Skocz do zawartości

Dunkel Weizen z ekstraktow.


ultima

Rekomendowane odpowiedzi

Czy da sie zrobic ? Od razu informuje (zwlaszcza uzytkownika jejski) :smilies: ze mam w planach wziac sie za zacieranie, ale ze mam za soba dopiero pierwsza warke i na dodatek z brew kita, to teraz chce zrobic piwo z ekstraktow, a kiedy juz ogarne z grubsza zasady chmielenia, itp. wezme sie za zacieranie slodow. Ale wracajac do tematu...bardzo lubie piwa pszeniczne i nie mam problemu z nabyciem smacznych pszeniczniakow w odmainie jasnej, za to ciemnych jest juz raczej ubogi wybor i ceny duzo wyzsze, tak wiec postanowilem jako druga warke zrobic sobie wlasnie dunkel weizena. Pytanie tylko, czy sie da z ekstraktow? Jesli tak to jakie ekstrakty, drozdze i chmiel powinienem nabyc, zeby sprokurowac smacznego, ciemnego pszeniczniaka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że całkiem niezły dunkelweizen może wyjść z ekstraktu pszenicznego i ciemnego WESa plus drożdze WB-06 lub lepiej jakieś płynne do weizenów.

Dla ułatwienia można nawet użyć Piwo Domowe Pszeniczne WES plus ekstrakt ciemny (nachmielenie nie jest tu w końcu najważniejsze)

Zrobiłbym to raczej w proporcjach 2 ekstrakty pszeniczne 1,7kg plus jeden ciemny 1,2kg albo nawet 0,5kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko, czy sie da z ekstraktow? Jesli tak to jakie ekstrakty, drozdze i chmiel powinienem nabyc, zeby sprokurowac smacznego, ciemnego pszeniczniaka ?

Co ma się nie dać. :)

Na beertools znalazłem 25 przepisów na dunkelweizena z ekstraktów. Z tym, że to ich "z ekstraktów" oznacza w większości przypadków również z zaparzaniem słodów specjalnych. Ale w sumie nie powinno być to problemem. :smilies:

 

A najłatwiej to chyba kupić ekstrakt pszeniczny (1,7kg) do tego jakiś ciemniejszy jęczmienny (amber lub bursztynowy) (1,2kg). Do tego chmiel lubelski i drożdże 3068.

 

EDIT: no dobra... łatwiej będzie rzeczywiście z WB-06 niż z 3068. :D

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady. Jesli chcialbym zrobic metoda: 2 ekstrakty pszeniczne + 1,2kg ciemnego, to ile wody uzyc do zrobienia takiego piwa? 23L, czy wiecej? A z kolei jesli robilbym tak jak napisal Stasiek, czyli 1 puszka 1,7 pszenicznego i jedna zwyklego, jeczmiennego tez 1,7, to czy pszeniczne smaki beda wyczuwalne ? Jaki sposob bedzie lepszy, zeby popelnic piwo typu np. Paulaner hefe weissbier dunkel ?

Edytowane przez ultima
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiejsze rozwiązanie, na pewno dobre:

2 sztuki Piwo Domowe Pszeniczne WES 1,7kg

1 sztuka ekstraktu słodowego WES bursztynowy 1.2kg

drożdze WB-06

gotujesz ekstrakty, chłodzisz, zadajesz uwodnionymi drożdzami,

fermentujesz bez cichej i po miesiącu do picia :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem ideę dunkelweizen,

miałem już 1,2kg eks. przenicznego WES, więc poszedłem do sklepiki i dostałem 0,8 kg sproszkowanego jasnego i szyszki. Pani w sklepie stwierdziła, że WES i tak jest bardzo ciemny, i faktycznie brzeczka jest w kolorze nieco rozjaśnionej coli. Z eksperymentami z ziarnami spec. się wstrzymałem, zobaczymy jak wyjdzie wersja basic....

