Skocz do zawartości

XVI Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych - Grand Champion 2018


Mateusz Puślecki

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Warmiński MISIEK napisał:

Kolejna sprawa jak będą liczone w takim razie kolejne miesca (4, 5 i 6) do pucharu.

 

wedle kolejności w 'dużych' kategoriach. 

KT nie klasyfikuje piw - robi to organizator/sędziowie 

KT przyzna punkty zgodnie z tym co Organizator dostarczy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak to będzie liczone? Mi tam na tych punktach zbytnio nie zależy do pucharu ale wychodzi tutaj jakiś totalny bubel jak dla mnie przykład:

 
Piwa w obrębie kategorii Sour Beer:
Brett Beer:
1. Tomasz Rapiej – 45,5
2. Krzysztof Czechanowski - 38
3. Janusz Švach – 37,5
Oud Bruin:
1. Ireneusz Misiak - 38
Lichtenhainer
2. Jacek Stachowski – 42,75
3. Michał Matysiak – 39,25
4. Łukasz Komorowski – 32
 
Wygrał:
I Tomasz Rapiej
II Jacek Stachowski
III Ireneusz Misiak
 
Czyli oni dostają punkty z III pierwszych miejsc do pucharu? A potem dopiero Michał  za IV (pomimo wyższej punktacji) następnie ja za V i Janusz za VI.
Bo patrząc na punkty III miejsce powinien dostać Michał i zgarnąć za to punkty do pucharu ja z Irkiem IV potem Janusz i jeszcze jedna osoba z bretta. Idzie zbaranieć z brakiem logiki w tych wyborach, a nie można znaleźć odpowiedniej informacji na ten temat. Dlatego proszę o przywrócenie regulaminu w pierwotnej formie przed opublikowaniem wyników. Żałuje, że sobie go nie zapisałem.
Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyś - tak jak pisałem, ale może jeszcze raz inaczej.

 

KT wspólnie z organizatorem ustaliła że punktowane są kategorie o nazwach 

  • Lagery  
  • Lekkie Ale  
  • Specjalne IPA 
  • Mocne Ale 
  • Piwa Ciemne 
  • Piwo pszeniczne i owocowe 
  • Piwa kwaśne

Organizator dostarcza ( jeszcze na nią czekam )  klasyfikację w ich obrębie i wedle owej punkty zostaną przyznane. 

KT na tym etapie nie kwestionuje metodyki oceny piw.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tego co usłyszałem ten system tak działa ze regulamin znika po zakończeniu konkursu i pojawiają się wyniki i podziękowania, ktorych jeszcze tam brak ;)

w imieniu zarządu wrzucam tu regulamin MPPD

20180619_regulamin_I_MPPD.docx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

regulamin mówi

 

"35. Wyniki finałów kategorii zostaną podane podczas I Festiwalu Piwowarów Domowych 16 czerwca. 3 piwa z każdej kategorii z największą liczbą punktów trafią do wyboru Grand Championa 2018. Jeśli we wspomniaje trójce piw z najwyższą liczbą punktów znajdą się 2 lub więcej piw z tej samej podkategorii, wtedy tylko to z większą ilością punktów trafi do wyboru Grand Championa. Do trójki zostanie dokoptowane piwo z kolejnej podkategorii z czwartym (lub piątym, ew. szóstym) rezultatem punktowym w ramach kategorii. W przypadku równej ilości punktów dwóch lub więcej piw o ustaleniu kolejności decyduje suma miejsc, jakie dane piwo zajęło u poszczególnych jurorów w interpretacji: im mniejsza wartość tej sumy, tym wyższe miejsce. Gdyby i to rozwiązanie nie przyniosło rozstrzygnięcia, o kolejności piw decyduje przewodniczący jury na podstawie oglądu arkuszy oceny tych piw.

36. 6 piw, które otrzyma w ramach dużej kategorii największą ilość punktów otrzyma punkty do pucharu PSPD 2017/18. Punkty wyliczane będą przy mnożniku ze wszystkich zgłoszonych piw w ramach dużej kategorii. Szczegóły na końcu Regulaminu."

 

z tego co rozumiem podium MPPD może róznić się od piewrszej trójki w 6 piwach które otrzymają punkty do pucharu

Edytowane przez janusz76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra czyli z regulaminu w punkcie punkty do pucharu wynika, że organizator musi uszeregować piwa do 6 miejsc w każdej kategorii tak by przyznać te punkty. To musimy widocznie poczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już jest po konkursie to pora na małe podsumowanie, od którego ciężko było się wcześniej powstrzymać ale wytrwałem.

Niezłe masło maślane z tym regulaminem, to musiał pisać jakiś prawnik ;)

Na szczęście wyniki nie wpłyną znacząco na czołówkę Pucharu, ale za wszystkie wypunktowane powyżej niejasności należy się żółta kartka pomysłodawcy tego systemu. Bywało już w przeszłości, że interpretowanie "po fakcie" psuło całą zabawę z rywalizacji. Nie robi się takich rewolucji na same mistrzostwa bez testu na konkursie mniej znaczącym.

Mam nadzieję, że za rok cały ten regulamin pójdzie do kosza i wrócimy do poprzedniego systemu oceniania, bez grupowania stylów. Tłumaczenie, że tak jest w BJCP to kiepski argument, widocznie mają niewiele zgłoszeń do konkursów i muszą to kumulować. Był to raczej ukłon w stronę sędziów, którzy złapali punkty rankingowe BJCP.

