Skocz do zawartości

CraftBeerPi - sieciowy sterownik browaru


Gwynbleidd

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Pabllo_Lodz napisał:

Może tak Ja używam raspberry pi 2 b+, wersji bez wifi i po ethernet działa bez problemu.

Za 30 zł kupiłem wifi na usb i po wpięciu działa bez zarzutu, mogę logować się i ustawiać wszystko z poziomu komórki czy tabletu.

Nie mam problemu z wersją CraftBeeryPi3 i nic Mi nie zamula, u mnie działa to z GF plus osobny pojemnik do grzania wody do wysładzania.

Dodam iz kupiłem z kartą pamięci i obudową za 100 zł na olx, plus 3x ssr hiszpańskie, 3x bezpiecznik i trochę gratów i do 250 zł mam kombajn do obsługi GF.

Ostatnio Śliwki na tym robiłem, CB3 sam utrzymywał zadaną temperaturę na szczycie :D

Wifi chcialbym uniknąć.

Idealem bylby sterownik w stylu Czarno-białe LCD, 5 przycisków, izolowane optycznie zlacza i kompletny brak systemu operacyjnego, czy to wbudowanego, czy tez zewnętrznego kompa. Problem w tym, ze Boleckiego sie nie da obecnie kupic, po legendarnej skłonności Pamela do współpracy zostaly jakies nieaktualne opowiesci (robią wrażenie jakby nie do konca wiedzieli co sprzedają). Mialem kupic Pamela, ale mi go sami obrzydzili. Kupie Maline to będę sie bawil CBPi3. Sprobuje wpierw kiosk mode. Jesli mulenie bedzie w miare (bedzie to chodzić chociaż odrobine szybciej od betoniarki), to zostanie. Przynajmniej bedzie jeden osadzony OS a nie dwa, w tym jeden desktopowy czy kieszonkowy. Jesli będzie bezużytecznie powolne, to podepne przez Ethernet dedykowanego lapka, na ktorym bedzie tylko kompletnie poblokowany Linux z przegladarka. Dzieki Pablo za potwierdzenie, ze po kablu chodzi. Jakos po latach pracy przy automatyce mam ciężki uraz do spinania jej elementów po Wifi, jest jak na mój gust zbyt zawodne. Ethernet pól biedy, jesli wydzielony dla kilku gratów i niepodlaczony w żaden sposob do innych sieci.

Edytowane przez c64club
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brewmaniac też juz chyba nie jest udoskonalany.
Na arduino można ArdBira albo wgrać ten holenderski soft, wtedy faktycznie wszystko odbywa się za pomocą przycisków i wyświetlacza ale mozliwości są mocno ograniczone.
Caly czas wychodzi nowsza wersja. Teraz z nowym interfejsem.

Wysłane z mojego Metal przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To termostat, Mirku. PID, histereza czy co tam ma, ale nie ma możliwości sterowania przerwami. "Piwny" sterownik kadzi zaciernej pozwala wrzucić słód do wody i sam będzie kolejne przerwy organizował według zadanego schematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, c64club napisał:

To termostat, Mirku. PID, histereza czy co tam ma, ale nie ma możliwości sterowania przerwami. "Piwny" sterownik kadzi zaciernej pozwala wrzucić słód do wody i sam będzie kolejne przerwy organizował według zadanego schematu.

Pojawiły mi się 2 powiadomienia o nowych odpowiedziach, jedno o sterowaniu temperaturą fermentatora drugie to. W złym, forum dałem odpowiedź. Tak to tylko termostat, dla Ciebie bezużyteczny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, c64club napisał:

To termostat, Mirku. PID, histereza czy co tam ma, ale nie ma możliwości sterowania przerwami. "Piwny" sterownik kadzi zaciernej pozwala wrzucić słód do wody i sam będzie kolejne przerwy organizował według zadanego schematu.

Rozumiem, że raczej chcesz coś kupić, niż samemu dłubać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwazniejsze ze jest prosty a robi robote. Wydaje mi sie ze wszystko ma co potrzeba. Program automatyczny, sterowanie po wifi a w razie czego bezposrednio z lcd i przyciskow

Wysłane z mojego Metal przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, burymichu napisał:

Rozumiem, że raczej chcesz coś kupić, niż samemu dłubać? 

