Skocz do zawartości

CraftBeerPi - sieciowy sterownik browaru


Gwynbleidd

Rekomendowane odpowiedzi

sprawdziłem i nie nie... jakas d.

Malina wychodzi na swiat, otwiera stronki itd

Ale ani lokalnie ani z lapka nie mozna się do nie j dostac.

Przeinstalowałem maline i na czystej to samo, zmieniłem sięc wifi na "bezposrednia z 1 rutera" i to samo

jakiś pomysł?

edit:

ssh działa.

trzeba wejśc do menu ustawień malinki

sudo raspi-config

i tam właczyć mozliwośc połaczeń ssh :) szukam dalej :)

viber_image_2020-02-27_17-43-42a.jpg

viber_image_2020-02-27_17-43-42.jpg

viber_image_2020-02-27_17-43-41.jpg

viber_image_2020-02-27_17-43-40.jpg

Edytowane przez JsKefir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnoszę wrażenie ze występuje tu niezgodność wersji Os z CraftbeerPi3.

System jest uaktualniony a soft przed 3 lat.

Trzeba by poszukać starszej wersji.

Moze ktos ma w zasobach zestaw OS współpracujacy i udostępniłby gdzieś w chmurze?

chocby sprawa potrzeby aktualnie właczania ssh której kiedys nie było

edit

Na Fb znalazłem podpowiedz i podobno działa choc dzisiaj juz nie mam cierpliwosci

https://techdout.dev/2019/09/24/installing-craftbeerpi/

 

Edytowane przez JsKefir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonaj te komendy i reboot po i zadziała.

Here’s the code I needed to run to get CBP working early September 2019:
sudo apt-get install python-pip
sudo pip install flask
sudo pip install flask_socketio,
sudo pip install flask_classy
sudo pip install PyYAML # use when module 'yaml' can't be found
sudo pip install GitPython # use when module 'git' can't be found
Sudo pip install requests

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sudo apt-get install python-pip
sudo pip install flask
sudo pip install flask_socketio,
sudo pip install flask_classy
sudo pip install PyYAML # use when module 'yaml' can't be found
sudo pip install GitPython # use when module 'git' can't be found
Sudo pip install requests

poprawiłem dwa błędy ale działa :)

można skopiować komplet i wkleić na raz

Dzięki wielkie :)

 

sudo apt-get install python-pip
sudo pip install flask
sudo pip install flask_socketio
sudo pip install flask_classy
sudo pip install
sudo pip install
sudo pip install requests

 

EDIT: może warto to wrzucić na pierwsza strone

Edytowane przez JsKefir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

aktualnie również męczę się z instalacją CBP. Chciałem jednak zainstalować starszą wersję 2.2. CBP używam głownie do fermentacji, jednak na wersji 3 po wyłączeniu przez automat słychać było wyraźne cykanie przekaźnika i lodówka również w takt cykania załączała się i wyłączała. Stawiam na problem w oprogramowaniu dlatego chciałem wersję 2.2 spróbować jednak nie mogę zainstalować. Używa ktoś wersji 3 do fermentacji i działa ona dobrze?

Zastosowany przekaźnik mam mechaniczny oraz obwód elektroniczny wykonany według własnego schematu. Problem elektryczny wykluczam bo jak ręcznie uruchamiam lodówkę w interfejsie to przy włączaniu nastąpi pełne wyłączenie i nic złego się nie dzieje. Problem występuje jak temperatura jest utrzymywana przez automat.

Spróbuje jeszcze tą wersję 3 zainstalować na innej karcie i poszukać w dodatkach może coś uda się zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, pietrus96 napisał:

automat słychać było wyraźne cykanie przekaźnika i lodówka również w takt cykania załączała się i wyłączała

Jaki przekaźnik, od andruino ?

Jeśli tak to wiesz że są dwa rodzaje sterowania stanem niskim i wysokim.

Do Cbpi3 potrzebne sterowanie stanem wysokim.

Do sterowania lodówką, masz pluginy np. Glikol Chiller, czy inne z opóźnieniem załączania.

Poszukaj i poczytaj w programie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Pabllo_Lodz napisał:

Jaki przekaźnik, od andruino ?

