek wylutuję nową rurkę już ładną, bo ta jest trochę obsmarkana. Koniecznie rurki muszą sięgać do dna butelek bo inaczej jest problem, bo wewnętrzne są pełne a zewnętrzne puste i jest mała powódź. Dzięki temu że baniak z piwem jest tak wysoko piwo ma dużo większa prędkość i szybciej się napełnia. A montaż tego jest prosty bo jak będzie wszystko dopasowane to będzie włożyć, nalać i wyjąć. Nie wiem jak będzie z pienieniem, ale na piwie przetestuje to jak będzie już wszystko zgrane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popraw mnie jeśli się mylę, ale w każdej rurce musisz zamontować zaworek grawitacyjny? W innym wypadku całość piwa z rurek będzie ci się wylewać, podczas zmiany butelek. Czy masz na to inny patent?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w ramach kolejnego mojego hobby raz w tygodniu terminuje u szklarza. Niedługo minie rok, już umiem sporo zrobić, ale wbrew pozorom zrobienie takich grabek nie jest łatwe. U mnie z taką rurką by nie było problemu, ale musiałbyś wpaść do wawy, bo żeby ją wysłać to by było dużo zachodu i drogo zeby doszła w jednym kawałku, a nie wiem gdzie możesz w swojej okolicy coś takiego kupić. Jedyne co mi przychodzi na myśl to sklep z sprzętem laboratoryjnym.

 

Na razie robiłem testy dla wody, dla piwa może być inaczej, ale po wyciągnięciu tych "grabek" ciecz z pionowych rurek spada do butelek, więc trzeba trochę mniej nalać. Nie może być zaworków grawitacyjnych, bo butelki nie napełniają się jednocześnie, ale po zamknięciu dopływu piwa, poziom w butelkach się sam wyrównuje. Planuje dać zawór przed samymi grabkami. Za tydzień będzie kolejna odsłona:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

W mojej "rozlewni" to urządzanie nie ma racji bytu. Mam za dużo różnorodnych butelek. Swoja drogą rozlanie warki w dwa transportery piwa z fermentatora z kranikiem i kapslowanie nie zajmuje mi dłużej jak 0,5h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w ramach kolejnego mojego hobby raz w tygodniu terminuje u szklarza. Niedługo minie rok, już umiem sporo zrobić, ale wbrew pozorom zrobienie takich grabek nie jest łatwe. U mnie z taką rurką by nie było problemu, ale musiałbyś wpaść do wawy, bo żeby ją wysłać to by było dużo zachodu i drogo zeby doszła w jednym kawałku, a nie wiem gdzie możesz w swojej okolicy coś takiego kupić. Jedyne co mi przychodzi na myśl to sklep z sprzętem laboratoryjnym.

 

Na razie robiłem testy dla wody, dla piwa może być inaczej, ale po wyciągnięciu tych "grabek" ciecz z pionowych rurek spada do butelek, więc trzeba trochę mniej nalać. Nie może być zaworków grawitacyjnych, bo butelki nie napełniają się jednocześnie, ale po zamknięciu dopływu piwa, poziom w butelkach się sam wyrównuje. Planuje dać zawór przed samymi grabkami. Za tydzień będzie kolejna odsłona:)

A miałbyś może patent na zrobienie taniego płynowskazu dla naszych piwowarskich celów, coś w stylu rurka szklana fi np 15mm wklejona na klej silikonowy (lub inne połączenie, może są prostsze metody) do dwóch kształtek 1/2" na miedź fi 15?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miałbyś może patent na zrobienie taniego płynowskazu dla naszych piwowarskich celów, coś w stylu rurka szklana fi np 15mm wklejona na klej silikonowy (lub inne połączenie, może są prostsze metody) do dwóch kształtek 1/2" na miedź fi 15?

i własnie dlatego pytałem o tę rurkę bo chcę zrobić płynowskaz ;) ponadto mam zamiar zrobić keg na wzór beermastera z wkładem w środku tylko nie wiem jak rozwiązać problem pompy którą będzie robić całą cyrkulację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkło jest bardziej bierne chemicznie, a wężyk zacznie szybko zarastać i będzie na nim las różnego bioświństwa. Rurkę uciąć i zatopić to jest moment, a można ją połączyć na kawałek wężyka silikonowego. Takie rozwiązanie jest u nas często używane na wodowskaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płucze po użyciu, najpierw wodą, potem wlewam płynu do mycia, potem znów wodą, ale mimo to po tygodniu leżenia takiego wężyka bucha z niego zapach skwaśniałego piwa zmieszany z metyloaminą i starym moczem. Dlatego po kilku próbach z rożnymi rozwiązaniami stosuje wariant z domestosem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płucze po użyciu, najpierw wodą, potem wlewam płynu do mycia, potem znów wodą, ale mimo to po tygodniu leżenia takiego wężyka bucha z niego zapach skwaśniałego piwa zmieszany z metyloaminą i starym moczem. Dlatego po kilku próbach z rożnymi rozwiązaniami stosuje wariant z domestosem.

jak może buchać zapach skwaśniałego piwa jeśli wypłuczesz po użyciu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początku płukałem dość solidnie kilka minut wodą w dużej ilości i zostawiałem do wyschnięcia obok reszty moich zabawek. Niestety wdało mi się zakażenie, podejrzenia padły na śmierdzący wężyk i od tej pory ładuję do niego domestosa i zamykam w fermentorze. I wężyk nie śmierdzi i fermentor się odkaża i od tej pory zero zakażeń.

Edytowane przez wsaczuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.