Skocz do zawartości

CraftBeerPi - sieciowy sterownik browaru


Gwynbleidd

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, MalyPL napisał:

Rozmawiałem z kolegą który malinę wykorzystuje do rolet i wyczaił że zastosowanie filtra dolnoprzepustowego załatwia sprawę. Mówił że coś się indykuje i dlatego są nie kontrolowane stany wysokie. Pokazywał mi logi i na dobę u niego było koło 2000 włączeń.

 

Mógłbyś dopytać albo jakieś namiary podać? Wydaje mi się że raczej chodziło o wyzwalanie rolet (przycisk) jednak mogę się mylić. Fajnie byłoby jakbyś mógł coś więcej się dowiedzieć. :)

 

Edytowane przez pietrus96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, druid_panoramix napisał:

SSR tez daje separacje a poza tym musisz miec dodatkowe zasialanie do tych przekaznikow. Takie przekazniki moge sobie zrobic bez problemu ale chcialem uniknac jesli to mozliwe robienie przekaznikow przed przekaznikami ?

 

 

Grube SSR mają na pokładzie 230V... w sumie nie trzeba wiele aby nastapiło przebicie na ssr gdzie cześc napiecia spokojnie spali malinkę.

Miałem podobny przypadek kiedyś w systemie alarmowym. Duże prady i napiecia wole separowac od tych cyfrowych zabawek

Dla mnie ta płytka dodatkowych SSR 2A zrobi to zabezpieczenie. A i mechanicznie grzebanie dalej od pinów Malinki to lepiej dla niej :)

To podobne działanie jak karty rozszerzeń IO z separacją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JsKefir napisał:

Grube SSR mają na pokładzie 230V... w sumie nie trzeba wiele aby nastapiło przebicie na ssr gdzie cześc napiecia spokojnie spali malinkę.

Miałem podobny przypadek kiedyś w systemie alarmowym. Duże prady i napiecia wole separowac od tych cyfrowych zabawek

Dla mnie ta płytka dodatkowych SSR 2A zrobi to zabezpieczenie. A i mechanicznie grzebanie dalej od pinów Malinki to lepiej dla niej :)

To podobne działanie jak karty rozszerzeń IO z separacją

3 lata używałem ssr podłączonych prosto do malinki i nic się nie działo.

Teraz przez pomyłkę podłączyłem sterowanie załączaniem grzałki po fazie( nie sprawdziłem że w drugim gniazdku jest odwrotnie), ssr prawie się stopił.

Malinie nic się nie stało, ssr działa dalej. Pamiętajcie że wszystkie te tanie ssr muszą sterować po "zerze"

Wszelkie płytki do 3 szt. ssr uważam za zbędne, po wyżej raczej konieczne ze względu na obciążalność prądową złącz gpio maliny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem elektrykiem ale sam połączyłem mój sterownik kilka lat temu. U mnie i na schematach, które oglądałem do tej pory SSR przerywa L ( fazę) . Wydawało mnie się do tej pory i chyba także gdzieś o tym czytałem, że niebezpiecznie jest mieć cały czas napięcie na urządzeniu. Podłączyłem też w swoim życiu kilka fabrycznych regulatorów i pamiętam, że one też przerywały przewód napięciowy. Jeśli możesz wytłumaczyć dlaczego uważasz ten sposób połączenia za zły to będę wdzięczny.

Odnośnie obrazka: oznaczenie L pochodzi od LIVE więc moim zdaniem nie powinno nazywać się go liniowym.

Edytowane przez adamski_68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, adamski_68 napisał:

Odnośnie obrazka: oznaczenie L pochodzi od LIVE więc moim zdaniem nie powinno nazywać się go liniowym

w Polsce, kiedyś nazywano go "gorącym" i dlatego łaczyło go się innym przewodem niz zimny niebieski :)

czerwony i czerny były zarezerwowane dla pradów stałych... nie wiem czy dzisiaj to obowiązuje ale myslę ze większośc elektryków nie przykłada do tego znaczenia :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, adamski_68 napisał:

Nie jestem elektrykiem ale sam połączyłem mój sterownik kilka lat temu. U mnie i na schematach, które oglądałem do tej pory SSR przerywa L ( fazę) . Wydawało mnie się do tej pory i chyba także gdzieś o tym czytałem, że niebezpiecznie jest mieć cały czas napięcie na urządzeniu. Podłączyłem też w swoim życiu kilka fabrycznych regulatorów i pamiętam, że one też przerywały przewód napięciowy. Jeśli możesz wytłumaczyć dlaczego uważasz ten sposób połączenia za zły to będę wdzięczny.

Odnośnie obrazka: oznaczenie L pochodzi od LIVE więc moim zdaniem nie powinno nazywać się go liniowym.

Kolego ja tylko napisałem że te tanie ssr powinny rozłączać zero..

Tak mają podane w danych technicznych.

Nie wiem jak ty, ale na wtyczce mam włącznik i fazę podaję po załączeniu włącznika.

