Skocz do zawartości

CraftBeerPi - sieciowy sterownik browaru


Gwynbleidd

Rekomendowane odpowiedzi

Tranzystory to BC547 

https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=93779

a wczesniejszy schemat stad:

https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=203978

 

SSR bedzie od majfrendow z Ali

 

SSR -40DA Single phase Solid state relay

Load Current: 40A
Load Voltage:    24~380VAC
Control Voltage: 3~32VDC
Control Current: 3~25mA
On Voltage:      ≤ 1.5VAC
Off Leakage Current:    ≤4mA
On-off Time:      ≤ 10mS
Dielectric Strength: 2500VAC
Insulation Resistance: 100M Ω /500VDC
Ambient Temperature: -25~+75°C
Work instruction: LED
Weight 90g

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki rezystor bazy będziesz stosował? Jeśli 1k to pobór prądu będzie bliski 3mA (2,6mA), jeśli 4,7k to dla charakterystyk BC547 będziesz mógł do tranzystora podłączyć obciążenie do 50mA więc na twoje SSR wystarczy. Diody możesz zostawić jak już założone jednak należy pamiętać o dobrej polaryzacji podczas podłączania żeby nie uszkodzić elementów (sam tranzystor to tam jeszcze gorzej z malinką). Do zasilania tak jak koledzy pisali wziąłbym osobno zasilanie. Ja wykorzystałem wolny port USB z zasilacza coś jak u kolegi @JsKefir

W dniu 6.03.2020 o 01:02, JsKefir napisał:

viber_image_2020-03-06_00-55-18.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwszy filmik to 1 cykl na sek dla grzałki, drugi to 50 cykli i niestety to gotowanie zbyt długo trwa...

macie jakis pomysł bo mi tych 20l nigdy nie zagotuje

 

Edit: Okaząło się że jak wyłacze samochodzic z kotła od zacierania to grzeje na stałe. Jakby przyy dwóch właczonych typach one rywalizowały o grzałke mimo etapu dla kotła drugiego

 

Edytowane przez JsKefir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami tak się zdarzy jeśli w międzyczasie zmodyfikuję któryś krok zacierania. Wygląda jakby przedłużane było gotowanie o czas mojej zabawy w modyfikowanie, jest to zazwyczaj minuta lub dwie. Nie wiem czym to jest spowodowane, zauważyłem to cztery może pięć razy i nie szukałem wyjaśnienia licząc na ukazanie się wersji 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzone, faktycznie, jesli sie pozostawi program samemu sobie na danym etapie to przejdzie dalej.

2. Kłócą się ze sobą rożne logiki i dlatego konkuruja o ten sam zasób np. grzałke powodujac błędy właczania

3. SimpleBoil podnosi temp do zadanej a nastepnie włacza ustawione 50% podtrzymania i nie reaguje na timer.

4. Aby go wyłączyć po 60min należy zrobić jeszcze jeden kocioł z logika SimpleBoil i ustawić moc podtrzymania 0% do temp 20stC :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik wciaz sie rozwijal i zmienial. Na chwile obecna jest juz w miare wyklarowany projekt wiec pochwale sie kilkoma fotkami. Uprzedzajac pytania to w miejscu gdzie sa 2x gniazda bezpiecznikowe "wohner" beda 2x RCD. Czekam na 3x SSR i wlasnie wspomniane 2x RCD. 2x SSR beda odpowiedzialne za grzalki, jeden SSR za chlodzenie lodoki fermentacyjnej a zwykly mechaniczny przekaznik za mieszadlo.

IMG_20200319_144410.jpg

IMG_20200320_143218.jpg

IMG_20200320_143320.jpg

IMG_20200323_084538.jpg

IMG_20200323_084557.jpg

IMG_20200323_084643.jpg

IMG_20200323_161740.jpg

IMG_20200323_161927.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelacznik posiada 3 pozycje, mozna do niego podlaczyc do 3 przelacznikow w zaleznosci od potrzeb obwodu. Mozna oczywiscie mieszac roznymi wylacznikami NO, NC. W tym konkretnum przypadku sa zainstalowane 2x NO a srodkowy "stan" w pozycji OFF wylacza obydwa. Niestety nie podam wiecej konkretow bo mam je z odzysku po jakims innym projekcie. Pozycja AUTO odpala CraftBeerPi, pozycja ON wlacza grzalki, mieszadlo, lodowke fermentacyjna a pozycjia OFF wylacza wszystko.

IMG_20200325_140725.jpg

IMG_20200325_140639.jpg

IMG_20200325_140627.jpg

IMG_20200325_140619.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałki rozwiązałem ten sposób że jedna będzie podgrzewać do pewnej temp. A druga działa w pid. Czyli ma za zadanie utrzymanie temperatury. Przydała by się apka która to załączy. Chcę jeszcze zamontować elektrozawór do wody i myślałem o moto zaworze ale chyba brakuje aplikacji. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Robert87 napisał:

Przecież sterowanie jest PID a nie PWM

Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka
 

 

Robert mylisz pojęcia - PID to jest metoda regulacji wartości, a PWM jest to jedna z metod przy pomocy, którego wartość jest regulowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Robert87 napisał:

PID nie korzysta z PWM... Bo tak rozumiem Twoja wypowiedź

Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka
 

 

Chodzi mi dokładnie o to zdjęcie:

 

image.png

 

Jest tu jasno napisane, że rodzaj regulacji grzałki to PWM gdzie z punktu widzenia energetycznego będzie wprowadzało bardzo duże zakłócenia do domowej sieci energetycznej biorąc pod uwagę moc grzałki/grzałek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam MOd_PWM co widać wcześniej na obrazkach i do tego PWM_logic jako sterowanie kotłem - ba ze sobą zgrane

Z tego co rozumiem PWM to model grupowego sterowania mocą czyli możliwość ustawienia mocy grzałek za pomocą czestotliwosci

Grzałki się do tego nadają. Przekaźniki zwykle nie, raczej SSD

 

PID to algorytm obliczania kiedy i z jaka mocą grzałki włączyć aby zadana temp byla jak najszybciej i najdokładniej utrzymywana w calym okresie.

Czyli PID analizuje tempo zrwostu temp i w odpowiednim czasie wylacza grzalki (bez PWM np. Simple PID) lub w odpowiednim zmniejsza moc i wyłącza grzałki z PWM - u mnie dochodzi do tem 61st, zmniejsza moc do 65% i tak steruje gralka aby wejsc w 62 st i tej temp nie przekroczyc znacznie - max 63....

Jak spadnie do 61 to wlacza grzalke na 60% i podgrzewa... itd...

Ale gdy dolejesz zimnej i temp spadnie nagle do 58 to PID wlacza grzałkę a PWM daje 100% itd do 61 potem 60% itd

 

tak to rozumiem i mniej wiecej obserwuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.