Skocz do zawartości

Kegerator - kran czy kolumna?


maciek1221

Rekomendowane odpowiedzi

Siema,

buduję mój drugi kegerator. W pierwszym kran z wężem był wyjmowany z lodówki na czas nalewania z powodu szklanych drzwi w lodówce. Szkła hartowanego nie chciałem wiercić :D .

 

Teraz został mi już tylko zakup lodówki lub małej zamrażarki i mam do was pytanie, jak lepiej rozwiązać wyszynk piwa:

a) za pomocą kolumny na górze lodówki/zamrażarki,

b) za pomocą kranu przykręconego do jednej z bocznych ścianek/drzwi.

Jakie są wady i zalety,  jak jest z trudnością wykonania? Lodówka będzie na jednego kega, jeżeli kolumna to zrobię sobie ze stalowych rur hydraulicznych bo podoba mi się taka stylistyka. Kran bez kolumny chyba mniej się pieni, bo piwo nie ma takiego kontaktu z otoczeniem (wąż się nie nagrzewa w kolumnie).

 

Prosiłbym o opinie, które rozwiązanie wybraliście w swoich kegeratorach i czy jesteście zadowoleni z wyboru.

Pozdro

 

P.S.

Pytanie bonus, czy używacie lodówek nowego typu o klasie energooszczędności A i wyżej, czy raczej jedziecie na tym co najtańsze z olx czyli polary?

Zastanawiam się czy dopłacać do jakiejś nowej lodówki, czy brać polara za 100-150zł. Lodówka będzie stała w salonie i mam zamiar ją jakoś ozdobić ;)

Edytowane przez maciek1221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem TAK . Ogólnie to nadal mam zamiar butelkować a kegeratora (a może nawet bardziej rollbara?) używać jako dodatek. Dlatego też kolumna nie powinna być u mnie problemem mam nadzieję. W sumie to chłodne powietrze z wnętrza powinno się dostawać do kolumny bo jest tam celowa mała nieszczelność, więc może to coś da. Przewód jest też zaizolowany taką piankową obwódką.

 

a) pewnie wiesz, że przed wierceniem otworów w lodówce trzeba się upewnić czy nie idą tamtędy jakieś przewody?

b) w przypadku drzwi nie ma chyba tego problemu. No i piwo jest zimne na całej linii, ale kegerator wg mnie traci na designie jak nie ma kolumny.

 

P.S Z jednej strony ktoś pisał, że lepiej nowy model, bo koszt zakupu zniweluje się na zużyciu prądu. Z drugiej ktoś zauważył, że kegeratora nie otwierasz tak często jak lodówki z jedzeniem, więc koszt są znacznie mniejsze. To zależy ile kosztuje nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, anteks napisał:

W jaki sposób zasilany?

W mojej kolumnie są cztery rurki ,dwie do piwa i dwie do chłodzenia ,wystarczy podpiąć pompkę i mały zbiorniczek z wodą który jest umieszczony w lodówce i masz obieg chłodzący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wybrałem zamrażalkę ponieważ do niej wejdzie więcej kegów (hamerykanie nazywają to kezzer), podwyższyłem ją i zamontowałem tam krany. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że krany nie przeszkadzają przy otwieraniu zamrażarki. Nie muszę się też martwić chłodzeniem kolumny. Zamrażarkę kupiłem za 150 zł. Stoi w garażu i nie drażni żony :) .  Jeśli chodzi o koszty energii to przy jednym ważeniu piwa zużywam więcej prądu niż lodówka przez miesiąc. Oczywiście jeśli do salonu to raczej nową.

kezzer20171104_171237.jpg

kezzer20171104_171326.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Piotr503 napisał:

Ja wybrałem zamrażalkę ponieważ do niej wejdzie więcej kegów (hamerykanie nazywają to kezzer), podwyższyłem ją i zamontowałem tam krany. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że krany nie przeszkadzają przy otwieraniu zamrażarki. Nie muszę się też martwić chłodzeniem kolumny. Zamrażarkę kupiłem za 150 zł. Stoi w garażu i nie drażni żony :) .  Jeśli chodzi o koszty energii to przy jednym ważeniu piwa zużywam więcej prądu niż lodówka przez miesiąc. Oczywiście jeśli do salonu to raczej nową.

kezzer20171104_171237.jpg

kezzer20171104_171326.jpg

Jaka to zamrażarka? Zastanawiam się nad morsem222 i wlasnie takim podniesienien klapy, tylko to stary sprzet i obawiam sie halasu i prądozernosci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Whirlpool AGF 6212-B wymiary 80/60 212litrów. Najciekawsze w niej jest, że agregat jest schowany pod półką, która jest umiejscowiona wzdłuż dłuższego boku. Te kegi wyżej właśnie na niej stoją. Wejdzie do niej 6 kegów pod warunkiem, że 2 będą wąskie lub 5 szerokich. Butla i reduktor na zewnątrz. Klapa jest lepsza od drzwi ponieważ chłodne powietrze zostaje na dnie. Deski przykleiłem silikonem i trzyma się. Agregat w niej pracuje dość cicho prawie nie słychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro temat jest świeży, to zamrażarka skrzyniowa w klasie energetycznej A+ używana, jaką powinna mieć cenę żeby było warto kupić? 300zł za taki sprzęt to jest dobra cena, czy szukać czegoś taniej? Ja szukam czegoś na petainery więc musi być szersza niż na corneliusy to pierwsza rzecz, a druga, że szukam na jednego kega, bo w domu stoi kegerator z dwoma kegami a 3 mieści w zapasie :D .

