Skocz do zawartości

Black AIPA problem z fermentacja.


rockmen7

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

 

Mam problem i pytanie jak go rozwiązać.

Mianowicie: uwarzylem black AIPE na takim zasypie: https://brewness.com/pl/recipe/bamboipa-1/view

Wyszło 16blg, dodałem jedną paczkę drożdży us-05 i tak myślę że chyba trochę za mało na 25l, fermentacja ruszyła z kopyta i dosyć szybko skończyła więc myślałem, że jest ok ale przy przelewaniu na cichą po ponad  tygodniu  dla spokoju ducha zmierzyłem blg i ku mojemu zdziwieniu wyszło ok 8, no więc napowietrzylem piwo i zostawiłem na jeszcze tydzień i niestety lipa bo nawet się nie ruszyło... 

I tu pytanie: idzie to jeszcze jakoś uratować? Warto dosypać jeszcze drożdży? 

PS Zacierane było na wytrawnie. 

Druga sprawa, że pierwszy raz zdarzyło mi się że piwo cały czas jest mętne i nieprzejrzyste. Było mętne zaraz po chmieleniu i cały czas jest mętne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie wina temperatury. Mi ostatnio też na chwilę temperatura skoczyła na 74  przy IPIE 18 blg.  Drożdże Us-05. Brzeczki 22 litry, fermentacja w 18 stopniach i zeszło mi do 4 blg po 2 tygodniach burzliwej.  Przyczyna pewnie tkwi gdzie indziej, ale z racji tego że ja "świerzy" piwowar jestem to nie pomogę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz świeże drożdże mogą mieć problem z ruszeniem ponownie, jest tam już trochę alkoholu i zostały pewnie bardziej złożone cukry. Można ewentualnie pobudzić te drożdże co masz w młodym piwie jakimiś cukrami prostymi, może coś się zadzieje. Ja bym nie napowietrzał, bo po co? To służy głównie do namnażania się grzybów i poprawnej fermentacji. 

Ja bym zrobił tak: dodał ze 200 g cukru czy glukozy w roztworze z wodą, lekko podniósł drożdże z dna przesuwając fermentor po podłodze i podniósł temperaturę. Jeśli nic się nie zadzieje to nie wiem... Jak Ci zależy bardzo na tym piwie to można użyć żarłocznych drożdży w formie matki drożdżowej - jak się ją robi to wygoogluj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, rockmen7 napisał:

To co napowietrzyc, zadać jeszcze raz drożdży i czekać?

Wg mnie czekać jeszcze troszkę ;)

Narobiłeś już tyle błędów, że niewiele już może zaszkodzić, ale może jeszcze z tego będzie piwo :)

1. napowietrza się tylko brzeczkę (nie piwo) przed zadaniem drożdży,

2. zlałeś niepotrzebnie, wg mnie, piwo z nad drożdży dla jakiejś tam "cichej"

3. napowietrzałeś piwo, a niby w jakim celu?

4. użyłeś za mało drożdży do takiego piwa w tej ilości

5. sądząc po zasypie należy się spodziewać, że blg po fermentacji nie będzie niskie (ponad 10% słodów palonych), a Ty wykonujesz jakieś nerwowe ruchy

6. sądząc po wyniku kiepsko zacierałeś/wysładzałeś bo wydajność wg BS2 wyszła Ci ok 64%, a to jest tragicznie mało :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Dr2 napisał:

Wg mnie czekać jeszcze troszkę ;)

Narobiłeś już tyle błędów, że niewiele już może zaszkodzić, ale może jeszcze z tego będzie piwo :)

1. napowietrza się tylko brzeczkę (nie piwo) przed zadaniem drożdży,

2. zlałeś niepotrzebnie, wg mnie, piwo z nad drożdży dla jakiejś tam "cichej"

3. napowietrzałeś piwo, a niby w jakim celu?

4. użyłeś za mało drożdży do takiego piwa w tej ilości

5. sądząc po zasypie należy się spodziewać, że blg po fermentacji nie będzie niskie (ponad 10% słodów palonych), a Ty wykonujesz jakieś nerwowe ruchy

6. sądząc po wyniku kiepsko zacierałeś/wysładzałeś bo wydajność wg BS2 wyszła Ci ok 64%, a to jest tragicznie mało :(

 

1. To wiem, nopowietrzylem tylko po to żeby pobudzić drożdże bo gdzieś czytałem na forum iż może to pomoc im ruszyc ponownie(mieszanie chochla)

 

2. Zlalem na cichą bo miało być chmielone na zimno jeszcze.

 

3. -1

 

4. Wiem. 

 

5. Jedyny nerwowy ruch to zamieszanie(napowietrzenie).

 

6. Myślałem, że nie jest najgorzej bo wszystkie wyliczenia i blg wychodzi idealnie jak domyślne w brewnessie ?

 

Dr2 dzięki wielkie za odpowiedź ?

 

Edytowane przez rockmen7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 19.11.2017 o 14:28, Pindin napisał:

Teraz świeże drożdże mogą mieć problem z ruszeniem ponownie, jest tam już trochę alkoholu i zostały pewnie bardziej złożone cukry. Można ewentualnie pobudzić te drożdże co masz w młodym piwie jakimiś cukrami prostymi, może coś się zadzieje. Ja bym nie napowietrzał, bo po co? To służy głównie do namnażania się grzybów i poprawnej fermentacji. 

Ja bym zrobił tak: dodał ze 200 g cukru czy glukozy w roztworze z wodą, lekko podniósł drożdże z dna przesuwając fermentor po podłodze i podniósł temperaturę. Jeśli nic się nie zadzieje to nie wiem... Jak Ci zależy bardzo na tym piwie to można użyć żarłocznych drożdży w formie matki drożdżowej - jak się ją robi to wygoogluj. 

Stwierdziłem, że zrobię tak jak poleciłeś i po ponad tygodniu czasu mogę powiedzieć, że piwo po dodaniu cukru ruszyło i ładnie sobie "bulgało" przez kilka dni, potem fermentacja ustała (wiem zaraz ktoś powie, że to że nie "bulga" to nie znaczy, że nie fermentuje) więc myślę sobie, że fajnie bo drożdże ruszyły i pinknie ;) ale przy sprawdzeniu dzisiaj blg wyszło na to, że piwo raczej niżej nie odfermentuje bo blg jest takie samo jak przed dodaniem cukru czyli jakieś 7-8 blg.

Więc chyba zabutelkuję, dam mało cukru na refermentację i karton do piwnicy, jak będą granaty to trudno, a jak nie to będzie zajebiście słodkie piwo :D
@Pindin dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.