Skocz do zawartości

Barley Wine - chrzest bojowy


PawelW

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega poprosił o uwarzenie piwka które bardzo mu zasmakowało w komercyjnym przykładzie - Barley Wine. Mimo ostrzeżeń, że mój wyrób będzie inny - uparcie chce spróbować więc wyjścia nie ma.

 

Z uwagi na mały gar zacierny do takich piw zdecydowałem się na mniejszą warkę 12l. (mam fermentory 15l w rezerwie, więc nie będzie problemu). Poczytałem trochę, pooglądałem przepisy no i zacząłem coś tam tworzyć. Zdaję sobie sprawę, że nawet po waszych korektach nie będzie to majstersztyk stylowy, nie mniej jednak - trzeba spróbowac. Starałem się zrobić to najprościej jak się da.

 

Zasyp:

Pale Ale 5kg

Caramunich III - 0,5kg

 

Celuję w 12l. 25°blg

 

Zacieranie:

65°C - 60'

72°C - 30'

78°C ->>> filtr

 

Chmielenie (tu się boję najbardziej)

Gotowanie - 90'

Admiral 14,2% - 30g - całość tj. 90'

EKG 5,5 - 20g - 20'

 

Zastanawiam się jeszcze dla podbicia efektu i zrobienia brytyjsko-amerykańskiego mieszańca czy nie dodać jeszcze citry na aromat po zgaszeniu palnika. Tak jak wspomniałem wcześniej - nie spodziewam się cudów - raczej eksperymentów ;)

 

Drożdże planuję użyć Wyeast 1450, z których wcześniej zrobię AIPĘ 16°blg (robiłem ją 3 razy na US-05) więc myślę, że wyjdzie dobra i wykorzystać gęstwę po niej po odpowiednich przeliczeniach.

 

Zacząłem bawić się brewtargetem i wg. jego obliczeń parametry wyjdą następujące:

 

24,2°blg

70 IBU

32 EBC

11,2 % alk. - gdzie drożdże dodawałem ręcznie, więc wiadomo że to tylko wróżenie z fusów.

 

Korzystając już z tematu chciałbym zapytać własnie jeszcze o drożdże. Mianowicie producent podaje tolerancję na alko 10%. Czy jest to górna i nieprzekraczalna granica, czy po zahartowaniu w AIPIE może uda im się rekord życiowy pobić?

 

Czy w ogóle 1450 to dobry wybór czy może lepiej skorzystac np. z US-05 (sypnąć całą paczkę bądź skorzystac z gęstwy po AIPIE)?

 

Z góry dzięki za pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

Chmielenie wygląda okej, 70 IBU powinno kontrować końcową słodycz z dobrym balansem. Mocne piwo bardzo długo się układa i jak dodasz citry to może niewiele zostać po niej. Będą dominować i tak nuty słodowe. 

Co do zasypu to według mnie zmiejszłybym ilość caramunich. Przy takim ekstrakcie i dłuższym gotowaniu i tak słodowść da się we znaki. Ewentualnie zmieszałbym np 3,5 kg Pale ale i 1-1,5 kg monachijskiego II. 

Drożdże sprawdzone to US-05 i jak najbardziej możesz zrobić z gęstwy. Alkoholowo wytrzymują do 13 %. Płynnych do ale nie używałem, tak więc nie wiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie jest tak że jak start US 05 będzie w 17 stopniach i przez powiedzmy pierwszy tydzień utrzymywana na takim poziomie, później delikatny wzrost, to piana nie będzie aż tak spora? Pytam bo też mam w planach coś powyżej 20 blg. Dodam iż fermentuje w styropianowej lodówce bez rurki, z lekko uchylonym wieczkiem.  I zaobserwowałem iż piana jest niższa niż fermentacja z rurka. Czy mam choć odrobinę racji ? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, n3uro napisał:

A czy nie jest tak że jak start US 05 będzie w 17 stopniach i przez powiedzmy pierwszy tydzień utrzymywana na takim poziomie, później delikatny wzrost, to piana nie będzie aż tak spora? Pytam bo też mam w planach coś powyżej 20 blg.

Niestety nie jest tak. Z własnego doświadczenia wiem, że najwięcej piany jest na początku fermentacji. Przykładowo przy swoim BW lekko ponad 30 blg przy temperaturze około 10 stopni i objętości brzeczki 16 litrów w 33 litrowym fermentorze drożdże postawiły opuścić miejsce pracy i to w dość dużej ilości. Po kilkunastu godzinach piana już nie wychodziła a po 2 dniach zaczęła się zmniejszać. 

 

E: O ile mniej "agersywna" fermentacja tym mniej piany. A wiadomo, że przy wyższej temperaturze drożdże jedzą szybciej. 

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim dzięki Panowie za rady - recepturę oczywiście poprawię. I tak spodziewałem się, że wszystko będzie nie tak. 

 

Co do małego fermentora, oczywiście dysponuję też normalnymi fermentorami, jednak nie chciałem robić większej warki ze względu na ograniczenie w garze zaciernym tj. poj użytkowej 22l, stąd ta mniejsza warka. Po prostu muszę zoptymalizować przepis, żeby zrobić większą warkę a zmieścić się w kotle zaciernym i maksymalnie wypełnić standardowy 30l. fermentor ;) Myślę, że skoro normalne piwa 20l można zrobić, to jak zamknę tam 16-17 litrów to też przestrzeń szybko się wypełni.

 

Planowałem fermentować w 20°C w domu. W piwnicy mam ok. 14,5°C. Może lepiej zacząć w piwnicy a ewentualnie później przenieść na koniec?

Edytowane przez PawelW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, PawelW napisał:

Planowałem fermentować w 20°C w domu. W piwnicy mam ok. 14,5°C. Może lepiej zacząć w piwnicy a ewentualnie później przenieść na koniec?

Zdecydowanie zacznij w 14,5 stopnia. Temperatura podskoczy zapewne do 18 może nawet 19 stopni. Pod koniec burzliwej możesz przenieść do 20 stopni. Zobaczysz jak ruch osadów i ewentualnych chmielin zmniejszy częstotliwość i piana się zredukuje do niskich krążków. Przynajmniej nie wytworzy się aż tak dużo wyższych alkoholi, co przy takim piwie mi przeszkadza w degustacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.