Skocz do zawartości

Porter Bałtycki problem z fermentacją


wilem07

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jutro mija 4 tydz. jak uwarzyłem Portera Bałtyckiego. Starter zrobiłem z brzeczki ze zrobionego dzien wczesniej pilsnera i dodałem 2 saszetki w34/70 na zbiornik. Po kilku godzinach dodałem starter do fermentora. Temperatura brzeczki około 15 stopni (dla tych drozdzy zalecana 12-15). Fermentacja "ruszyła z kopyta" Temperatura pomieszczenia poczatkowo 15 pozniej 13 na dzien dzisiejszy około 11 ( nie mogę dokładnie opisać gdyż wyjechałem za granice, dostaje tylko informacje od rodziny). Początkowe blg 24,5 około 40l w dwóch fermentorach, po czterech tyg. zeszło tylko do 12 według dwóch areometrów i 14 według refraktometru. 

Co według Was powinienem zrobić? 

Poczekac jeszcze i spr blg

Dodac drozdze

Zlac  i dodac drozdze 

Zlac na cicha

.....................

pomocy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wilem07 napisał:

Co według Was powinienem zrobić? 

Zrobić przerwę diacetylową. (w tym przypadku do tego nie posłuży, chyba.)Podnieś temperaturę młodego piwa, może coś się zadzieje. Ogólnie drożdże nie lubią spadków temperatury, może po prostu zasnęły, zmęczyły się i nie mają ochoty pracować...? A może dodałeś dużą część słodów karmelowych, popełniłeś błąd w zacieraniu, czy kulson wie co jeszcze...? 

PS. Piwa w obu fermentorach zeszły jednakowo z ekstraktem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co mi przekazano to oba jednakowo do 12. Spadek temp. nie był gwałtowny, była to moja decyzja zeby zejsc do 12 11 i nie sadze zeby zasneły(ale moge sie mylic). W smaku wytrawne ... 12blg? Moze tak sie wydawało rodzince....

co do zasypu bede troche strzelał jesli chodzi o słód pilsenski

Słód pilzneński 3-5 EBC Weyermann® 5-7 kg      
       
Słód wiedeński 6-9 EBC Weyermann®10 kg      
Słód monachijski typ II 20-25 EBC Weyermann® 5 kg      
Słód Karmelowy 300 Viking Malt 1 kg      
Słód Caraaroma® 300-400 EBC Weyermann® 2 kg      
Prażone ziarna jęczmienia Viking Malt 2 kg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Dnia 17.11.2017 o 19:49, Cichus napisał:

2 saszetki zalecane są na 20 l 12°Blg, a tak mały starter to nie starter, zwłaszcza na porter bałtycki.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka
 

Cześć, przymierzam się też jak szpak na czereśnie do tego Portera Bałtyckiego. Póki co , nie zakładam własnego tematu i chce zapytać o to dawkowanie drożdzy. Skompletowalem zestaw na "Bałtyka", który powinien mieć w 20L 21°Blg i napisano aby użyć 2óch saszetek w34/70. Ty napisałeś, że dwie to są na 20L 12Blg. Czy to znaczy, że przy 21Blg to będzie za mało? Tylko jak to piwo ma mieć 12Blg?

 

Nie rozumiem trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Mam podobny problem... Minęło 6 tygodni, bałtyk 25 BLG zszedł ledwo do 11 BLG, w pomieszczeniu podczas fermentacji było 10 stopni. W smaku jest wyraźnie słodki... Co można zrobić, żeby to uratować? Przelewać już na cichą, czy czekać? Przenieść do temperatury pokojowej? Może jeszcze jakimiś drożdżami zadać?

19l portera zadałem 3 saszetkami w34/70. Boję się, żeby w butlach nie narobiło potem syfu :/ Help :)

 

Aha - może się przyda info, że obok kończy się już burzliwa pilsa na saflager s23 (wiem, trza było wcześniej zrobić i gęstwę wykorzystać, ale nie zrobiłem), może coś pokombinować?

Edytowane przez Cube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w zeszłym roku uwarzyłem Porter 20blg to w kotle fermentacyjnym stał prawie 2 miesiące (8 tygodni) z 20blg zszedł do 7blg, ale to wszystko zależy od zacierania/drożdży ;) Ja fermentowałem Gozdawą GLW35 - 2ma saszetkami na fermentor. Po roku ten porter jest zacny, akurat do przyjmowania w gardło.

W tym roku powtórzę porterek, ale zadam chilli na ostatnie 15minut gotowania na "ostrość" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przeniesienie do temperatury pokojowej nic nie dało, jak było 11 BLG tak jest. Czy taki szatański pomysł, żeby spróbować zlać tego portera jeszcze na gęstwę po pilsie ma jakikolwiek sens? Czy inny szczep drożdży będzie przeszkadzał? Już nie wiem co mam zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.