Skocz do zawartości

Kolba vs. zlewka


eltomek

Rekomendowane odpowiedzi

Prozaiczny problem, ale ponieważ stoję przed wyborem: czy zlewka jest w jakichś aspektach gorsza od kolby, zakładając, że obie wykonane są z takiego samego szkła? Mówimy o zastosowaniu do przygotowywania starterów.

Kolba 2l jest wysoka (28cm), nie zmieści mi się w lodówce bez przekładania półek, zlewka jest o 10cm niższa, więc rozważam tę drugą, ale popularność kolby mogłaby świadczyć, że jest ona znacznie bardziej funkcjonalna.

 

Edytowane przez eltomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W słoiku można starter zrobić i będzie grało. Dla mnie zalety kolby to: pewniejszy chwyt przy przenoszeniu, łatwiejsze ręczne mieszanie bez ryzyka rozchlapania zawartości, łatwiejsze zakrycie otworu np folią alu. Jakbym miał wybór to wolę kolbe, ale zlewka też da radę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego co wymienił @Gawron mogę dodać, że kolby stożkowe mają dużą powierzchnię grzania w stosunku do odparowania, co też jest czasem minusem przy łatwo kipiącej brzeczce. Kolbę łatwo zatkać korkiem gumowym/silikonowym lub okryć folią aluminiową (folia jest super przy starterach na mieszadle magnetycznym i pozwala utrzymać sterylność jak zdecydujesz się ją wypiec w piekarniku, przy dużej zlewce będzie trudniej). Mieszadła magnetyczne, zwłaszcza samoróbki z wentylatorów, mają dość wysokie obroty. W kolbie będzie Ci łatwiej utrzymać stabilny stożek/wir. Kolby są też najczęściej cięższe od zlewki i stoją stabilniej w kąpieli wodnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.