Jump to content

Recommended Posts

Witam wszystkich :) postanowiłem sobie zrobić piwko, a że nie jestem jeszcze za bardzo w tym temacie i brak wielkich garów postanowiłem zrobić je z brew kitu.

Postępowałem zgodnie z instrukcją na opakowaniu i z zaleceniami p. Kopyry. Drożdże były ok (użyłem tych załączonych do brewkitu). Używałem brewkitu Gozdawa i ekstraktu słodowego pszenicznego również Gozdawa.

Odczekałem 14dni i zrobiłem pomiary (nie otwierałem pojemnika). Poziom BLG 5 niezbyt dobry, ale jednak skusiłem się by od razu zabutelkować (oczywiście dodając jedną miarkę cukru na butelkę). Zabutelkowałem część i resztę zostawiłem na jeszcze kilka dni. Po 3-4 dniach zrobiłem ponownie pomiary i dalej 5blg - zabutelkowałem resztę. Odstawiłem butelki do ciemnej piwnicy (temperatura około 18-21stopni). Obeszło się bez granatów. Po około tygodniach poszedłem po piwka do degustacji i jeszcze oczywiście pomiary, a one bez zmian czyli - poziom blg 5 i alko 0!! No i w smaku bardzo drożdżowe.

 

Co mogłem zrobić nie tak? 

IMG_20171119_235011.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tym posmakiem drożdżowym miałem podobnie, u mnie wystarczyło odczekać dłużej. Co do błędów możliwe, że drożdże były w złej kondycji, za słabo napowietrzona brzeczka przed ich zadaniem, brak rehydratyzacji itp. Pamiętaj żeby mimo wszystko odczekać jeszcze i sprawdzić, czy rzeczywiście, nawet minimalnie nic nie schodzi to blg bo granaty z tego co słyszałem baaaardzo niemiła sprawa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie mierzyłem przed fermentacją. Zamknąłem pojemnik i otworzyłem po 14 albo i po 15 dniach. Pojemnik był w pokoju gdzie starałem się otrzymywać temp 18-22 stopni. Dlaczego 0% alko to nie wiem

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mówiąc szczerze to ja bardzo mało z tego rozumiem. Nie zmierzyłeś BLG brzeczki zaraz po uwarzeniu? Zrobiłeś rehydratację drożdży?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skąd pomysł ze alkoholu zero ? Mierzyłeś to jakoś czy tak po smaku oceniasz ? Jakie było początkowe blg? A jak nie wiesz to napisz dokładnie recepture. Czyli ilość i rodzaj ekstraktów i ilość wody jaka użyłeś do warzenia.

Wysłane z mojego SM-G901F przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisałeś, że 5 BLG to przed butelkowaniem piwo miało. A ile miało zaraz po przelaniu do fermentora? Mierzyłeś w ogóle?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta skala działa, z bardzo dużym błędem i dla piwa. Tylko trzeba wykonać dwa pomiary, przed fermentacją i po. Od pierwszego wyniku odejmujemy drugi i mamy szacunkową zawartość alkoholu.

Posmak drożdżowy zmniejszy się podczas leżakowania.

Kolego 5blg, gratulacje! Zrobiłeś samodzielnie pierwsze piwo. Poczytaj, spróbuj zrobić coś z ekstraktów z samodzielnym chmieleniem (jest kilka dobrych i łatwych przepisów na forum), użyj lepszych drożdży niż te z brewkitu. Następne piwo będzie lepsze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

5blg coś poszło nie tak ale będzie teraz tylko lepiej! Jak masz pytania to pisz na priv. Powodzenia w warzeniu życzę!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.