Skocz do zawartości

CraftBeerPi - sieciowy sterownik browaru


Gwynbleidd

Rekomendowane odpowiedzi

Tulejki zwykłe, metalowe, takie miałem ;) O listwach 2x20 z długimi nóżkami wiem, ale już za późno, wlutowana jest zwykła a reszta płytek się rozeszła. Gdybym teraz miał ją zmieniać, to tylko na "oficjalną".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Po kilku dniach wrocilem do sterownika no i skucha, mianowicie przestala dzialac mi klawiaturomysz mozna ja zobaczyc na poprzednim poscie na monitorze. Oczywiscie klawiatura sprawdzona n akompie stacjonarnym i dziala. Z ciekawosci podlaczylem inna mysz po kablu i tez nic sie nie dzieje, kursor stoi na ikonce malinki (menu start) i lipa. Malina dziala bo pokazuje temperature i prawidlowy czas wiec to nie zawieszka. Jakies pomysly co tu poszlo nie tak?

 

 

menu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na błąd sterownika. Wziąłbym nowa karte SD, zainstalował system i sprawdził. Jak bedzie działał port USB normalnie  to starej karcie masz działający system i bedzie trzeba powalczyć z sterownikami do USB

Moze tez byc problem z kartą SD co podobno częste na tych urządzeniach -

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkrylem ze porty nie maja zasilania, zaginione 5VDC powoduje ze nic pod nimi nie dziala. I teraz pytanie czy to jest kwestia sterownika czy moze hardware'u?

 

EDIT: a poza tym to sie okazalo ze mam zwarcie na C97 i C98 na wyjsciu 5V z portow USB (3.1Ω) czyli de facto na zasilaniu urzadzen z portow.

Edytowane przez druid_panoramix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raport dla potomnych. Kondzior C97 sie upalil i robil zwarcie do ziemi.

Przebieg analizy. 

Wylutowanie C97, C98 i po sprawdzeniu okazalo sie ze na plytce nie ma juz zwarcia, po przemierzeniu kondziorow jeden (C97) sie zwarl na amen i robil balagan. Po wlutowaniu dzialajacego na miejsce C98 mam 2 sprawne porty. W tym przypadku i tak wykorzystuje tylko jeden wiec pelen sukces.

Dzieki za sugestie i zaangazowanie w dyskusji.

 

Pozdrawiam,

panoramix 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludkowie, czy do płytki w wersji 5.0/5.1 mozna podłączyć bezpośrednio cewki przkaźników? Posiadam u siebie dwa przekaźniki PK-1P 12 V produkcji F&F oraz dwa przekaźniki na podstawkach 46.61.9.012.0040 produkcji Finder (takie się trafiły leżaki w pracy). W ząłączniku widać schemat połączeń. SW1 do 4 to przełączniki kołyskowe, które przełączają masy przekaźników albo bezpośdrenio do zasilacza albo na wyjścia GPIO płytki. SW5 to przełącznik kołyskowy, który ma za zadanie odcinać +12V od płytki, tym samym odciąć jej zasilanie. "Problem" polega na tym, że kiedy któryś z przekaźników jest wysterowany na GPIO, na wejściu plytki pojwia się napięcie 12V niezależnie czy SW5 jest załączony czy nie. Kiedy płytka nie jest podłączona do RPi, nie następuje wyzwalanie cewek przekaźników. Kiedy płytka jest podłączona do RPi, widać, że na RPi pojawia się zasilanie ale w tym przypadku RPi nie startuje (SW5 - off) natomiast cewki przekaźników są wyzwalane... Domyślam, się, przy że w takim połączeniu, kiedy przełączniki są w pozycji GPIO napięcie +12V poprzez cewki jest podawane na wyjścia GPIO płytki. Czy zatem powinienem wpiąć jakiś dodatkowy układ pomiędzy cewki a GPIO?

 

Sterownik będzie obsługiwał płytę indukcyjną dlatego mam tu tylko przekaźniki mechaniczne: dwa do fermentacji (lodówka/grzałka) lub np jakiejś pompy na 230V i dwa do mieszadła/pompy 12V. Od bidy mam jeszcze dwa SSRy od majfrendów, którymi mogę zastąpić przekaźniki "fermentacji" a mieszadło i pompę ustawić na odpalanie tylko ręczne. Albo kupić jakieś moduły przekaźnikowe... Wiecie, co będzie najprościej :)

schemat-uni.pdf

Edytowane przez mjr_Kolicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie tak mam to pospinane, przez płytkę od Gwynbleidd w wersji 5.0. Nie podłączam nic bezpośrednio do maliny, stąd mój dziw :). No i podkreślam, chodzi o przekaźniki mechaniczne, jak wspominałem w moim poprzednim poście. Na zdjęciu po lewej na niebieskich podstawkach Finder seria 46 a po prawej, obok wyłączników nadprądowych,  F&F seria PK.

 

20200825_180715.thumb.jpg.4a1cf39afb662b260208fb2e888cee38.jpg

20200825_181521.jpg

Edytowane przez mjr_Kolicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sorki za post pod postem ale czy to normalne, że GPIO_05 i GPIO_06 są aktywne od razu po podaniu zasilania na płytkę (podłączyłem SSR "jak Bozia nakazała" do terminali - "+ do +" i "- do -")?

