Skocz do zawartości

CraftBeerPi - sieciowy sterownik browaru


Gwynbleidd

Rekomendowane odpowiedzi

42 minuty temu, Gwynbleidd napisał:

nie do końca, trochę krótsze musi być, tak max 3 cm bo idzie od spodu gara. Dodatkowo też nie wiem czy ta śruba tam nie jest ruchoma na całej długości sondy?

https://www.conrad.pl/p/platynowy-czujnik-temperatury-heraeus-pt100-w-gjk-wkreca-172461

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy bez wiedzy elektronicznej dla zwykłego zjadacza chleba idzie to ogarnąć? Montaż to jeszcze ok., ale instalacje, czy programowanie sterowania / pompa, przekaźniki, grzałki?

Bo tego się najbardziej obawiam w porównaniu z Pamelem czy Boleckim, chociaż po przeczytaniu wątków to mi bardziej pasują, bo można je rozbudowywać . Mam jakiś stary tablet na wyświetlacz może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyświetlacz może być wszystko co ma wifi i możliwośc otwarcia przeglądarki.

 

Budowa sama w sobie nie jest trudna, instalacja jak ogarniasz trochę linuxa to bajka, jak nie to po prostu powtarzasz kroki z filmiku. Później ustawienia są graficzne w samym programie craftbeerpi i raczej intuicyjne.

 

Ja wam powiem że zakupiłem klarsteina i sterownik tam nawet mi się spodobał, biorąc również pod uwagę artykuły z brulosophy gdzie testy dowodzą że temperatura nie ma aż tak dużego znaczenia jak niektórzy twierdzą chyba zostawię oryginalny kontroler z klarsteina. Nawet bym przebudował ale nie wiem czy jest sens, trochę to taka hipokryzja bo mam w domu chyba większość sterowników dostępnych dla piwowarów a będę używał jakiegoś standardowego od klarsteina :) trochę wstyd ale skoro działa to po co się męczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.12.2017 o 18:32, Gwynbleidd napisał:

...Ja wam powiem że zakupiłem klarsteina i sterownik tam nawet mi się spodobał, biorąc również pod uwagę artykuły z brulosophy gdzie testy dowodzą że temperatura nie ma aż tak dużego znaczenia jak niektórzy twierdzą chyba zostawię oryginalny kontroler z klarsteina. Nawet bym przebudował ale nie wiem czy jest sens, trochę to taka hipokryzja bo mam w domu chyba większość sterowników dostępnych dla piwowarów a będę używał jakiegoś standardowego od klarsteina :) trochę wstyd ale skoro działa to po co się męczyć.

Dnia 23.11.2017 o 21:27, Gwynbleidd napisał:

Mechaniczne się całkowicie nie nadają do sterowania grzaniem jeżeli chcemy używać PID, raz dwa się zużyją.

Jak myślisz, co tutaj w tym klarsteinie steruje grzałkami?

Edytowane przez PiwoLab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pogodziłeś się z tym, że "raz dwa się zużyją". Poczekasz aż ich czas minie i wtedy dopiero przejdziesz na inne sterowanie? Bo chyba nie sądzisz, że tylko PID powoduje ich szybsze zużywanie się. A może wierzysz w to, że Klarstein tak steruje grzałkami, ze przekaźniki się nie zużywają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem o co chodzi. Przekaźniki takie są używane podejrzewam częściej niż SSRy w wielu urządzeniach i o ile wiem nikt nie ma zamiaru przechodzić na inne czy ich wymieniać. Ja mam 5 lat gwarancji więc w sumie mnie to trochę w pipkę pyrka czy się zepsuje czy nie ;) Uważam że tak PID szybciej zużywa taki przekaźnik (choć ja PIDa nie zamierzam tutaj z tym stosować) zwłaszcza jak parametry są źle dobrane. Można też wysterować moc aby grzałka była cały czas włączona choć to chyba ciężej. W każdym bądź razie nie widzę aby wszyscy użytkownicy Ace, Klarstein, Coobra itd martwili się zbytnio tymi przekaźnikami, póki co to szczęśliwie warzą piwka, poza tym przekaźnik taki nawet nie na gwarancji kosztuje grosze. Pewnie jak się będę nudził to i tak zrobie na craftbeerpi tego Klarsteina choćby dla zabawy (oczywiście wtedy SSR ładnie wchodzi w klapkę na kabel).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Gwynbleidd napisał:

Pewnie jak się będę nudził to i tak zrobie na craftbeerpi tego Klarsteina choćby dla zabawy (oczywiście wtedy SSR ładnie wchodzi w klapkę na kabel).