Jak najbardziej podłubać. W sprzęcie. Zrobić na jakimś protoboardzie zabezpieczenie wyjść (konwerter logiki, optoizolacje, SSR, zasilacz awaryjny), podłączyć razem z termometrami do portów I/O jakiegoś gotowego działającego układu (np. CBPi), wyfrezować pod rzeczony zestaw jakąś sensowną budę, doszczelnić ją żeby wszystko zachowało rozsądny poziom IP i warzyć. Sterownik PWM mieszadła też sam mogę wykonać. Ale żadnego kodowania, kompilacji, pisania własnych procedur/makr czy "dopracowywania pod siebie" sterownika "gotowego w 95%". I najlepiej żeby to nie wymagało kolejnego kompa do pracy ani nie musiało być spinane w całość drogą radiową. Taki CBPi z własnym monitorem i klawiaturą, w którym "zaprogramowanie" sprowadza się do pokrycia karty obrazem, to akurat mój akceptowalny poziom dłubaniny softwarowej.

 

Koledzy Gwynbleidd i Slawmir - o ktorym sterowniku rozmawiacie? Pojawiły się Ardbir, Brewmaniac i (cytuję) "ten holenderski soft" (czyli?).

Edytowane przez c64club
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ardbir to artbir ;), lub ze softem holenderskim - troche ulepszonym, brewmaniac to taki lepszy ardbir z wifi z mozliwoscia stwrowania przez komputet poczawszy od wczytania gotowej receptury do ogladania wykresow warzenia. Uzywam brewmaniaca i szczerze polecam

Wysłane z mojego Metal przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 5.12.2018 o 12:36, kafarix napisał:

Możesz wysłać zdj jak to jest podłączone w środku tak by zwyczajny laik taki jak ja mógł podglądnąć. Ewentualnie pytanie czy istnieje możliwość zakupu takiego sterownika.?

IMG_20180301_204216.thumb.jpg.869d111c75a7d52c83f73899b79970da.jpgIMG_20180413_143253.thumb.jpg.de30eafda335e48ee8bc3454fc64ca6e.jpg

 

To jest mój sterownik, widok w trakcie montażu i nie ma PWM (do regulacji obrotów pompy -ja stosuję mieszadło i do zmiany obrotów stosuję inny regulator. Uwarzyłem na nim już kilka warek, i montuję drugi sterownik (zostało części z pierwszego).

BM_20180724.png.9c81fb9c153d402d4c42fba069c19d9b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PWM jest wlasnie zamontowany do mieszadla, w srodku zmiescil sie zasilacz 5A ktory napedza mieszadlo. Bez niego sterownik moglby byc o polowe mniejszy.

Wysłane z mojego Metal przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak to wyglądło. 

 

Na początku chciałem coś prostego aby działało i sterowało grzałką. Sprawa wyglądała prosta sterownik Pamel, jednak jak się okazało kilka maili, telefonów i brak jakiejkolwiek odpowiedzi, ile można czekać na odpowiedź ponad 2 miesiące, dodatkowo poczytałem informację negatywne i pozytywne, po czym sobie odpuściłem.

Następny miał być sterownik Bolecki, jednak po kontakcie telefoniczym dowiedziałem się że porzucił on projekt dla piwa.

 

Tym sposobem zostały odrzucone dwa sterowniki z Polski. Szukając informacji na temat innych sterowników zostałem przy sterownikach zagranicznuch. Wiedziałem o BrewPi, jednak jak dobrze doczytałem mają dedykowaną płytkę sterownika BrewPi Spark  3, ktorej cena jest trochę zaporowa 170€. Szukjac dalej wpadłem na CraftBeerPi, myślałem na początku że jest słabo rozwojowy. Po kilku poszukiwaniach sprawdziłem że program cały czas się rozwija dodatkowo obecnie jest testowana najnowsza wersja oprogramownia CraftBeerPi 4. Pewnie po nowym roku zostanie wypuszczona.  