Tu niżej to konkretnie tak popularny FOTEK:

Dane techniczne:

    napięcie pracy (wyjście): 24-380VAC
    izolacja (wyjście): fotoelektryczna
    maksymalny prąd przełączania (wyjście): 10A
    napięcie sterujące (wejście): 3-32VDC
    prąd wejściowy (wejście): 4,5-20mA
    czas reakcji (wejście): < 10ms
    temperatura pracy: -30 do +80°C
    wymiary: 62mm x 45mm x 23mm
    inne: wyzwalanie w zerze
    dioda sygnalizacyjna LED informująca o stanie pracy przekaźnika
    szybka ochronna: opcjonalnie dostępna na pozostałych aukcjach
Producent 	QLT POWER 	
Typ przekaźnika 	półprzewodnikowy 	
Prąd pracy maks. 	60A 	
Napięcie przełączane 	44...440V AC 	
Wersja przekaźnika 	1-fazowy 	
Seria przekaźnika 	SSR-Z 	
Sposób przełączania
(pozycja w nawiasie to pozycja chwilowa) 	załączanie w zerze 	
Napięcie sterujące 	4...32V DC 	
Wymiary 	zobacz 	

Ten wyzej z tme.eu koszt 100 zł brutto.

Niżej schemat z strony craftbeerpi i na schemacie kolor niebieski steruje, a brazowy faza bezpośrednio.

wiring.png

Edytowane przez Pabllo_Lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla samego przekaźnika nie ma żadnego znaczenia czy pracuje na przewodzie neutralnym czy fazowym. Natomiast ma to znaczenie dla bezpieczeństwa i dlatego lepiej go stosować na przewodzie fazowym. Owo "wyzwalanie w zerze" w opisie to tryb pracy przekaźnika (przełącza kiedy sinusoida prądu przemiennego przechodzi przez "0") a nie informacja, że ma pracować na przewodzie neutralnym. Przekaźniki wyzwalane w zerze (synchroniczne) stosujemy by ograniczyć zakłócenia w sieci związane z pracą przekaźnika.

Edytowane przez mjr_Kolicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogrzebałem... dla nas nie ma znaczenia czy jest to sterowanie w zerze czy nie... w sumie całość rozchodzi się o max 10ms opóźnienia zadziałania

Ja bede odcinał faze

 

Moment za³¹czenia w przekanikach za³¹czaj¹cych w zerze nastêpuje
w momencie przejcia napiêcia przez wartoæ zero a jego wy³¹czenie -
w momencie, gdy wartoæ pr¹du osi¹gnie zero. Maksymalny czas reakcji
wynosi 10 ms przy 50 Hz.
Przekaniki te stosowane s¹ w wielu aplikacjach steruj¹c obci¹¿eniami o charakterze
rezystancyjnym i indukcyjnym (sterowanie temperatur¹, ogrzewaniem)
sterowanie lampami ¿arowymi. Wykorzystuje siê je tak¿e w maszynach
do produkcji form plastikowych, maszynach pakuj¹cych, w liniach (maszynach)
do monta¿u elementów SMD, oraz w technologiach zwi¹zanych z przemys³em
spo¿ywczym. Przekaniki pó³przewodnikowe za³¹czaj¹ce w zerze odznaczaj
¹ siê wieloma zaletami w stosunku do przekaników elektromagnetycznych.
Pozwalaj¹ one na ograniczenie pr¹dów udarowych (³¹czeniowych) powstaj
¹cych podczas operacji ³¹czeniowych, szczególnie w przypadku sterowania
obci¹¿eniami indukcyjnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JsKefir napisał:

Pozwalaj¹ one na ograniczenie pr¹dów udarowych (³¹czeniowych) powstaj

¹cych podczas operacji ³¹czeniowych, szczególnie w przypadku sterowania
obci¹¿eniami indukcyjnymi.

W obciążeniach czysto indukcyjnych nie stosowałbym przełączania w zerze ze względu na prąd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mjr_Kolicki napisał:

Dla samego przekaźnika nie ma żadnego znaczenia czy pracuje na przewodzie neutralnym czy fazowym. Natomiast ma to znaczenie dla bezpieczeństwa i dlatego lepiej go stosować na przewodzie fazowym. Owo "wyzwalanie w zerze" w opisie to tryb pracy przekaźnika (przełącza kiedy sinusoida prądu przemiennego przechodzi przez "0") a nie informacja, że ma pracować na przewodzie neutralnym. Przekaźniki wyzwalane w zerze (synchroniczne) stosujemy by ograniczyć zakłócenia w sieci związane z pracą przekaźnika.

A widzisz sugerowałem się tym opisem i schematem z strony craftbeerpi, 3 lata działałem na starym sterowniku który sterował w zerze.

Nic się nie działo, nowy ssr po jednej warce na fazie się stopił :D

Teraz mam znów zrobione w zerze i mam spokój.

