Skocz do zawartości

CraftBeerPi - sieciowy sterownik browaru


Gwynbleidd

Rekomendowane odpowiedzi

A 2 Ssr sterowane z jednego pinu?

Druga sprawa. U mnie Ssr z podłączonym napięcie na 1, pokazuje probówka napięcie na 2, mimo że do 3 i 4 nie mam nic podłączone. Dioda led 230v też swieci ale słabo. Multimetr pokazuje 0v, jak podłącze resztę i dam sygnał to led świeci na maxa, multimetr wskazuje 220v


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, george1255 napisał:

A 2 Ssr sterowane z jednego pinu?

Druga sprawa. U mnie Ssr z podłączonym napięcie na 1, pokazuje probówka napięcie na 2, mimo że do 3 i 4 nie mam nic podłączone. Dioda led 230v też swieci ale słabo. Multimetr pokazuje 0v, jak podłącze resztę i dam sygnał to led świeci na maxa, multimetr wskazuje 220v


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Radziłbym poradzić się elektryka, dobrze to po Twoim opisie nie wygląda co gdzie mierzysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A 2 Ssr sterowane z jednego pinu?

Druga sprawa. U mnie Ssr z podłączonym napięcie na 1, pokazuje probówka napięcie na 2, mimo że do 3 i 4 nie mam nic podłączone. Dioda led 230v też swieci ale słabo. Multimetr pokazuje 0v, jak podłącze resztę i dam sygnał to led świeci na maxa, multimetr wskazuje 220v


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Ad. 1. Chcesz sobie uszkodzic SSRa? Nie podaje się na urządzenie tylko jednej linii zasilania bo można to spalić albo uszkodzić.
Ad. 2. Próbnik napięcia to nie jest ani miernik, ani śrubokręt, ani lampa. 2 tygodnie temu w pracy kolega sprawdzał próbnikiem, czy w przedłużaczu jest napięcie, bo coś tam im nie pasowało. Koledze neonówka się nie zaświeciła, a drugiemu facetowi, który zgłaszał awarie tego przedłużacza neonówka już świeciła. Więc to żadne urządzenie pomiarowe.

Jak potrzebujesz pomocy przy "prądzie" to mogę jako zawodowy elektryk Tobie jakoś pomóc, ale nie rób głupot, bo prąd zabija...

Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technicznie mam wszystko podłączone prawidłowo. Dziwiło mnie że jak dotknąłem próbówką do 2 na SSR to próbówka świeciła i dioda kontrolna led (230v) która ma pokazywać czy grzałka grzeje, świeciła na 40%. Sprawdziłem napięcie multimetrem pokazywało 0V, jak załączyłem SSR to dioda świeciła na 100% i multimetr pokazywał 220v, wiec widocznie wszystko jest w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie szybkie pytanie bo jakoś zaćmy dostałem bo wydaje mi sie ze kiedyś to robiłem

CBPI i kroki zacierania gotowania itd.

Jak można to zgrać na laptopa/malinkę zrobić inne, nowe, a następnie to wgrywać i się cieszyć rożnymi ustawieniami dla rożnych warek.

czyli Import/eksport receptury zacierania tak aby nie tracić receptur

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz opcje import. Nie wiem jak działa, nie testowałem. Zawsze kroki zacierania ustawiam ręcznie. Exportu chyba niema 

Cytat

"Import Recipes from Beer .xml and "Kleiner Brauhelfer" -Plan your brew at "Kleiner Brauhelfer" and import the recipes to CraftBeerPI"

 

Z Brewfather jest opcja exportu do beer.xml ale w jakiej formie importuje się do craftbeerPi to nie wiem, trzeba sprawdzić :)

Jak ma ktoś odpalone CBPi to niech przetestuje

Brewfather_BeerXML_SummerAle_20210324.xml

Edytowane przez george1255
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie , zamierzam wdrożyć CraftBeerPi do domowej przetwórni i mam w związku z tym pytanie.

Instalacja prosta wręcz książkowa

- max 3 czujniki temperatur

- sterowanie max 3 obiegami po SSR (grzałka,grzałka,pompa).

 

Czy dla takiej instalacji konieczne jest wpięcie powyższych elementów przez "płytkę" zapinaną na GPIO , czy mogę to zrobić

bezpośrednio wpinając się na PINY GPIO (czytałem że wyjścia są ograniczone mocowo , ale instalacja ma obsługiwać to co powyżej) , nie chcę wchodzić

w dodatkowe koszty , stąd pytanie czy wydoli to na standardowym Pi bez dodatkowych rozszerzeń..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, george1255 napisał:

Ja mam 2 ssr 40a do 2 grzałek i jeden czujnik i to wszystko bez płytki. Możesz zastosować Moduł wykonawczy jeżeli masz większe zapotrzebowanie niz RPI może ogarnąc. 

