Skocz do zawartości

CraftBeerPi - sieciowy sterownik browaru


Gwynbleidd

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, zajaszcze napisał:

Wszystko bedzie poukladane, to jest wstepne rozmieszczenie.  Skrzynka bedzie jeszcze malowana, bo narazie ma jeszcze pozostalosci po szlifowaniu/wierceniu itp.

 

Pytanie czy warto jeszcze cos dodac.

 

Nie widać też grzyba bezpieczeństwa - warto go umieścić na obudowie skrzynki. Fachowo to jeszcze na pewno rozłącznik izolacyjny. Do podłączenia czujników często ludzie stosują konektory M12 montowane również na obudowie skrzynki elektrycznej, na grzałki również takie rozwiązania często są praktykowane. Myślę, że te kwestie, które opisałem warte są rozważenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Lord Pagon napisał:

A ta skrzynka to nie odleci tyle wiatraków?

pokaż swoją ?

 

Cytat

Nie widać też grzyba bezpieczeństwa - warto go umieścić na obudowie skrzynki. Fachowo to jeszcze na pewno rozłącznik izolacyjny. Do podłączenia czujników często ludzie stosują konektory M12 montowane również na obudowie skrzynki elektrycznej, na grzałki również takie rozwiązania często są praktykowane. Myślę, że te kwestie, które opisałem warte są rozważenia.

Grzybek jest. 
Rozłącznik izolacyjny też by się znalazł u mnie na warsztacie:

Czy podejdzie 3P 32A podejdzie pod 2 fazy? Czy to zadziała jak zostawię jedną wolną. Czy lepiej załatwić 2x 1P 16A.

Pozdrawiam.

Edytowane przez zajaszcze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zrobić jak należy to rozłącznik dajesz na wejściu zasilania, mozna rowniez zamontowac wylacznik glowny ktorego element krzywkowy jest na zewnatrz szafy. Jezeli nie masz takiego wylacznika ta na elewacji szafy przyda sie estop. Nastepnie przyda sie RCD i wylaczniki instalacyjne na szynie TH35 koryta oraz zugi.
Zakładając że skrzynka ma być stacjonarna a nie latająca to zredukował bym ilość wentylatorów:D

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.05.2021 o 07:18, PanJaqb napisał:

Jeśli chcesz zrobić jak należy to rozłącznik dajesz na wejściu zasilania, mozna rowniez zamontowac wylacznik glowny ktorego element krzywkowy jest na zewnatrz szafy. Jezeli nie masz takiego wylacznika ta na elewacji szafy przyda sie estop. Nastepnie przyda sie RCD i wylaczniki instalacyjne na szynie TH35 koryta oraz zugi.
Zakładając że skrzynka ma być stacjonarna a nie latająca to zredukował bym ilość wentylatorów:D

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 

 

Ok dzięki za podpowiedz. W takim razie zakupie RCD.

W związku z tym co napisałeś czy nie będzie ono kolidować z tym w w skrzynce rozdzielczej w garażu (32A 3P).

 

Edytowane przez zajaszcze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz osobne RCD na garaż i tam warzysz to można by z niego zrezygnować, wtedy jego zadzialanie wyłączy sam garaż.

Aczkolwiek jak włożysz w skrzynkę wyłączy tylko tą skrzynkę sterowniczą. Nie będzie kolidować o ile będzie zachowana selektywność zabezpieczeń. Czyli zabezpieczenia im dalsze w kolejności od odbioru to powinny być coraz bardziej zwłoczne. W efekcie powoduje to, że wyłączają się pierwsze zabezpieczenia blisko odbioru a w dalszej kolejności kolejne które są nad nimi.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.04.2021 o 21:43, zajaszcze napisał:

pokaż swoją ?

 

Grzybek jest. 
Rozłącznik izolacyjny też by się znalazł u mnie na warsztacie:

Czy podejdzie 3P 32A podejdzie pod 2 fazy? Czy to zadziała jak zostawię jedną wolną. Czy lepiej załatwić 2x 1P 16A.

Pozdrawiam.

Jaki wyłącznik bezpieczeństwa wykorzystałeś (grzybek)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko się nie śmiać z chaosu i drewnianych elementów.? Dopiero raczkuje w temacie ale ważne, że zadziałało. Problem jest z przełącznikami od pomp 230v po załączeniu gaśnie monitor na chwilę, może zastosować je w napięciu DC i dalej dać przekaźnik zwykły 10A albo SSR 2A . Dokupiłem jeszcze przekaźnik z opózniaczem do mieszadła i kolejne 2 SSR 40A pod 2 kolejne grzałki jak przyjdą graty znowu zacznę zabawę.

