Skocz do zawartości

Browar Goły Kaszub


jtomas

Rekomendowane odpowiedzi

Warka #17  Lite APA

 

Zostałem poproszony o uwarzenie lekkiej apki, lekkiej znaczy, miała być słaba alkoholowo, bardzo pijalna, nie muląca, tak żeby można było wypić kilka butelek, ponadto miała być nie gorzka i aromatyczna. Oto z czym wyszedłem

 

na 50L piwa

 

Estymacja wg BeerSmith: ABV 2,9% / IBU 25 / EBC 12,5/ OG 1.036

 

Zasyp:

3,7kg pilzneński 2-row UK warminster

2,5 kg Honey Malt - briess

1kg melanoidowy bestmaltz

500g płatków jęczmiennych

200g słód zakwaszający

 

Woda:

100% kranówka

 

Chmiele:

20g Hallertau Magnum 14% aa na 60 minut

30g Citra 13,2%aa na ostatnie 10 minut

 

warka A

100g Southern Passion - 3 dni na cichą

 

Warka B

70g Huell Melon - 3 dni na cichą

50g Ahtnanum - 3 dni na cichą

 

Inne:

10g mchu irlandzkiego na ostatnie 10 minut gotownia

 

Drożdże:

2 opakowania Safale s-04 – uwodnione 1h przed zadaniem

 

Zacieranie/wysładzanie/filtracja:

 

Płatki jęczmienne skleikowałem 50 minut w 10litrach wody.

Dolałem kolejne 11L wody o temp chyba 81C, wsypałem słody, i zacierałem na lenia w temp 72>70 C przez 60 minut. Po tym czasie standardowo, 1-2 L vorlauf > zawracanie i wysładzanie w 4 turach po 10L każda wodą o tem 76C

 

Gotowanie jak zwykle, przełom średni, zapach bardzo ładny, mocno słodowy z mocną nutą Citry. Całość bardzo dużo czasu pochłonęła, wysładzania i doprowadzenie do wrzenia ponad 56L brzeczki trochę zajęło, podobnie jak chłodzenie.

 

Całość schłodzona do ok 20-21 C w ponad 1 godzinę, drożdze zadane zaraz po intensywnym napowietrzaniu na 4-wiadra :)

 

Fermentacja

Oba wiadra fermentowały w temp około 19 stC, fermentacja główna poszła szybko, drożdże zjadły większość cukrów już w 3 dni, poczekałem jeszcze 2 dni i przelałem na cichą, po 2 dniach dodałem chmiele i kolejne 3 dni tak sobie pykały lekko. Ostatniego dnia wylądowały w lodówce na 12h na cold crash, a potem już tylko syropki, wężyk i całe 100 butelek do mycia i dezynfekcji, ubaw po pachy :)

 

Całkowity czas pracy 11 godzin :)

 

Edytowane przez jtomas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.12.2018 o 07:47, Puzii napisał:

No to będzie trzeba coś razem pogotować, bo ja mam plecy okrutne, albo za gorąco, albo za zimno :D Czasu jakoś brak.

Ps. Póki co pracuję w Chojnicach, można się spiknąć i pogadać, coś zaplanować ;)

 

Chętnie uwarzę coś w kooperacji :) ja też mam spore plecy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.