Skocz do zawartości

CraftBeerPi - sieciowy sterownik browaru


Gwynbleidd

Rekomendowane odpowiedzi

A można gdzies kupić gotową zlutowana płytkę do Zero? Może ktoś ma odsprzedać?

A czy be płytki obsłuży 1ssr do grzałki i pwm do silniczka?

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.11.2020 o 09:54, Janek_Porzycz napisał:

Koledzy, czy da sie cos zrobic z wlaczaniem sie ssrow przy wlaczeniu raspberry? Po zaladowaniu systemu sie wylaczaja jednak przez ta chwile moze sie wiele wydarzyc

Ja mam w obudowie wyłączniki do każdego SSR’a, takie jak kiedyś w piekarnikach były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.11.2020 o 09:54, Janek_Porzycz napisał:

Koledzy, czy da sie cos zrobic z wlaczaniem sie ssrow przy wlaczeniu raspberry? Po zaladowaniu systemu sie wylaczaja jednak przez ta chwile moze sie wiele wydarzyc

Można dać przekaźnik ze zwłoką, kóry się nie załaczy po zaniku sygnału. Wtedy po starcie maliny, zanim się załaczą SSRy zaniknie sygnał.

Ale to dość kosztowne rozwiązanie. Taniej będzie zamontowac fizyczne wyłaczniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, george1255 napisał:

myśle że można dać włącznik miedzy ssr a malinę i dopiero jak się wszystko załączy to włącznikiem zamykać obwód. 

Wydaje mi się sensownym rozwiązaniem tutaj aby wyłączać obwód po stronie wysokiego napięcia np. wyłącznikiem nadprądowym jeżeli takowe posiada, bądź taki założyć.Jest możliwość wyłączenia oraz mamy zabezpieczenie elektryczne dla urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się sensownym rozwiązaniem tutaj aby wyłączać obwód po stronie wysokiego napięcia np. wyłącznikiem nadprądowym jeżeli takowe posiada, bądź taki założyć.Jest możliwość wyłączenia oraz mamy zabezpieczenie elektryczne dla urządzenia.
Jesteś w błędzie. Bezpiecznikiem nie zawsze "zdejmiesz" napięcie z obwodu chronionego. Sensowne (chyba jedyne) rozwiązanie to rzeczywiście dać bezpiecznik w obwód dużego prądu, ale sterować obwodem z układu zbudowanego z przełącznika, przekaźnika elektromechanicznego i bezpiecznika.

Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie, czy taki schemat ma rację bytu? Jak rozwiązać sprawę zasilania 12v? Do tej pory zasilam z ATX z manualnym regulatorem obrotów. 

Piny w malinie oczywiście zgodne z ich funkcjami. 

 

CRBPI schemat.jpg

Edytowane przez george1255
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Robert87 napisał:

Jesteś w błędzie. Bezpiecznikiem nie zawsze "zdejmiesz" napięcie z obwodu chronionego. Sensowne (chyba jedyne) rozwiązanie to rzeczywiście dać bezpiecznik w obwód dużego prądu, ale sterować obwodem z układu zbudowanego z przełącznika, przekaźnika elektromechanicznego i bezpiecznika.

Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka
 

Dobrze, jednak w przypadku grzalki czy  pompy poprostu nie uruchomi się co w zupełności powinno wystarczyć. Autor nie określił co do SSR ma być podpięte. A jeśli nawet to gniazda powinny być zabezpieczone aby nikt paluchów nie wtykał. W SSR rolę wykonawczą pełni triak dla obwodów AC w związku z czym nie zapewni on przerwy jaka występuje w przekaźnikach czy stycznikach na stykach.

 

39 minut temu, george1255 napisał:

Podpowiedzcie, czy taki schemat ma rację bytu? Jak rozwiązać sprawę zasilania 12v? Do tej pory zasilam z ATX z manualnym regulatorem obrotów. 

Piny w malinie oczywiście zgodne z ich funkcjami. 

CRBPI schemat.jpg

Jeśli dobrze rozumiem to mieszadło jest podłączone do płytki z półmostkiem/mostkiem H?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem CRBPi, podłączyłem LCD, ds18b20, ssr do którego podłączyłem wiatraczek 12v od pc. Ssr ładnie reaguje, świeci się dioda, ale Wiatrak nie reaguje, nie zwalnia po ustawieniu mniejszej mocy niż 100%. Czy to normalne? Grzałka będzie pracować poprawnie?

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłeś wiatrak 12V do SSR przeznaczonego dla grzałki? SSR dla prądu przemiennego bazują na triakach, triak wyłącza się w momencie przejścia przez 0, a przy stałym 12V takowe nie występuje. Jak chcesz sprawdzić czy działa ok podłącz np. zwykłą żarówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Gwynbleidd napisał:

są też SSRy na DC (DC-DC)

image.png.bf5eaa98da4532adc44fc47437e63d2e.png

Zakładam że chciałeś to napisać w tym temacie a nie w tym o kegach ;)

Oczywiście są, ale do takiego z kolei nie podłączysz grzałki na 230AC. O ile do zwykłego przekaźnika można podłączyć 'o sie chce (o ile wytrzyma napięcie i prąd). To SSR trzeba dobrać konkretnie dla AC lub DC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, koval_blazej napisał:
Zakładam że chciałeś to napisać w tym temacie a nie w tym o kegach ;)

Oczywiście są, ale do takiego z kolei nie podłączysz grzałki na 230AC. O ile do zwykłego przekaźnika można podłączyć 'o sie chce (o ile wytrzyma napięcie i prąd). To SSR trzeba dobrać konkretnie dla AC lub DC

haha no się narobiło, ale wydawało mi się że tutaj to wstawiałem, coś się musiało pokićkać.

 

No tak, trzeba kupić albo do DC albo do AC, choć ja chyba testowałem ten AC do DC i działał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam po latach ?

Najpierw pochwalę się się moim sterownikiem. Zamysł był taki żeby przejść na zacieranie elektryczne, a gotować na nadal na gazie, acz dogrzewam dochodzenie do wrzenia grzałką. Kupiłem RPI3, moduł przekaźników, czujki DS i SSRy reszta po kosztach z     demontażu i troszkę własnej inwencji. Druga funkcja to sterowanie wymianą powietrza w pomieszczeniu fermentowni czyli sezonowa chłodnia.      

Kaź zacierna to keg 50l z dwoma grzałkami 1750W połączonymi równolegle  i mieszadle na silniku z wycieraczek. System postawiony na dysku SSD, bo karty SD doprowadziły mnie do szaleństwa! 

Grzanie oparte na dodatku Mod_Pwm_Logic czyli procentowe ograniczanie mocy przy dochodzeniu do progu.

Mam pytanie, jaki dodatek można zastosować żeby po włączeniu grzałki równolegle włączało się mieszadło i wyłączało się po wyłączeniu grzania plus nastawiona zwłoka?

Pozdrawiam.

 

 

IMG_20190223_121212.jpg

IMG_20190301_190134.jpg

IMG_20190413_125227.jpg

IMG_20201126_183702.jpg

IMG_20201009_165312.jpg

IMG_20201116_203642_1.jpg

IMG_20201116_203922.jpg

IMG_20201126_183702.jpg

IMG_20201126_184655.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.