 

moje przemyślenie jest takie, żeby unikać proszkowanego ekstraktu do fermentacji, bo 1) jest nieco droższy, 2) koszmarnie się go rozpuszcza.

Edytowane przez darkc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba tak zrobie, tyle tylko ze ekstrakt dalbym ciemny, zamiast bursztynowego. Rozumiem ze wody daje jak na zwykla warke z ekstraktow, czyli okolo 23L?

edit : tak po przemysleniu sprawy przez chwile, to czy 2 puszki Piwo Domowe Wes nie bedzie zbyt chmielowe? Czy nie lepiej Dac 1 puszke Piwo Domowe pszeniczne i 1 puszke ekstraktu pszenicznego niechmielonego?

Edytowane przez ultima
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze wody daje jak na zwykla warke z ekstraktow, czyli okolo 23L?

Ale z ilu puszek (i jakich) w końcu chcesz to zrobić?

Z przepisu sziszi (2x1,7 + 1,2) dostaniesz prawie 30l 12°Blg (albo też 20l weiznebocka 17°Blg, ale chyba nie tego szukasz :smilies:)

Gdy dasz 1,7 + 1,2 to dostaniesz ok 20l 11°Blg... Lub też 18,5 12°Blg itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba tak zrobie, tyle tylko ze ekstrakt dalbym ciemny, zamiast bursztynowego. Rozumiem ze wody daje jak na zwykla warke z ekstraktow, czyli okolo 23L?

edit : tak po przemysleniu sprawy przez chwile, to czy 2 puszki Piwo Domowe Wes nie bedzie zbyt chmielowe? Czy nie lepiej Dac 1 puszke Piwo Domowe pszeniczne i 1 puszke ekstraktu pszenicznego niechmielonego?

1°Blg to około 0,3kg na 20 litrów piwa, resztę dolicz,

może i lepiej 1 puszkę niechmieloną, aczkolwiek brewkity raczej są słabo chmielone

ja chyba jednak bym brał bursztynowy ekstrakt zamiast ciemnego, żeby piwo nie wyszło za ciemne i ze smakami palonym

ekstrakt pszeniczny jasny też jest raczej troszkę ciemniejszy niż jaśniutkie piwo pszeniczne (byłbym za raczej kolorem bursztynowym)

zawsze możesz dokupić ekstrakt barwiący i ewentualnie lekko przyciemnić, tylko ostrożnie żeby nie przesadzić :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz mniej wiecej wiem na czym stoje :D Zastanawiam sie jeszcze tylko czy jednak nie bedzie lepiej chmielic samemu. Bo dwie puszki nachmielonego moze byc za gorzkie, a jedna za malo...mam jeszcze troche czasu na przemyslenia na szczescie :smilies:

chmiel w piwach pszenicznych jest raczej mało ważny, dlatego myślę, że nie ma się co zbytnio przejmować

zresztą póki nie spróbujesz to się nie dowiesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dlugich przemysleniach doszedlem do wniosku, ze pokombinuje z takim zestawem: Nachmielony pszeniczny WES + niechmielony pszeniczny WES + ciemny ekstrakt WES 0,5kg, lub jako zamiennik 0,5 barwiacego, ale chyba ciemny da lepszy smak...moze wyjdzie z tego cos na ksztalt ciemnego Paulanerka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dlugich przemysleniach doszedlem do wniosku, ze pokombinuje z takim zestawem: Nachmielony pszeniczny WES + niechmielony pszeniczny WES + ciemny ekstrakt WES 0,5kg, lub jako zamiennik 0,5 barwiacego, ale chyba ciemny da lepszy smak...moze wyjdzie z tego cos na ksztalt ciemnego Paulanerka ;)

rozumiem że barwiący chcesz dołożyć do ekstraktów pszenicznych

tego ekstraktu barwiącego to nie dawaj przypadkiem całego :/, kup w proszku i dosyp dwie lub trzy łyżki

myślę, że wersja z ekstraktem ciemnym będzie lepsza

Edytowane przez sziszi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.