Ten moduł chyba jest tylko on/off ? Czy są takie moduły wykonawcze dla trybu sterowania SSR ? Proszę mnie porapwić jak coś przekombinowałem :)

 

Chociaż teoretyzując tak jak mówisz może ten układ dodatkowy okazać się zbędny ale pytam z ciekawości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum o alkoholach kolega budował sterownik i do ssr grzałkowych stosował własnie ten moduł bo mikrokontroler był za słaby i działało bez problemu. RPI tez Ci steruje ssr On/OFF, na tym polega sterowanie grzałkami. Jak masz ustawione 90% mocy grzałki to 9s grzeje 1s nie grzeje. itd.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, george1255 napisał:

SSR działa na zasadzie zamykania/otwierania obwodu, czyli puszczania napięcia na grzałkę lub nie. RPI jedynie daje sygnał do otwarcia lub zamknięcia tego obwodu, nic innego. 

No tak, dla mnie on/off to zero mocy - max moc , ssr próbkuje i dawkuje prąd zgodnie z zapotrzebowaniem przez co mamy zmienną moc grzałki, i co za tym idzie płynną regulację w zakresie 0-100%  - oczywiście mogę się mylić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, george1255 napisał:

SSR działa na zasadzie zamykania/otwierania obwodu, czyli puszczania napięcia na grzałkę lub nie. RPI jedynie daje sygnał do otwarcia lub zamknięcia tego obwodu, nic innego. 

jest dokladnie tak jak napisał kolega.

SSR to zwykły przekaźnik tylko ze zamiast mechanicznego zwierania obwodu zwiera go triakiem.

Rożnica taka ze nie ma, przy sterowaniu PID  stukania i nadmiernego niszczenia styków i mechaniki przekaźnika.

Natomiast próbkowanie, sterowanie moca to własnie kwestia sterownika np. PID, który z apomoca termometru bada temperaturę a za pomocą logiki PID przewiduje jak często i na jak długo włączać 01 grzałkę aby dochodzenie do temp i jej utrzymanie było liniowe i [przewidywało bezwładność cieplną kotła.

Miedzy innymi nie ma sensu stosowania przy dwóch grzałkach dwóch sterowników PID bo kazdy z nich bedzie staral sie przewidzieć poczynania drugiego co sie zwyczajnie udac nie moze

Dzieki SSR to włączanie bedzie ciche i miekki, ale zwykłym przekaźnikiem uzyskamy ten sam efekt

Edytowane przez JsKefir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to jak chcecie wykonywać pomiary SSR’a to tylko pod obciążeniem, bo inaczej wyniki pomiarów mogą wyjść „nietypowe”. Po drugie SSR to przekaźnik zbudowany w wyniku połączenia triaka i optotriaka więc co ma robić innego niż otwierać/zamykać obwód. Przekaźnik SSR ma tą przewagę nad mechanicznym przekaźnikiem, że nie posiada mechanicznych zestyków więc czas przełączania i żywotność jest znacznie wyższa. Dzięki temu możemy podać z mikrokontrolera (przez np. klucz tranzystorowy) sygnał PWM i tym samym osiągnąć zmienną moc urządzeń na wyjściu (grzałki), które są zasilane 230V AC. 

Edytowane przez Eselchen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Eselchen napisał:

Po pierwsze to jak chcecie wykonywać pomiary SSR’a to tylko pod obciążeniem, bo inaczej wyniki pomiarów mogą wyjść „nietypowe”. Po drugie SSR to przekaźnik zbudowany w wyniku połączenia triaka i optotriaka więc co ma robić innego niż otwierać/zamykać obwód. Przekaźnik SSR ma tą przewagę nad mechanicznym przekaźnikiem, że nie posiada mechanicznych zestyków więc czas przełączania i żywotność jest znacznie wyższa. Dzięki temu możemy podać z mikrokontrolera (przez np. klucz tranzystorowy) sygnał PWM i tym samym osiągnąć zmienną moc urządzeń na wyjściu (grzałki), które są zasilane 230V AC. 

 

Serce rośnie jak ktoś tak fajnie tłumaczy zasadę działania, zachęca do dalszego zgłębiania wiedzy, brawo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2021 o 08:52, mav3rick napisał:

No tak, dla mnie on/off to zero mocy - max moc , ssr próbkuje i dawkuje prąd zgodnie z zapotrzebowaniem przez co mamy zmienną moc grzałki, i co za tym idzie płynną regulację w zakresie 0-100%  - oczywiście mogę się mylić :)

 Na tym filmiku masz pokazane jak to działa w praktyce :)
przy ilu % mocy grzania jak często załącza się SSR

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam.

Jestem na etapie przenoszenia się ze skrzynki transportowej do skrzynki elektrycznej. 

 

Chce to zrkbic dobrze... Dodam, ze wszystko dzialalo w poprzednim miejscu tak jak należy.

 

Z ciekawości chciałbym dopytać co mógłbym jeszcze dodać aby bylo to zrobione dobrze.

 

 

 

Dodam ze grzalki mam 2x2kW + 2x2kw, czyli 4 grzalki pod dwoma fazami.

 

 

Fotka w zalaczniku ze wstępnym rozmieszczeniem, bez ssr na ta chwilę, czekam na szynę...

 

 

 

 

 

 

 

 

received_774337716551220.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.