Skocz do zawartości

Dodanie owoców na cichą, a ekstrakt początkowy


michal9890

Rekomendowane odpowiedzi

Ja robię to "na oko".

Najpierw wycisnąć odrobinę soku, nakropić na refraktometr i sprawdzić ile mają ekstraktu.

W wypadku dodawania soku wyliczam tak, jakbym rozrabiał brzeczkę o danym ekstrakcie określoną ilością brzeczki o ekstrakcie soku.

W przypadku owoców całych przeliczam, że objętość owoców to ok. 80% ich masy i dalej postępuję jak z wyliczeniami dla soku.

Czemu tak? czemu 80%? bo tak sobie po prostu przyjąłem, biorąc pod uwagę dokładność naszego sprzętu pomiarowego, to że w domu nie potrzebuję znać dokładnych wyników, a dokładne wyliczenia byłyby zbyt upierdliwe - mógłbym zmielić owoce, wyznaczyć ciężar właściwy, wziąć pod uwagę stosunek zanieczyszczeń czy innej niefermentowalnej masy, za dużo zabawy, która niewiele wnosi.

Szczególnie, że w większości robię lekkie piwa, które są dość podobne pod kątem zawartości ekstraktu do zawartości jego w owocach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też w jakiś sposób zmierzyć zawartość alkoholu i gęstość końcową i wtedy policzyć ekstrakt początkowy. Jeśli mamy refraktometr to możemy porównać różnicę wskazań refraktometru i aerometru. Jak zmierzyć abv bez znajomości ekstraktu początkowego  było rozważane w kontekście wymrażania piwa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mi to rozjaśniło. Ja robiłem tak, że przyjmowałem średnią zawartość cukru zawartą w owocach ( odczytaną z internetu). Zmierzenie refraktometrem będzie bardziej precyzyjne. Na domowe warunki musi wystarczyć, gorzej z jakimś konkursem. Metoda o której mówi koval_blazej już jest bardziej skomplikowana. Może ją też sprawdzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.