Edytowane przez mjr_Kolicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.08.2020 o 11:20, mjr_Kolicki napisał:

Ludkowie, czy do płytki w wersji 5.0/5.1 mozna podłączyć bezpośrednio cewki przkaźników? Posiadam u siebie dwa przekaźniki PK-1P 12 V produkcji F&F oraz dwa przekaźniki na podstawkach 46.61.9.012.0040 produkcji Finder (takie się trafiły leżaki w pracy). W ząłączniku widać schemat połączeń. SW1 do 4 to przełączniki kołyskowe, które przełączają masy przekaźników albo bezpośdrenio do zasilacza albo na wyjścia GPIO płytki. SW5 to przełącznik kołyskowy, który ma za zadanie odcinać +12V od płytki, tym samym odciąć jej zasilanie. "Problem" polega na tym, że kiedy któryś z przekaźników jest wysterowany na GPIO, na wejściu plytki pojwia się napięcie 12V niezależnie czy SW5 jest załączony czy nie. Kiedy płytka nie jest podłączona do RPi, nie następuje wyzwalanie cewek przekaźników. Kiedy płytka jest podłączona do RPi, widać, że na RPi pojawia się zasilanie ale w tym przypadku RPi nie startuje (SW5 - off) natomiast cewki przekaźników są wyzwalane... Domyślam, się, przy że w takim połączeniu, kiedy przełączniki są w pozycji GPIO napięcie +12V poprzez cewki jest podawane na wyjścia GPIO płytki. Czy zatem powinienem wpiąć jakiś dodatkowy układ pomiędzy cewki a GPIO?

 

Sterownik będzie obsługiwał płytę indukcyjną dlatego mam tu tylko przekaźniki mechaniczne: dwa do fermentacji (lodówka/grzałka) lub np jakiejś pompy na 230V i dwa do mieszadła/pompy 12V. Od bidy mam jeszcze dwa SSRy od majfrendów, którymi mogę zastąpić przekaźniki "fermentacji" a mieszadło i pompę ustawić na odpalanie tylko ręczne. Albo kupić jakieś moduły przekaźnikowe... Wiecie, co będzie najprościej :)

schemat-uni.pdf 4 MB · 5 pobrań

W jakim programie rysujesz schematy?

 

 

Jest możliwość sterowania lodówką do fermentacji za pomocą Craftbeerpi?

Edytowane przez quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno tu mówic o jakimś schemacie sensu stricto :) to raczej rysunek poglądowy zrobiony w CorelDraw ;)

 

Tak, jest możliwość kontroli temperatury fermentacji. Tutaj jest ciekawy tutorial -> https://leaningman.com/automated-fermenter/

Edytowane przez mjr_Kolicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mjr_Kolicki napisał:

Trudno tu mówic o jakimś schemacie sensu stricto :) to raczej rysunek poglądowy zrobiony w CorelDraw ;)

 

Tak, jest możliwość kontroli temperatury fermentacji. Tutaj jest ciekawy tutorial -> https://leaningman.com/automated-fermenter/

Dzięki za link. Super artykuł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.09.2020 o 08:33, mjr_Kolicki napisał:

Sorki za post pod postem ale czy to normalne, że GPIO_05 i GPIO_06 są aktywne od razu po podaniu zasilania na płytkę (podłączyłem SSR "jak Bozia nakazała" do terminali - "+ do +" i "- do -")?

Nie mam maliny teraz przed soba ale z tego co pamietam tak wlasnie jest ze GPIO 5 i 6 maja stan wysoki odrazu po podlaczeniu zasilania. Ja wlewam najpierw wode do gara zeby grzalki nie "chodzily na sucho"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, druid_panoramix napisał:

Nie mam maliny teraz przed soba ale z tego co pamietam tak wlasnie jest ze GPIO 5 i 6 maja stan wysoki odrazu po podlaczeniu zasilania. Ja wlewam najpierw wode do gara zeby grzalki nie "chodzily na sucho"

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.09.2020 o 16:08, mjr_Kolicki napisał:

 

Dzięki!

 

Poprawka, jesli spojrzymy na pinout maliny to u mnie po zmianie okablowania jeden tranzystor steruje dwoma SSR. Tranzystor jest podpiety pod GPIO2 i ma stan wysoki po podpieciu napiecia. Niestety nie wiem jak sprawa wyglada z rzeczonymi GPIO 5 i 6.

rp2_pinout.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.09.2020 o 18:16, druid_panoramix napisał:

 

Poprawka, jesli spojrzymy na pinout maliny to u mnie po zmianie okablowania jeden tranzystor steruje dwoma SSR. Tranzystor jest podpiety pod GPIO2 i ma stan wysoki po podpieciu napiecia. Niestety nie wiem jak sprawa wyglada z rzeczonymi GPIO 5 i 6.

 

Gdzieś na zagranicznych forach wyczytałem, że najniższe GPIO do numeru 8 włącznie mają właśnie stan wysoki na starcie i to by się w sumie zgadzało. Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj "nadejszła wiekopomna chwila" - wstępne uruchomienie! CBPi steruje kuchenką indukcyjną i nie wywala w domu bezpieczników ;) Pół sukcesu. Teraz trzeba to "skalibrować".

 

CBPi_Hendi.thumb.jpg.c8d5eb4e5d7a0a752428cef3751d9aa2.jpg

 

 

PS Dzwonił do mnie wczoraj Elon. Chce kupić moją technologię montażu czujnika tempreratury na garnku.

 

PS2 Jak coś to mam na zbyciu 4 plytki od Gwynbleidd w wersji 5.1 (załącznik z forum).

 

CBPi_Hat.thumb.jpg.07ccc8547406465e673c8b24490ed657.jpg

Edytowane przez mjr_Kolicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.