Zwykły przekaźnik na 12V ale wpisując w google "przekaźnik arduino" to mogę potwierdzić że to ten. image.png.51ec6f48ad52d54d595f4f7e497cc680.png <- taki jak ten

 

25 minut temu, Pabllo_Lodz napisał:

Jeśli tak to wiesz że są dwa rodzaje sterowania stanem niskim i wysokim.

Do Cbpi3 potrzebne sterowanie stanem wysokim.

 

Jeśli dobrze Cię rozumiem masz na myśli załączanie stanem wysokim i wyłączanie stanem niskim?

 

26 minut temu, Pabllo_Lodz napisał:

Do sterowania lodówką, masz pluginy np. Glikol Chiller, czy inne z opóźnieniem załączania.

Poszukaj i poczytaj w programie.

 

Właśnie szukam na github jakie pluginy są. Pamiętam kiedyś jak się bawiłem z tym to ściągnąłem plugin który podawał stan wysoki gdy lodówka była wyłączona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logikę z RaspberryPi mam odseparowaną oraz osprzęt załączający przekaźnik (zasilanie 12V itd). Przekaźnik załącza się normalnie i "trzyma" prawidłowo, nic nie rozłącza. Problem występuje na automacie, gdy temperatura zostanie osiągnięta (schłodzone) to wyłącza się ale malinka jakby podaje chwilowe stany wysokie przez co przekaźnik tyka i następuje chwilowe załączanie/wyłączanie lodówki. Moim multimetrem nie byłem w stanie wyłapać tych stanów (za wolno próbkuje). Według mnie to problem od softu (ręcznie załączając płatkiem śniegu załącza i wyłącza bez zarzutów).

Jak przeglądam możliwe typy wyjścia załączające lodówkę to korzystałem z GPIOSimple, a "odwrotna" logika jeśli dobrze kojarzę to występowała na RelayBoard (stan niski załączał lodówkę).

 

EDIT:

Dla przekaźników SSR jaki "typ" wyjścia jest stosowany? GPIOSimple? Próbując różnych form sterowania jedynie dobrze działa RelayBoard. Jednak zastosowana jest tam logika odwrotna. Trochę mija się to z celem ponieważ przekaźnik cały czas jest włączony. Połączenie pod styki robocze NC (normalnie zwarte) załatwia sprawę. Przy wyłączaniu jak narazie nie ma charakterystycznego cykania. Chyba że jest inna możliwość rozwiązania tego?

Edytowane przez pietrus96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, pytanie raczej było o podpowiedzi bardziej skomplikowanych rozwiazań.

Typu jak prowdzić dwie równoległe czynności typu zacieranie a w odpowiednim czasie właczenie warnika i gdy podgrzeje do 75 mógł sam właczyc zawór i rozpocząc wysładzanie np.

Albo jak sterowac odsobno dwoma grzalkami w jednym kotle

Albo czy da się sterowac moca grzania w kazdym etapie zacierania

no takie przemyslenia ciekawych pomysłów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Chyba że jest inna możliwość rozwiązania tego?

 

Rozmawiałem z kolegą który malinę wykorzystuje do rolet i wyczaił że zastosowanie filtra dolnoprzepustowego załatwia sprawę. Mówił że coś się indykuje i dlatego są nie kontrolowane stany wysokie. Pokazywał mi logi i na dobę u niego było koło 2000 włączeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem następną zagwostkę.

Zmienił sie tryb działa nia PWM...

Znaczy wcześniej wszystko działało ok. Jak grzało to na module z SSR miałem diode itd.

Wczoraj podłączyłem do Malinki dwa termometry (z Ali, 2m,  ale działają bez pudła), odpaliłem wszystko a ty sie okazało ze jak w CBPI3 mam grzanie to na SSR mam wyłączenie. Diody syg pala sie i przekaźnik zwiera jak grzanie nie powinno być.

Czyli odwrotnie

 

udało mi mi się dograć InverterPWM i wydaje się dobrze działać ale nadal nie wiem dlaczego dwa dni temu działało odwrotnie

 

2. Czy i jak sterujecie swoimi pompami/mieszadłami w procesie zacierania w Malince? ręcznie?

Czyli jak np. wyłączyć mieszadło po procesie zacierania aby ułożyć złoże

Edytowane przez JsKefir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2020 o 16:59, JsKefir napisał:

Tak wiem, pytanie raczej było o podpowiedzi bardziej skomplikowanych rozwiazań.

