Jump to content
michal9890

Dodanie owoców na cichą, a ekstrakt początkowy

Recommended Posts

Witam 

Mam pytanie jak określanie ekstrakt początkowy piwa do którego na cichą idą owoce? Dodanie owoców powoduje wznowienie fermentacji i zmianę początkowego ekstraktu Jak to określić? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja robię to "na oko".

Najpierw wycisnąć odrobinę soku, nakropić na refraktometr i sprawdzić ile mają ekstraktu.

W wypadku dodawania soku wyliczam tak, jakbym rozrabiał brzeczkę o danym ekstrakcie określoną ilością brzeczki o ekstrakcie soku.

W przypadku owoców całych przeliczam, że objętość owoców to ok. 80% ich masy i dalej postępuję jak z wyliczeniami dla soku.

Czemu tak? czemu 80%? bo tak sobie po prostu przyjąłem, biorąc pod uwagę dokładność naszego sprzętu pomiarowego, to że w domu nie potrzebuję znać dokładnych wyników, a dokładne wyliczenia byłyby zbyt upierdliwe - mógłbym zmielić owoce, wyznaczyć ciężar właściwy, wziąć pod uwagę stosunek zanieczyszczeń czy innej niefermentowalnej masy, za dużo zabawy, która niewiele wnosi.

Szczególnie, że w większości robię lekkie piwa, które są dość podobne pod kątem zawartości ekstraktu do zawartości jego w owocach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Można też w jakiś sposób zmierzyć zawartość alkoholu i gęstość końcową i wtedy policzyć ekstrakt początkowy. Jeśli mamy refraktometr to możemy porównać różnicę wskazań refraktometru i aerometru. Jak zmierzyć abv bez znajomości ekstraktu początkowego  było rozważane w kontekście wymrażania piwa.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trochę mi to rozjaśniło. Ja robiłem tak, że przyjmowałem średnią zawartość cukru zawartą w owocach ( odczytaną z internetu). Zmierzenie refraktometrem będzie bardziej precyzyjne. Na domowe warunki musi wystarczyć, gorzej z jakimś konkursem. Metoda o której mówi koval_blazej już jest bardziej skomplikowana. Może ją też sprawdzę

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.