Skocz do zawartości

RYE AIPA z BA - o co chodzi???


tomitomi13

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłem zestaw z ekstraktów w BA PRAWDZIWE ŻYTNIE AMERICAN IPA

W załączniku skład zestawu oraz receptura piwa.

 

Zrobiłem wg receptury dodałem jednak w 15' 10g Galeny AA - 14,2% bo gotuję w 10l garnku.

Zastanawiać mnie od razu zaczęło dlaczego brzeczka jest taka ciemna... kolor nijak nie przystawał do stylu.

2x ekstrakt żytni po 1,2kg i do tego jeden jasny 1,7kg... coś mi tu nie gra....

Wytyczne dla stylu podają że zasyp żytni to 15-20% a tu jakby wziąć sumarycznie to wyszło w proporcji przeszło 60%!!!!!

 

Przestudziłem dolałem wody. 22l, OG - 1.051

 

FERMENTACJA:

US-05 Uwodnione zdałem w 16,5st

Pokrywa napęczniała po 12h ale bulkać zaczęło po 24h (fermentor był zamknięty szczelnie)

Fermentowało w około 17-18st.

Po zwolnieniu burzliwej podniosłem 6 dnia temperaturę do 19 i dalej do 20*st.

 

Po 10 dniach przelałem na cichą. 1.019 SG

 

Problem jaki mam z tym zestawem jest następujący: Wyszła z tego jakaś BLACK RYE AMERICAN IPA

Wygląda jak BROWN/BLACK IPA (załączam fotkę zrobione po zlaniu na cichą) i smakuje ... dziwnie:)

Przy przelewie na cichą spróbowałem piwo.

W smaku czuje kwaśny posmak, niby owocowy, ale jednak kwaskawy, zostaje on na końcu, najpierw wchodzi goryczka a potem na końcu kwaskowość.

Zakładam, że to od dużej zawartości ekstraktu Żytniego. Nie jest to jakiś kwas ale posmak wyczuwany.

Żadnych oznak infekcji.

 

PYTANIE:

Czy kwaskowatość w smaku tam obecna - to dla Zytniego standard, czy po prostu wyczuwam ją na tym etapie a jak się piwo ułoży to kwaskowość się zredukuje?

 

 

 

 

 

rye_AIPA.jpg

RYE_AIPA.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem komentarz jakiegoś internauty (alias Gab) dot. tego ekstraktu: "Uważajcie na ten ekstrakt, dodanie 1,2 kg na 20 litrową warkę daje wyciąg z pumpernikla i smolistą barwę."

 

A Ty widzę dałeś dwa razy tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dziedzicpruski napisał:

Trzeba to zareklamować, straciłeś kasę, czas i wyszło badziewie bo BA nie wie co sprzedaje

Tak zrobiłem. Zareklamowałem i reklamację mi w zasadzie rozpatrzyli. Kasy nie zwrócili, ale dostałem 50% rabatu na kolejny zestaw... 

Ogólnie nie jestem jakoś zły z tego powodu, ale uważam, że tego typu autorskie kompozycje z ekstraktów dodatkowo opatrzone mianem "PRAWDZIWE" to trochę podejscie nieodpowiednie...

W sumie po tej akcji stwierdziłem, że czas na samodzielne kupowanie składników wg receptur z tego forum a potem ich adaptacja pod siebie - to chyba najlepszy sposób.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jancewicz napisał:

Znalazłem komentarz jakiegoś internauty (alias Gab) dot. tego ekstraktu: "Uważajcie na ten ekstrakt, dodanie 1,2 kg na 20 litrową warkę daje wyciąg z pumpernikla i smolistą barwę."

 

A Ty widzę dałeś dwa razy tyle...

No pojechałem zgodnie z instrukcją :) ... jak już wszystko było w garze to do mnie dotarło że "coś tu nie huhu"..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dziedzicpruski napisał:

Masz tam na odwrocie specyfikację tego koncentratu, ile ebc ?

nie napisałeś,a to ciekawe czy jest taki info i ile tego ebc,

na stronach przewija się jakieś 10000(chyba jest 3 albo 4 rodzaje tego ekstraktu) ,a jasny ma pewnie ze 100, jest mała  różnica ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dziedzicpruski napisał:

Raczej się nie zredukuje, a tą kwaśność jeszcze podbiła goryczka,

 

nie jesteś pierwszy który mocno się dziwił dodając ten koncentrat.

 

Masz tam na odwrocie specyfikację tego koncentratu, ile ebc ?

 

 

Jakieś pomysły co można jeszcze zrobić na tym etapie przed rozlewem by zredukować kwaskowość?

 

EBC nie sprawdziłem czy jest na ekstrakcie opisane - ale stawiam na przedział pomiędzy 25-35 ma piwo. Ma to odcień nawet jakiś miedziany po solidnym roztarciu.... Wyjąłbym w ramach ciekawosci nawet opakowanie z ekośmieci ale już śmieciarze zabrali worki :) 

 

Edytowane przez tomitomi13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, dziedzicpruski napisał:

Moim zdaniem nic nie zrobisz,w kibel to tylko się nadaje, no chyba, ze chcesz się tym katować,

taka ilość takiego ekstraktu to pewnie nawet w kwasie nie przejdzie.

Nie jest aż tak źle :),

To jest posmak a nie coś co przytłacza cała resztę. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, anmar napisał:

Ciemnym piwom czas robi dobrze, poczekaj z pól roku z wylewaniem. Ewentualnie możesz użyć do marynat do mięsa.

Pocieszające bo za pół roku rozpocznie się sezon grilowy - zatem jak piwo się do picia nie nada to do marynowania się nada :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to ten sam ekstrakt ale kiedyś na spotkaniach piwowarów w Krakowie było piwo z samego żytniego ekstraktu (czy może ktoś rozpuścił ten ekstrakt w wodzie), to było to połączenie maggi z zupą grzybową i pumperniklem (też było takie ciemne), ogólnie nie za wiele to miało wspólnego z piwem z normalnym żytem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam!

Odkopię trochę temat, bo zastanawiam się nad użyciem żytniego ekstraktu jako jednego ze składników dwóch mocnych piw, braggota oraz porteru bałtyckiego. 

tomitomi13 -> Jak to piwo teraz "wygląda"? Zmęczyłeś je czy jednak poszło w kanał?

ksiegarz5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.