Tak że niech każdy sobie robi jak chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, czy ktoś mógłby podrzucic mi xml z BeerSmith'a?

Chciąłbym zobaczyc jak chodza te importy itd a na trialu eksportu  nie ma

 

i pytanie pochodne... moze cos robie zle ale..

czy jesli utworze kilka przepisów zacierania itd... to one moga byc widoczne w CBPi czy tez tylko jeden a reszta wymaga każdorazowego importu z dysku lapka?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł jak tylko spytałem o wytłumaczenie, żeby wiedzieć dlaczego. Na twoim schemacie rzeczywiście jest tak jak mówisz, chyba nie widziałem go wcześniej bo dałoby mi do myślenia dlaczego połączone jest inaczej. Mówiąc o napięciu na urządzeniu miałem na myśli czas pracy sterownika. Przynajmniej dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy.
Co do importu receptury to trzeba za każdym razem importować lub modyfikować tę zaimportowaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JsKefir calkiem zgrabnie ci to wyszlo.

Ja sie jednak zdecydowalem na wdrozenie tranzystora sterujacego SSR. I tak oto poleci 5V z maliny a nie tylko 3V3 na SSR. Wciaz jednak nurtuje mnie kilka watpliwosci.

1) czy dwie grzalki moga byc sterowane rownolegle "tylko" jednym sygnalem np. z GPIO2 sterujacym dwoma SSR?

2) jesli nie i musza byc sterowane oddzielnie to jak dodac np GPIO3?

3) jakie macie odswiezania na DS18B20?

4) tu pytanie chyba do @sprawek - przy bootowaniu maliny przez kilka sekund jest stan wysoki na 5V czyli zalacza grzalki na "sucho", czy to nie wplynie na ich zywotnosc?

 

Ponizej tranzystory sterujace SSR, narazie tylko jeden z zainstalowana dioda LED bo pozostale nie sa uzywane.

IMG_20200305_134402.jpg

IMG_20200305_150649.jpg

IMG_20200305_150627.jpg

Edytowane przez druid_panoramix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezli odseparujesz GPIO tranzystorem to jaki problem podłączyć do tego dwa SSR? Tranzystor wytrzyma

Bez tranzystora to kwestia wydolności pradowej z jednego GPIO...

 

i chyba bym wziął inne 5V niz to z PI... znaczy nie z płytki

Edytowane przez JsKefir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.03.2020 o 16:41, pietrus96 napisał:

Mógłbyś dopytać albo jakieś namiary podać? Wydaje mi się że raczej chodziło o wyzwalanie rolet (przycisk) jednak mogę się mylić. Fajnie byłoby jakbyś mógł coś więcej się dowiedzieć.

Dopytałem kolegę i okazuje się że to chodzi o sterowanie przyciskiem. Zgłębił temat na razie teoretycznie, pokazywał mi wykresy z oscyloskopa z jakiejś strony. Czeka na filtry z ali i je zastosuje. Wybacz, że za szybko przekazałem informację nie zagłębiając się mocniej w temat bo myślałem że na  jakiś trop naprowadzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, druid_panoramix napisał:

Ja sie jednak zdecydowalem na wdrozenie tranzystora sterujacego SSR. I tak oto poleci 5V z maliny a nie tylko 3V3 na SSR. Wciaz jednak nurtuje mnie kilka watpliwosci.

1) czy dwie grzalki moga byc sterowane rownolegle "tylko" jednym sygnalem np. z GPIO2 sterujacym dwoma SSR?

 

Raczej powinno iść bez problemu. Podrzuć jakie masz modele SSR oraz jaki tranzystor będziesz stosował? BC337? Ile prądu pobiera taki SSR?

 

21 godzin temu, druid_panoramix napisał:

IMG_20200305_134402.jpg

 

Jeśli mogę zapytać skąd zaczerpnąłeś ten schemat? Jakieś fora dotyczące CraftBeerPi? Jeśli będziesz podłączał SSR to w tym wypadku dioda D1 jest zbędna.

 

15 godzin temu, MalyPL napisał:

Dopytałem kolegę i okazuje się że to chodzi o sterowanie przyciskiem. Zgłębił temat na razie teoretycznie, pokazywał mi wykresy z oscyloskopa z jakiejś strony. Czeka na filtry z ali i je zastosuje. Wybacz, że za szybko przekazałem informację nie zagłębiając się mocniej w temat bo myślałem że na  jakiś trop naprowadzę.

 

Dzięki za zainteresowanie. Moje przypuszczenia się potwierdziły co do wzbudzania się przez sterowanie przyciskiem. Jednak bardzo mnie to cieszy że zapytałeś jeszcze raz dzięki wielkie.

Problem takiego wzbudzania w moim przypadku występuje tylko przy ustawieniu wyjścia GPIOSimple. Może zastosowanie GPIOCompressor nie powodowałoby tego problemu. Objawia się jakby podawaniem krótkich sygnałów po wyłączeniu przez CBPi lodówki.

Edytowane przez pietrus96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.