Pudło nie odleci bo brak jeszcze jakiegokolwiek wiatraka , 9kw 400v w HLT daje radę . Tutaj początek przygody:

 

IMG_20200520_211950810_copy_780x1040.thumb.jpg.51a4d8f22666ebe7d755ea8d6af09f67.jpg.5970c71eecb67562aec7becfefa5fac8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trzeci dzień zabawy i wiele opcji udało się rozgryźć choć nie wszystko.  Udało się grupowanie ale problem jest z mieszadłem jeśli ustawie grzałki pwm i zgrupuję z mieszadłem na oddzielnym gipo to mieszadło też pracuje pwm, jak zmienię na histezę wszystko gra ale nie mam możliwości zmiany mocy grzałek. Druga sprawa to prawdopodobny brak  możliwości schłodzenia  jako mashstep albo boilstep oprócz wykorzystania fermentacji niby to nie problem ale .....

Może jeszcze nie zainstalowałem czegoś co by to umożliwiło?.

Podpiąłem przycisk chwilowy którym mogę odpalić mieszadło podczas spoczynku bez względu na sterowanie craftbeerpi3 na czas opóźnienia ustawiony na przekaźniku czasowym,IMG_20210508_184908549_copy_780x1040.thumb.jpg.960d3459b4cf189dbcc3f93e27a99d51.jpg mam nadzieję , że dodatkowe ręczne zwieranie obwodu na gipo nie uszkodzi maliny. 

Na wyjściach gipo z płytki mam cały czas 12v , żeby podpiąć zespół przekaźników i nimi sterować musiałbym zamienić na przekaźniku +z- żeby wyzwalać poszczególny przekaźnik przewodem neutralnym . Na SSR też jest podawane cały czas napięcie DC 12v  a neutralny odpala przekaźnik. Może da się to zmienić jakoś w ustawieniach rasberrypi ? Chyba że coś na płytce mam zamienione ?

Edytowane przez Lord Pagon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, mam taki problem na gniazdach gdzie powinienem mieć 12V mam 3.1V. Napięcie 5V jest w porządku. Tam gdzie ma być tam jest. 
Co zrobiłem źle? Przypominam, że jestem osobą samokształcącą. 

 

187237186_516472986054481_7712010950837257167_n.jpg.22b39c47a499524f69b17cc61b509189.jpg

187700795_485768106032454_1566751573161260273_n.jpg

Edytowane przez zajaszcze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie na płytkę idzie 12v , na środku nasz potencjometr żeby dostroić 5 v . Zmierz między masa na wejściu a + z tego gipo . Na wyjściach do czujników powinno być 5v . Zmień na 20v na mierniku.

Specjalistą nie jestem ale coś tam złożyłem.

Edytowane przez Lord Pagon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, zajaszcze napisał:

Witam, mam taki problem na gniazdach gdzie powinienem mieć 12V mam 3.1V. 

 

 

 

Będziesz miał 12V jak załączysz gpio i tranzystor za pomocą rpi. Musisz podłączyć płytkę pod rpi i załaczyć w craftbeerpi dany gpio. Inaczej będzie tak pokazywać. 

Przed podłączeniem rpi upewnij się że zasilanie na rpi jest 5V żeby nie spalic maliny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko brakło mi już wyjść gipo z płytki rozszerzeń a mam jeszcze wiele pomysłów na rozbudowę .

Znalazłem coś takiego :

 

https://allegro.pl/oferta/pcf8574-i-o-ekspander-portow-arduino-7718883568

 

https://allegro.pl/oferta/arduino-mega-2560-r3-atmega2560-rev3-16mhz-ch340-10078157385

 

Jako że wiedzy brakuje mam pytanko czy te dodatkowe gipo będą widoczne w craftbeerpi3 żeby sterować nimi w programie i czy podpięcie przekaźnika SSR 2A bezpośrednio do płytki rozszerzeń gipo ma sens czy trzeba jeszcze lutować jakieś układy? Może lepiej wyciągnąć więcej gipo z maliny za pomocą trójnika 40pin . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Napotkałem. Niespodziewany problem.

Dodam ze na malinie zero wszystko bylo ok.

