Skocz do zawartości

Chmiel o wyższym %


LeszekMieszek

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem zrobić swoją drugą warkę, chociaż pierwszej spróbuje dopiero w środę.

 

Pierwszą zrobiłem z gotowego zestawu wg. instrukcji załączonej do zestawu. Wydawało się banalnie proste i dopiero kiedy zaczęły się pojawiać różne dziwne objawy zacząłem czytać o tym jak to powinno wyglądać i z czym się je warzenie piwa domowego.

 

Do tego piwa podejdę bardziej świadomie :).

 

Postanowiłem zrobić na początek https://www.wiki.piwo.org/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg_(wersja_na_20l) i od razu mam pytanie.

 

W recepturze podany jest chmiel : Chmiel Magnum 9% (szyszki) - 27g (243GPH).

 

W sklepach internetowych znajduję Magnum od 12,9% do 16%, czy takiego chmielu należy dodać mniej, a może nie wnikać i dodawać go tyle samo?

I jak zmieni się ilość jeżeli zamienię szyszki na granulat?

 

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dodaj tyle ile przeliczysz GPH - masa [g] * alfa kwasy [%]. W sumie to możesz sypnąć wg receptury. Mamy końcówkę roku, chmiel swoje odleżał, stracił trochę swoich właściwości. 

Z drugiej strony ciężko mi uwierzyć, że Magnum ma pod 16 AK. 

 

E: Szyszek teoretycznie dodajesz 10 % więcej. Praktycznie nie używałem. 

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, LeszekMieszek napisał:

czy takiego chmielu należy dodać mniej

Wylicz po prostu, żeby wspomniane w przepisie GPH się zgadzały. Wątek i gdzieś na wiki (nie mogę znaleźć) mówią jak to robić.

Generalnie proporcjonalnie zmniejszyć gramaturę wraz ze wzrostem %AA

 

42 minuty temu, LeszekMieszek napisał:

I jak zmieni się ilość jeżeli zamienię szyszki na granulat?

https://www.piwo.org/forums/topic/1784-szyszki-chmielowe-a-granulat-różnica-w-dozowaniu/

W zależności od opinii użytkownika, w związku z wyższą utylizacją AA z granulatu można rozważyć od 10 do 20 % większe użycie szyszki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod linkiem który podałeś

46 minut temu, LeszekMieszek napisał:

na końcu masz jak przeliczać GPHn w zależności od % alfa kwasów w chmielu:

" Aby obliczyć ilość chmielu goryczkowego wystarczy podzielić 243GPH przez ilość alfa-kwasów jaki ma chmiel, któy chcemy użyć. Dla przykładu, jeśli chcemy użyć chmielu Marynka, który ma 6.5% alfa-kwasów dzielimy 243/6.5 = 37.4g Ilość chmieli aromatycznych nie trzeba przeliczać, gdyż nie mają istotnego wpływu na poziom goryczki. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.