I to było by najbezpieczniejsze wyjście, sterownik po za kociołkiem jest lepszym rozwiązaniem.

A z tą 5 letnia gw nie był bym taki pewny po 3-4 latach firma może paść, mogą dojść do wniosku że bardziej opłaca im się twierdzić że to wina użytkownika itp..

Ja od pewnego czasu korzystam z Craftbeerpi, który sobie stoi z boku na blacie i super to się sprawdza z GF.

Siedzę sobie w pokoju przy kompie i wszystko widzę.

A jak chcę działać w kuchni to odpalam na smartfonie :D

Przy 2000W ssr nawet się nie grzeje, po ociepleniu GF gotuje na 65-70% mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz

8 godzin temu, Gwynbleidd napisał:

Nie do końca rozumiem o co chodzi. Przekaźniki takie są używane podejrzewam częściej niż SSRy w wielu urządzeniach i o ile wiem nikt nie ma zamiaru przechodzić na inne czy ich wymieniać. Ja mam 5 lat gwarancji więc w sumie mnie to trochę w pipkę pyrka czy się zepsuje czy nie ;) Uważam że tak PID szybciej zużywa taki przekaźnik (choć ja PIDa nie zamierzam tutaj z tym stosować) zwłaszcza jak parametry są źle dobrane. Można też wysterować moc aby grzałka była cały czas włączona choć to chyba ciężej. W każdym bądź razie nie widzę aby wszyscy użytkownicy Ace, Klarstein, Coobra itd martwili się zbytnio tymi przekaźnikami, póki co to szczęśliwie warzą piwka, poza tym przekaźnik taki nawet nie na gwarancji kosztuje grosze. Pewnie jak się będę nudził to i tak zrobie na craftbeerpi tego Klarsteina choćby dla zabawy (oczywiście wtedy SSR ładnie wchodzi w klapkę na kabel).

a wcześniej pisałeś

Dnia 23.11.2017 o 21:27, Gwynbleidd napisał:

Mechaniczne się całkowicie nie nadają do sterowania grzaniem jeżeli chcemy używać PID, raz dwa się zużyją.

to w końcu nadają się, czy nie nadają się?

I myślisz, że algorytm sterowania Klarsteina jest doskonalszy od PID'a i nie zużywa styków przekaźnika? Co z tego, że taki przekaźnik kosztuje grosze, jak przy awarii może wyrządzić większe szkody. A te wraz ze starzeniem się sprzętu będą pojawiać się częściej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pabllo_Lodz napisał:

I to było by najbezpieczniejsze wyjście, sterownik po za kociołkiem jest lepszym rozwiązaniem.

A z tą 5 letnia gw nie był bym taki pewny po 3-4 latach firma może paść, mogą dojść do wniosku że bardziej opłaca im się twierdzić że to wina użytkownika itp..

Ja od pewnego czasu korzystam z Craftbeerpi, który sobie stoi z boku na blacie i super to się sprawdza z GF.

Siedzę sobie w pokoju przy kompie i wszystko widzę.

A jak chcę działać w kuchni to odpalam na smartfonie :D

Przy 2000W ssr nawet się nie grzeje, po ociepleniu GF gotuje na 65-70% mocy.

O gwarancje moge byc spokojny, mieszkam w Norwegii i w zyciu nie mialem problemu z gwarancja, nawet po okresie gwarancyjnym mi doslali czesci do robota kuchennego :) Problemem z craftbeerpi jest ze bym musial troche poingerowac w spod kociolka czym moglbym teoretycznie skasowac sobie gwarancje, dodatkowo nie moglem znalezc takiego sensora temp co by mi wszedl w to M6. No i chcialbym upchnac to pod kociolek co by tez sie wiazalo ze musialbym troche ten plastik uszkodzic, hmm moze jakbym gdzies dostal ta pokrywke od dolu to by bylo duzo lepiej :) tak zeby bylo mozna wrocic do oryginalu w kazdej chwili, bo akurat tam kabli to nie trzeba za duzo zmieniac mozna podpiac te co sa.