 

Przerzucilem sie na 4ke, pod przyszły cbp4. I mam problem, okno programu laduje sie przy autostarcie. Po wpisanu IP mam odmowe dostepu, co tobie zle.

 

 

Edytowane przez zajaszcze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A robiłeś nową instalację czy tylko przerzuciłeś kartę?

Po nowej instalacji spróbuj użyć poniższych komend:

 

sudo apt-get install python-pip
sudo pip install flask
sudo pip install flask_socketio
sudo pip install flask_classy
sudo pip install PyYAML
sudo pip install GitPython
sudo pip install requests

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Artur Ozi napisał:

A robiłeś nową instalację czy tylko przerzuciłeś kartę?

Po nowej instalacji spróbuj użyć poniższych komend:

 


sudo apt-get install python-pip
sudo pip install flask
sudo pip install flask_socketio
sudo pip install flask_classy
sudo pip install PyYAML
sudo pip install GitPython
sudo pip install requests

 

Dzięki, pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ma ktoś może extension board do cbpi odsprzedać? Może być samo pcb bez elementów. Ew. jakiś namiar gdzie można kupić. Ostatecznie zamówię oryginał od Manuela, ale  tam są teraz spore przestoje i długo trzeba czekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie masz skomplikowanego browaru, a prostą grzałkę do sterowania, czujnik i pompa/mieszadło to da się to zrobić bez tej płytki na malinie 0. Ja tak mam i działa bez problemu


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Wiem, że można, ale wolałbym jakoś przekaźniki odseparować od maliny. Wiem też, że można złożyć coś samemu na szybko, jednak te płytki mają wszystko co trzeba ładnie wyprowadzone. Składam sterownik do hermsa, grzałki Hlt i Boil po 3.5kW, 2x pompa magnetyczna z Ali 220v. Chyba kupię od Manuela za te 55e jak nic nie znajdę na dniach, należy mu się za Cbpi jakby nie patrzeć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

 

i ja zrobiłem swoj sterownik do HERMS'a.

 

Mam kilka pytań technicznych ;)

1. Jakie pluginy używacie, lub jak ustawiacie kroki w receptruze, żeby kontrolować temperatury zacierania? Testowałem kilka pluginów i jakość to mi średnio działało?

2. Jak szybko udaje się Wam przechodzić między temperaturami zacierania? Mi średnio wychodzi 1 st / 2 min. Co wydaje mi się dość wolne.

3. Z Waszego doświadczenia, może mieć szkodliwy wypływ na zacieranie takie wolne podnoszenie temparatury?

 

Pozdrawiam

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja się pochwalę skończonym sterownikiem.

 

Tak wygląda mój.

 

Software Craftbeerpi 4.

 

Elementy:

4x grzałka 2kW

2x pompa mp-15

1x mieszadło

 

Zastanawiam, się jeszcze dlaczego SSR, te środkowe startują  załączone. Ktoś ma pomysł, czy biegunowość podłączenia może mieć znaczenie?

 

 

 

IMG_20210709_143436.jpg

IMG_20210709_143025.jpg

Edytowane przez zajaszcze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, zajaszcze napisał:

Zastanawiam, się jeszcze dlaczego SSR, te środkowe startują  załączone. Ktoś ma pomysł, czy biegunowość podłączenia może mieć znaczenie?

Spróbuj przypisać je do innych pinów GPIO, niektóre są po starcie RaspberryPi z automatu ustawione na ON. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć jestem na etapie rozkładania wszystkiego w skrzynce w jakiś w miarę logiczny sposób. Jeszcze nie wiem czy zostanie to tak jak na załączonym obrazku. Macie jakieś rady co do rozłożenia elementów?

Jeszcze jedno ważne pytanie. Dlaczego niektórzy sterują poprzez przekaźniki fazą, a inni przewodem neutralnym, i która opcja jest lepsza/poprawna?

IMG_20210821_105827-01.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli napięcie cewki jest w zakresie napięcia bezpiecznego to jest to obojętne. Natomiast jeśli cewka jest na napięcia wyższe niż bezpieczne to sterujesz fazą. Natomiast na torze przekaźnika dajesz fazę.

Chodzi o bezpieczeństwo i pojawienie się napięcia tam gdzie go być nie powinno przy wyłączonym obwodzie.

Pamiętaj o dopuszczalnym obciążeniu wyjścia sterownika.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.