Za 300zł upolowałem sobie zamrażarkę A+ o pojemności 98litrów. Zmieści mi tego kega i butelkę 2kg z gazem, tylko czy cena jest dobra...

 

 

Edit:

Ta za 300 jednak nie zmieści :((.

 

Edytowane przez maciek1221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.11.2017 o 09:07, jac007 napisał:

W mojej kolumnie są cztery rurki ,dwie do piwa i dwie do chłodzenia ,wystarczy podpiąć pompkę i mały zbiorniczek z wodą który jest umieszczony w lodówce i masz obieg chłodzący.

Tylko Maciek kolumnę będzie sam spawać z rury stalowej. By mieć chłodzoną musiał by w nią włożyć jakąś rurkę do chłodzenia wciśniętą w pytona lub otulinę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema,

zdecydowałem, że kupuję zamrażarkę i robię keezer. Jutro jadę obejrzeć wstępnie wytypowaną w klasie energooszczędności A+ pobór 110W.

Chcę między skrzynię a klapę wstawić drewno, w tym umieścić kran, a w przyszłości ociekacz na samej skrzyni (na magnesy, widziałem na jednym z filmów).

 

Mam jednak pytanie techniczne, jaka grubość i szerokość deski na skrzynię jest najlepsza? Czy wybrać deskę stolarską czy jakąś kantówkę? Wstępnie myślałem o zakupie deski stolarskie 2cm grubości, 12cm szerokości i z tego robienia ramy. Deskę mam zamiar zakupić w jakiejś castoramie albo innym tego typu sklepie.

Inna opcja wzorowana na innych filmach to 45mmx95mm. Grubsza chyba jest lepsza, zapewnia lepsze oparcie dla klapy...

Pozdro

Edytowane przez maciek1221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajcie z tym chłodzeniem kolumny. Ja mam kegerator z kolumną zamocowaną od góry, może pierwszy kieliszek leci ciepły - albo i to nie wiem, przy nalewaniu choćby małego piwa nie ma absolutnie żadnego znaczenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maciek1221

Jeśli chodzi o deski to ja zrobiłem ramę z desek o grubości 2cm i szerokości 13 cm, ale pod spodem dałem listwy poprzecznie do nich tak aby powierzchnia klejenia z zamrażarką była jak największa(to też wzmocniło ramę), wyszła mi wysokość 15cm . Ramę przed złożeniem posmarowałem silikonem i skręciłem wkrętami (koniecznie trzeba wcześniej nawiercać, żeby nie rozwaliło deski).

Zamrażarkę posmarowałem silikonem uniwersalnym (nie żałowałem go) położyłem ramę ,na nią klapę, a na klapę 4 pełne kegi i zostawiłem to na 24 godziny. Następnie dokręciłem uchwyty od klapy do deski. Wszystko działa, trzyma się dobrze tak już rok czasu.

Jeśli chodzi o grubość deski to nie możesz dać za grubej ponieważ klapa nie jest płaska, ocieplenie klapy wchodzi głębiej niż uszczelka, grubość dopasuj do uszczelki. Ja dałem deskę 2cm i już kran wkręcam na styk, jak dasz grubszą to musisz mieć kran z długą śrubą.

 

 

ke20171109_085524.jpg

ke20171109_092642.jpg

ke20171109_092702.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pionowa kolumna na pewno jest wygodniejsza pod względem utrzymania czystości - kładziesz pod spodem jeśli nie ociekacz, to jakiś talerzyk i nic się nie rozchlapie po podłodze. Do kranów montowanych z boku musisz jakoś podwiesić ociekacz, co w moim wypadku wymagało sporej gimnastyki, bo miałem do dyspozycji dość duży, a przez to ciężki (ale za to darmowy), którego magnesy nie chciały utrzymać. Nie wygląda w związku z tym pięknie, ale to w końcu robota chałupnicza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że kolumna wygląda lepiej i leje się wygodniej. Dodatkową zaletą kolumny jest to że ciśnienie nad kegiem jest większe i łatwiej wtedy je wyregulować, żeby piwo się nie pieniło (kran wtedy jest o 50cm wyżej). Moja chłodziarka stoi w garażu i względy praktyczne przeważyły nad estetyką. Gdybym postawił kolumnę obawiam się, że sąsiedzi bardzo szybko by to zauważyli i by była kolejka pod garażem, a tak stoi sobie jakiś grat i nie zwraca na siebie uwagi;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może podać mi średnicę zewnętrzną złączki na kran john guest? Okazuje się, że w dwóch kranach mam krótkie gwinty i chyba będę musiał powierdzić otwór na kran tak żeby w ramie drewnianej ta złączka się schowała, a przy okazji zakupu drewna na ramę kupię wiertło o zbliżonej średnicy.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja ma 3cm ale otwór pewne trzeba zrobić większy, żeby jakoś ją wkręcić.

edit:

rozumiem,że całego otworu nie przewiercasz tą średnicą na wylot tylko tyle (od wewnątrz) żeby wkręcić złączkę

Edytowane przez Piotr503
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piotr503 napisał:

moja ma 3cm ale otwór pewne trzeba zrobić większy, żeby jakoś ją wkręcić.

edit:

rozumiem,że całego otworu nie przewiercasz tą średnicą na wylot tylko tyle (od wewnątrz) żeby wkręcić złączkę

Tak wlasnie, tylko rozwiercam od wewnatrz. I musze kupić wiertło o takiej średnicy żeby zmieściła się do niego złączka guesta. Dlatego potrzebuke wymiar zewnętrzny w najszerszym miejscu złączki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.