Typu jak prowdzić dwie równoległe czynności typu zacieranie a w odpowiednim czasie właczenie warnika i gdy podgrzeje do 75 mógł sam właczyc zawór i rozpocząc wysładzanie np.

Albo jak sterowac odsobno dwoma grzalkami w jednym kotle

Albo czy da się sterowac moca grzania w kazdym etapie zacierania

no takie przemyslenia ciekawych pomysłów

Polecam, wejść w ustawienia i popatrzeć.

Wybacz że nie opisuje ale te pytania są tak banalne.

Jak byś odpalił program, to zobaczył byś że moc możesz zmienić automatycznie lub w każdym momencie ręcznie.

Dwie grzałki w jednym kotle to nie problem, ale po co?

Mając 3500W w dwóch grzałkach to pracując na 50% mocy masz na obu 50%, pracując jedną masz 100%.

Polecam raz jeszcze odpalić CBPi i wejść w hadware dodać jakiś sprzęt i czytać, to samo adoons i czytać opisy do wtyczek.

Wiesz że pwm działa tylko na dwóch pinach GPIO 12 i 18?

Musiałeś coś źle podłączyć, ja używam mod_pwm i działa on tak że sam zmniejsza moc jak temperatura zbliża się do zadanej i gpio 12 to plus do ssr, a gnd to minus do ssr i dioda świeci jak cbpi załącza sprzęt..

Ustawiłem aż 70% redukcji i w klarstein to się sprawdza.

Nie potrzebuje tak wielu funkcji więc w nie się nie zagłębiałem.

Mnie wystarcza uruchomienie grzania o zadanej godzinie i ustawienie kroków, pompa steruje ręcznie przelącznikiem i tak mi jest lepiej.

W GF miałem 3x ssr dla pompy, kotła i wysładzania i działało ok.

 

 

Edytowane przez Pabllo_Lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja nie dyskutuje o sensie ale o pomyśle a być może ktoś to zrealizował i podpowie jak uczynić szybciej i lepiej, łatwiej.

Odpaliłem program, owszem studiuje go, z czasem coś przyswajam, ale zapewne masz większe doświadczenie.

Dlatego podpytuje, i masz racje, mam CBPI3 od kilku dni więc moje doświadczenie jest banalne ale chciałbym podłączyć mój warnik tak jak sobie wymyśliłem ze bezie realizował mój proces a nie wszystko mi sie udaje

 

ps. mam dwie grzałki w dwóch rożnych kotłach (w jednym to raczej był przykład bo potrzebowałabym raczej zrównoleglić pewne procesy a na razie nie mam pomysłu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Pabllo_Lodz napisał:

Wiesz że pwm działa tylko na dwóch pinach GPIO 12 i 18?

Musiałeś coś źle podłączyć, ja używam mod_pwm i działa on tak że sam zmniejsza moc jak temperatura zbliża się do zadanej i gpio 12 to plus do ssr, a gnd to minus do ssr i dioda świeci jak cbpi załącza sprzęt..

Ustawiłem aż 70% redukcji i w klarstein to się sprawdza.

O widzisz, tego nie wiedziałem ze tylko na tych dwóch choc akurat cyrk mialem na 18.

przerzucę na 12 drugi warnik i zobacze

MOD_PWM czy GPIOPWM?

Dzięki

Edytowane przez JsKefir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde urządzenie to inny ssr lub przekaźnik, powyżej 3 szt. ssr bez płytki rozszerzającej bym nie podpinał do maliny.

Ja chcąc używać do zacierania MOD_PWM, a do gotowania pid_boil to stworzyłem dwa sprzęty:

1. Klarstein_zacieranie

2. Klarstein_boil

Każdemu przypisałem te same czujniki i grzałki, dodając kroki przy zacieraniu używam klarstein_zacieranie, a do gotowania klarstein_boil.

Sprzętów możesz tworzyć do woli, np do wysładzania.