 

Moja historia zakończyła się tak że zakupiłem Raspberry Pi 3 B+ oraz 2szt SSR 40A. Obecnie całość sobie skonfigurowałem aby testować na sucho. Jednak tak naprawdę patrząc z perspektywy kilku dni testów oraz możliwości sterownika wiem że było warto. Cena tak naprawdę nie jest zaporowa, bo aby koszystać z takiego zestawu powinno nam wystarczyć poniżej 200zł, ja dałem trochę więcej ale nie dużo.

 

Teraz musze połączyć wszystko, wsadzić w obudowę przetestować i może jeszcze w tym roku zrobić pierwszą warkę, przy CBPi

 

Mam pytanie do osób, które korzystają z CBPi

 

  1. Po dodaniu nowej wtyczki i restarcie nie pojawiały się na liście. Dopiero jak odłączyłem zasilanie i system od nowa się uruchomił zauważyłem że pojawiły się. Co robicie aby to się pojawiło ?
  2. Czy jest jakaś opcja aby sterownik zaktualizował sobie np nowo dodane czujniki np temperatury. Bo do tej pory robiłem tak że zatrzymywałem CBPi a następnie startowałem od nowa.   
  3. Jak wtyczki warto zainstalować i z której najlepiej jest korzystać do grzałki. 
  4. Wiecie może czy jest możliwość wykorzystania dwóch czujników poziomu cieczy, przy wysładzaniu. Chodzi mi o sytuację kiedy wysładzamy ciągle ale zdarzy nam sie tak że wysładzanie idzie wolniej a poziom wody nad złozem rośnie. W tym momencie grzałka rims oraz pompa zostają zatrzymane aby nie zbić zbytnio złoża. Drugi służy do tego kiedy mamy za niski poziom wody nad złożem aby wysłał alarm ewentualnie zwiększył napięcie pompy.
  5. Kiedy nie mamy dostępu do internetu  to czas będzie poprawnie obliczany ? Czy będzie potrzeba dodania modułu RTC ?
  6. Jak zresetować wykresy, gdy chcemy coś sprawdzić ?
  7. Oraz czy jest możliwość wykorzystania dwóch czujników temperatury w moim przypadku przed (T1) i za (T2) RIMS. Czujnik T2 byłby decydujący tj taki, który utrzymuje zadaną temperaturę. Czujnik T1 jest kontrolnym, gdzie ustawiona jest delta temperatur czyli deltaT. Dla przykładu ustawiona jest temperatura zacierania T2=66, deltaT=2, W tym momencie maksymalna temeratura dla czujnika T1=68. Kiedy T2 osiągnie zakładana temperaturę np 66 to deltaT=0 i zaczyna odliczać czas zacierania dla danej temperatury.  
Edytowane przez lgorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
W dniu 16.11.2017 o 22:33, Gwynbleidd napisał:

Pamiętać należy aby do instalacji podłączyć ekran poprzez kabel HDMI (lub miniHDMI dla Pi Zero) oraz co najmniej klawiaturę do gniazda USB. Póżniej już będziemy mogli łączyć się poprzez SSH ale pierwsza instalacja musi odbyć się właśnie w ten sposób.

Czy później można również zarządzać programem poprzez klawiaturę i monitor? Generalnie jestem tradycjonalistą i lubię mieć równiez bardziej tradycyjny dostep do urzadzeń.

Pytam, zanim się zabiorę za zakupy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 16.11.2017 o 22:33, Gwynbleidd napisał:

Można ją znaleźć tutaj wraz z gerberami https://github.com/terragady/CraftBeerPi lub można pisać do mnie, często mam jakieś nadwyżki takich płytek.

Czy posiadasz jakieś płytki na zbyciu? No i czy można prosić o listę elementów elektronicznych do zakupu bo domyślam się, że płyka jest do samodzielnego polutowania, taki AVT kit ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2019 o 13:48, mjr_Kolicki napisał:

Czy posiadasz jakieś płytki na zbyciu? No i czy można prosić o listę elementów elektronicznych do zakupu bo domyślam się, że płyka jest do samodzielnego polutowania, taki AVT kit ;)

Hej, tak ale na razie mam taki zawrót głowy ze wszystkim że nie mam czasu nawet ludziom poodpisywać na wiadomości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.