Skocz do zawartości

Single hop Citra a'la AIPA-"dożynkowe"


Nathandrel

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Prośba o szybkie przejrzenie receptury. Nie jest ona idealna, po prostu muszę zrobić dożynki w magazynie słodów, stąd taka a nie inna ich kombinacja. Bardziej prosiłbym o uwagi na temat chmielenia.

Zasyp:

5kg pale ale strzegom

0,25 kg karmelowy czerwony strzegom

0,25 kg monachijski I strzegom

 

Zacieranie na lenia -18 litrów stołecznej kranówki podgrzane do 75 stopni (tak mi brewtarget wyliczył, nie wiem na ile to rozsądne) i infuzja słodów. Godzina w garze "na ramzesa" (w sensie zaizolowane kocem), próba jodowa, potem powolne prowadzenie do wygrzewu w 78 stopaniach i przytrzymanie w tej temp 15 minut.

Filtracja do objętości 25 litrów i gotowanie.

Chmielenie:

30g citry na 60

20g citry na 10

100g citry po wyłączeniu palnika/chłodzenia (mam chłodnicę) celuję w około 12,3 (wiem że to za mało na stylowe AIPA, ale taki urok dożynek)

Uwodnione US 05 do tego. Fermentacja w około 19-20 stopniach. 5 dni przed rozlewem planuję wpakować 50g citry na zimno.

 

Co chcę osiągnąć-piwo dość goryczkowe, ale żeby nie żadnego "wykręciryja"-ma to być napitek na imprezy, żeby jak zaprzyjaźnione Janusze i Grażynki przyszli to żeby mogli zobaczyć że kraft/=wykręciryj dla hipsterów w rurkach. Do dyspozycji jest 200g citry jeśli chodzi o chmielenie i nic ponad to (bo dożynki). Wszelkie uwagi są mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym uważał z ta stołeczną kranówką. Raz zrobiłem na niej piwko i wyszło bardzo metaliczne. Normalnie nie było czuć w wodzie, dopiero w piwie się mocno wyodrębnił ten smak. Mogła to być wina instalacji, mogła być po stronie wodociągów, nie wiem, ale lepiej nie ryzykować albo dokładnie sprawdzić.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karmel to kwestia dożynkowa. To trochę takie piwo "na winie"-co się nawinie to do piwa ;). Temperaturę wyliczył brewtarget. Planuję jednak olać elektronowy mózg i wrzucić słody w 70 stopniach. Trochę natchnęła mnie prezentacja Dagome z WFP "A co będzie jak wrzucę"-bije z tej prezentacji taka zachęta do eksperymentów na własną rękę, planuję więc iść na całość i eksperymentować.

Edytowane przez Nathandrel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.