Skocz do zawartości

Drożdże WB-06


rob7320

Rekomendowane odpowiedzi

18 dni temu zadałem drożdżami WB-06 piwo pszeniczne , które uwarzyłem  ( zacierane wytrawnie ,18 l , 13blg) . Drożdże ruszyły bardzo szybko  i po trzech dniach zeszły do 3,5blg , piana opadła całkowicie  podniosłem jeszcze o 2 stopnie temperaturę fermentacji i zaczęło się lenistwo drożdży . Myślałem ,że w takim tempie jak na początku to po 7 dniach będzie po wszystkim , a tu przez ostatnie 14 dni powolutku mi fermentują i obecnie zeszło do 2blg . Jakie macie doświadczenie z tymi drożdżami , czy one schodzą tak głęboko czy ja coś skopałem ? Jaką przyjąć granicę końca fermentacji , bo mierzenie przez trzy dni balingu może być mylące ( bardzo wolno zmienia się odfrermentowanie ) . W chwili obecnej fermentację także widać na rurce , bo co jakiś czas zabulgocze. Piwo  będzie wypite szybko ,ale mimo to nie chciałbym granatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli spojrzysz w wątek im poświęcony, zobaczysz, że to są żarłoki. I do 1,5 mogą dojeść.

Jeśli fermentuje 17 dni (w jakiej temperaturze?) to dla bezpieczeństwa podniósłbym ją na ostatnie kilka dni (4?5) i butelkował.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, zasada napisał:

Jeśli spojrzysz w wątek im poświęcony, zobaczysz, że to są żarłoki. I do 1,5 mogą dojeść.

Jeśli fermentuje 17 dni (w jakiej temperaturze?) to dla bezpieczeństwa podniósłbym ją na ostatnie kilka dni (4?5) i butelkował.

Przypuszczałem ,że mogą zejść głęboko , ale dziwi mnie trochę tempo przez ostatnie 14dni zjadły mi tylko 1,5blg  choć start i początkowe tempo zapowiadały ,że za chwilę "zjedzą wiadro fermentacyjne" . Nic , pozostaje czekać , więcej jak poza 0blg nie zejdą . 

Podniosę jednocześnie tak jak koledzy  sugeruje troszkę temperaturę .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda Chorzów Batory + ok. 4 ml 33% roztworu chlorku wapnia na 10l wody.
Pilzneński 2,8-4,2 EBC Soufflet 2,65 kg
Monachijski 12-18 EBC Soufflet 1,45 kg
Karmelowy jasny 100-180 EBC Strzegom 0,35 kg

51º - 10'
68º > 66º - 60'
78º - 5'

Ok 23l 11º blg

Marynka 2015 granulat 9,5% aa 40 g    60'
Lubelski 2015 granulat 3,6% aa 40 g    5'

Ok 20l 13º blg

Świeże WB-06
Finalnie ok 0,7 blg wg. areometru z Biowinu. O dziwo piwo nie wyszło wodniste. Szybko się skończyło.

Edytowane przez krzychoo
byk orto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, krzychoo napisał:

Woda Chorzów Batory + ok. 4 ml 33% roztworu chlorku wapnia na 10l wody.
Pilzneński 2,8-4,2 EBC Soufflet 2,65 kg
Monachijski 12-18 EBC Soufflet 1,45 kg
Karmelowy jasny 100-180 EBC Strzegom 0,35 kg

51º - 10'
68º > 66º - 60'
78º - 5'

Ok 23l 11º blg

Marynka 2015 granulat 9,5% aa 40 g    60'
Lubelski 2015 granulat 3,6% aa 40 g    5'

Ok 20l 13º blg

Świerze WB-06
Finalnie ok 0,7 blg wg. areometru z Biowinu. O dziwo piwo nie wyszło wodniste. Szybko się skończyło.

 

Mógłbyś proszę opisać efekt smakowo-aromatyczny? Interesuje mnie od jakiegoś czasu zastosowanie tych drożdży (bądź co bądź dedykowanym do piw pszenicznych) w zasypie jęczmiennym. Z góry dzięki. Miało to piwo coś z waizenów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Mógłbyś proszę opisać efekt smakowo-aromatyczny? Interesuje mnie od jakiegoś czasu zastosowanie tych drożdży (bądź co bądź dedykowanym do piw pszenicznych) w zasypie jęczmiennym. Z góry dzięki. Miało to piwo coś z waizenów?
Cech piwa pszenicznego było niewiele. Laik pewnie by nawet tego z weizenem nie skojarzył. Gdy fermentacja odbyła się w 22°C pewnie piwo wyszło by bardziej podobne do pszenicznego.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krzychoo napisał:

Woda Chorzów Batory + ok. 4 ml 33% roztworu chlorku wapnia na 10l wody.
Pilzneński 2,8-4,2 EBC Soufflet 2,65 kg
Monachijski 12-18 EBC Soufflet 1,45 kg
Karmelowy jasny 100-180 EBC Strzegom 0,35 kg

51º - 10'
68º > 66º - 60'
78º - 5'

Ok 23l 11º blg

Marynka 2015 granulat 9,5% aa 40 g    60'
Lubelski 2015 granulat 3,6% aa 40 g    5'

Ok 20l 13º blg

Świerze WB-06
Finalnie ok 0,7 blg wg. areometru z Biowinu. O dziwo piwo nie wyszło wodniste. Szybko się skończyło.

Nigdy nie udało mi się kupić świerzych WB-06. Ale świeże - wielokrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.