Jump to content
Sign in to follow this  
Nathandrel

Single hop Citra a'la AIPA-"dożynkowe"

Recommended Posts

Cześć,

Prośba o szybkie przejrzenie receptury. Nie jest ona idealna, po prostu muszę zrobić dożynki w magazynie słodów, stąd taka a nie inna ich kombinacja. Bardziej prosiłbym o uwagi na temat chmielenia.

Zasyp:

5kg pale ale strzegom

0,25 kg karmelowy czerwony strzegom

0,25 kg monachijski I strzegom

 

Zacieranie na lenia -18 litrów stołecznej kranówki podgrzane do 75 stopni (tak mi brewtarget wyliczył, nie wiem na ile to rozsądne) i infuzja słodów. Godzina w garze "na ramzesa" (w sensie zaizolowane kocem), próba jodowa, potem powolne prowadzenie do wygrzewu w 78 stopaniach i przytrzymanie w tej temp 15 minut.

Filtracja do objętości 25 litrów i gotowanie.

Chmielenie:

30g citry na 60

20g citry na 10

100g citry po wyłączeniu palnika/chłodzenia (mam chłodnicę) celuję w około 12,3 (wiem że to za mało na stylowe AIPA, ale taki urok dożynek)

Uwodnione US 05 do tego. Fermentacja w około 19-20 stopniach. 5 dni przed rozlewem planuję wpakować 50g citry na zimno.

 

Co chcę osiągnąć-piwo dość goryczkowe, ale żeby nie żadnego "wykręciryja"-ma to być napitek na imprezy, żeby jak zaprzyjaźnione Janusze i Grażynki przyszli to żeby mogli zobaczyć że kraft/=wykręciryj dla hipsterów w rurkach. Do dyspozycji jest 200g citry jeśli chodzi o chmielenie i nic ponad to (bo dożynki). Wszelkie uwagi są mile widziane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bym uważał z ta stołeczną kranówką. Raz zrobiłem na niej piwko i wyszło bardzo metaliczne. Normalnie nie było czuć w wodzie, dopiero w piwie się mocno wyodrębnił ten smak. Mogła to być wina instalacji, mogła być po stronie wodociągów, nie wiem, ale lepiej nie ryzykować albo dokładnie sprawdzić.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystkie swoje warki do tej pory robiłem na stołecznej kranówce i nie wyczuwam w nich żadnych metalicznych posmaków, podobnie jak osoby degustujące moje wyroby. Być może to wina instalacji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak tak to dobrze :) u mnie to cała Warka poszła do kanalizacji przez to. Co do reszty się nie wypowiem bo zbyt małe doświadczenie mam. Powodzenia życzę!


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie za ciepła ta woda do zacierania? Wywaliłbym ten karmel. A co do chmielenia to ostatnio przerzuciłem się na sypanie chmielu na goryczkę na 30-40 minut, wychodzi przyjemniejsza i łagodniejsza - polecam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Karmel to kwestia dożynkowa. To trochę takie piwo "na winie"-co się nawinie to do piwa ;). Temperaturę wyliczył brewtarget. Planuję jednak olać elektronowy mózg i wrzucić słody w 70 stopniach. Trochę natchnęła mnie prezentacja Dagome z WFP "A co będzie jak wrzucę"-bije z tej prezentacji taka zachęta do eksperymentów na własną rękę, planuję więc iść na całość i eksperymentować.

Edited by Nathandrel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.