 

58 minut temu, PiwoLab napisał:

Jeszcze raz

a wcześniej pisałeś

to w końcu nadają się, czy nie nadają się?

I myślisz, że algorytm sterowania Klarsteina jest doskonalszy od PID'a i nie zużywa styków przekaźnika? Co z tego, że taki przekaźnik kosztuje grosze, jak przy awarii może wyrządzić większe szkody. A te wraz ze starzeniem się sprzętu będą pojawiać się częściej.

Znow nie rozumiem co mi chcesz przekazac? Nie napisalem ze mechaniczne przekazniki sie nadaja do sterownika z PID nigdzie a oryginalny sterownik Klasrteina nie korzysta z pidow tylko z jakiejs histerezy chyba pewnie wzbogaconej troche. Nie wiem czy algorytm sterowania jest doskonalszy (na pewno mniej stabilnie trzyma temperature) ale na pewno nie zuzywa tak przekaznika jak PID ktory potrafi pykac co sekunde w zaleznosci od ustawien. Przekaznik przy awarii wielkich szkod nie spowoduje, po prostu sie nie wlaczy, i tak jak pisalem mi to rybka bo praktycznie 2 dni od zgloszenia dostane albo nowa plytke albo nowy garnek.

 

Dalej twierdze to co zacytowales ze mechaniczne przekazniki nie nadaja sie do sterowania PIDem. Manewrujesz tymi moimi wypowiedziami ale dalej nie wiem w jakim celu skoro tam nie ma zadnych rozbieznych informacji. To standardowego sterownika takie przekazniki daja rade, zwlaszcza ze nie warzysz codziennie. Nie oplacalo by sie tego instalowac jakby byly zwroty 90% uzytkownikow po chwili uzywania.

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, przymierzam się do stworzenia sterownika i mam narazie 2 pytania. Do czego wykorzystujmy przekaźnik SSR? Tylko do grzałek czy np do mieszadła również i drugie, co nam daje ta dodatkowa płytka? Gpio malinki nie obsłuży tego wszystkiego?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz i do jednego i drugiego wykorzystac SSR, ew mechaniczny do mieszadla. Plytka zabezpiecza Pi przed np zwarciem albo za mocnym poborem pradu, jeden SSR obsluzy ale pare SSRow juz moze byc problem bo ma max 50mA chyba na GPIO, nie pamietam ale nie ma na pewno zabezpieczenia zadnego wiec sie od razu przepali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz i do jednego i drugiego wykorzystac SSR, ew mechaniczny do mieszadla. Plytka zabezpiecza Pi przed np zwarciem albo za mocnym poborem pradu, jeden SSR obsluzy ale pare SSRow juz moze byc problem bo ma max 50mA chyba na GPIO, nie pamietam ale nie ma na pewno zabezpieczenia zadnego wiec sie od razu przepali.
A do dwóch grzałek po prawie 2kw szt. Jeden SSR 40A wystarczy? Ty masz jeszcze te płytki Twojej konstrukcji?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mając w końcu chwile wolnego zacząłem składać do kupy Craftbeerpi.  Mógłby ktoś powiedzieć jak sterować programowo mieszadłem (silnik od wycieraczek na 12V) używając PWM'a zaimplementowanego w oprogramowaniu ?  Mechaniczny przekaźnik się do tego nie nada, a taki SSR da rade ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, quattro napisał:

A co zamiast SSR'a można użyć ?

Tu wystarczyłby tranzystor i dioda, ale jak chcesz coś gotowego to jest ok. Albo taki moduł jak wyżej, ale ja bym tam dodał diodę schottky'ego miedzy wyjściami na silnik zaporowo. Chociaż skoro u mattek działa bez, to może nie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.