Pewnie jest jakiś mod który po osiągnięciu zadanej temperatury odpali wybrane gpio, które podepniesz do ssr od pompy do wysładzania itp..

 

Bez tytułu.jpg

Bez tytułu1.jpg

Bez tytułu2.jpg

Edytowane przez Pabllo_Lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O chłopie, tego nie wymyśliłem, wielkie dzięki to jest coś

 

na razie co do równoległego sterowania mieszadłem... wymyśliłem ze można go podpiac pod funkcje związana  fermemntatorem

Wówczas włączam mieszadło jako grzanie do 78st ... powinno to działać równolegle do zacierania i wyłaczyc się automatycznie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez sie dolacze do dyskusji. Kilka dni temu instalowalem wersje 2.2 bo mialem kilka problemow z wersja 3 ale ostatnio dorwalem dobrze dzialajaca wersje 3 stad:
https://techdout.dev/2019/09/24/installing-craftbeerpi/ 

I teraz mam 2 pytania:
1) mam grzalki od Sprawka czyli 2x1750W i chce je podlaczyc pod 2x SSR bo musze rozdzielic je i zasilac z 2ch innych gniazdek i czy moge je podlaczyc rownolegle pod jedno wyjscie z Maliny np. do GPIO2 (w tym momencie tak jest ustawione wyjscie i w kiedy ma sie grzac to mam stan wysoki 3V3 na GPIO2)?

2) jesli nie i musza byc sterowane oddzielnie to jak dodac np GPIO3 zeby sie rownolegle zalaczalo z GPIO2?

Ponizej 2 fotki z prob ustawien krokow.

Relay/Heater1 jest na GPIO2

Relay/Heater2 jest na GPIO3

2 sensory DS18B20 jak widac na zalaczonym obrazku z koncowka numerow serujnych "ea" i "61"

 

IMG_20200304_140225.jpg

IMG_20200304_140249.jpg

 

A i cos jeszcze mi sie przypomnialo - jakie macie odswiezanie we wskazaniach sensora temp. bo u mnie jest 5 sekund.

Edytowane przez druid_panoramix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. wydaje mi sie że zaproponowane wyżej przez Pabllo podłączenie grzałek do MOD_PWM itd ma większy sens.

2. Ja użyłem u siebie dodatkowego modułu pośredniczącego ssr z Arduino

https://allegro.pl/oferta/przekaznik-ssr-arduino-polprzewodnikowy-4-kanaly-8113675291?snapshot=MjAyMC0wMi0xOVQyMzoyNzowNi40NjlaO2J1eWVyO2ZlNjEzYzlhMmFhMTU4ODgyYTA3ODM0ZWE0ZTg0YTYyODFkOTcyODFhYmRlOTZjMWI4MTAwZWY1NDdhMTc2YWE%3D

uzyskalem separacje opto

3. Wówczas do jednego takiego SSR mozesz podpiac przez dodatkowe zasilanie dowolna ilośc "mocnych" ssr np 40A które nie obciążą bezpośrednio Malinki

4. Nie bardzo rozumiem w jakim celu masz skonfigurowane urządzenia -

sensor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, JsKefir napisał:

1. wydaje mi sie że zaproponowane wyżej przez Pabllo podłączenie grzałek do MOD_PWM itd ma większy sens.

Warte przemyslania

 

44 minuty temu, JsKefir napisał:

SSR tez daje separacje a poza tym musisz miec dodatkowe zasialanie do tych przekaznikow. Takie przekazniki moge sobie zrobic bez problemu ale chcialem uniknac jesli to mozliwe robienie przekaznikow przed przekaznikami ?

 

44 minuty temu, JsKefir napisał:

3. Wówczas do jednego takiego SSR mozesz podpiac przez dodatkowe zasilanie dowolna ilośc "mocnych" ssr np 40A które nie obciążą bezpośrednio Malinki

To napewno daje dodatkowe mozliwosci ale watpliwosci takie jak wyzej

 

44 minuty temu, JsKefir napisał:

4. Nie bardzo rozumiem w jakim celu masz skonfigurowane urządzenia -

sensor

Nie bardzo wiem co masz na mysli, narazie poprostu sie wdrazam w sofcik

Edytowane przez druid_panoramix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.