W naszym przypadku zgłoszeń było dużo, zwykle od kilkunastu do 30 piw w każdej kategorii. Niestety grupowanie stylów pozwalało na wpuszczenie do finału tylko 1-4 piw więc albo sędziowie na siłę szukali wad bądź też faktycznie 80-90% piwowarów to nieudacznicy, w co wątpię mając w pamięci poziom piw, które próbowałem na festiwalu w minioną niedzielę.

Już teraz proponuję rozpoczęcie prac nad nowym regulaminem, wspartych konsultacjami z piwowarami i otwartą dyskusją, nie tylko w niewielkim, zamkniętym gronie.

 

1 godzinę temu, FurioSan napisał:

KT na tym etapie nie kwestionuje metodyki oceny piw

Czy KT nadal jest jednoosobowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Maryh napisał:

Na szczęście wyniki nie wpłyną znacząco na czołówkę Pucharu,

po wprowadzeniu wyników za pierwsze trzy miejsca zmiany są znaczne w pierwszej dziesiątce. Janek dalej na przedzie od trzeciego miejsca roszady.

 

25 minut temu, Maryh napisał:

żółta kartka

Na rozliczenia jeszcze nie czas - ale dzięki za jasne zastrzeżenie

 

29 minut temu, Maryh napisał:

Czy KT nadal jest jednoosobowa?

Technicznie rzecz biorąc tak, praktycznie do prowadzenia Pucharu to wystarczająco a wszelkie zmiany i dyskusje są prowadzone z zarządem. 

 

Planujemy trochę zmian w regulaminie Pucharu, do końca miesiąca zamierzamy opublikować wersje do oceny przez piwowarów ( ale to nie w tym wątku )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Maryh napisał:

Mam nadzieję, że za rok cały ten regulamin pójdzie do kosza i wrócimy do poprzedniego systemu oceniania, bez grupowania stylów. Tłumaczenie, że tak jest w BJCP to kiepski argument, widocznie mają niewiele zgłoszeń do konkursów i muszą to kumulować. Był to raczej ukłon w stronę sędziów, którzy złapali punkty rankingowe BJCP.

Z tego co widzę i rozmawiam z ludźmi każdy pisze, że ten system konkursowy jest do bani :D Ciekaw jestem jakie wnioski wyciągnie zarząd bo zawsze jest możliwość, że zachłyśnięci sukcesem I festwialem piwowarów domowych przejdą do samozachwytu i uznają, że obecna forma jest dobra. Z jednej strony PSPD robi kształci kadrę sędziowską i szczyci się dobrymi praktykami oraz tym, że nasz system jest lepszy, a z drugiej zaczyna przyjmować zasady BJCP. Trochę dla mnie to bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak moje czytanie ze zrozumieniem nie padło całkowicie, to regulamin jest jednoznaczny:

Cytuj

34. Finały. Jedna komisja sędziuje wszystkie wybrane z podkategorii piwa w finale dużej kategorii. Finały będą zgodne z systemem oceniania piw PSPD.

a z przewodnika dla Organizatorów KPD PSPD:

Cytuj

Ułożenia kolejności piw od najlepszego do najsłabszego dokonuje się poprzez zsumowanie

ilości punktów od wszystkich sędziów i podzielenie ich przez ilość degustatorów.

tylko chyba, te miejsca nie są z tym do końca zgodne.

 

 

PS

6 godzin temu, Maryh napisał:

Tłumaczenie, że tak jest w BJCP to kiepski argument, widocznie mają niewiele zgłoszeń do konkursów i muszą to kumulować.

AHC 2017 " 8,618 entries from 3,530 homebrewers " (w tym runda finałowa 1,134 entries ) ;)

https://www.brewersassociation.org/press-releases/2017-national-homebrew-competition-winners/

 

edit:

5 godzin temu, Undeath napisał:

Z jednej strony PSPD robi kształci kadrę sędziowską i szczyci się dobrymi praktykami oraz tym, że nasz system jest lepszy, a z drugiej zaczyna przyjmować zasady BJCP. Trochę dla mnie to bez sensu.

To trochę prawda ale z drugiej strony taki system rozkłada trochę liczbę zgłoszeń na różne podkategorie, co wg mnie ułatwia sędziowanie.

 

Wg mnie finały powinny być normalnie po punktach, 7 zwycięzców do wyboru GCh i tyle, ale mam wrażenie, jako że pojawiły się głosy, iż sędziowie sobie nie poradzą z sędziowaniem kilku stylów w jednej kategorii, to powstała jakaś dziwna hybryda.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już sobie tak dyskutujemy na temat przyszłorocznego konkursu Mistrzostw Polski, to dorzucę kilka swoich uwag.

 

Moim zdaniem konkurs może zostać w obecnej formie, pod warunkiem kilku zmian:

1. Wyrzucamy konkurs z Pucharu PSPD, punktowanie "dużych kategorii" szeregując piwa po punktacji z metryczki PSPD jest niesprawiedliwe.

2. Wywalamy z konkursu opis na metryczce PSPD, zastępując ją nowym, skróconym arkuszem oceny piwa, wzorując się na World Beer Cup, gdzie nie ma części opisowej, są tylko suwaki i skale do zaznaczania. 

3. Wypełniamy ten sam arkusz dla wszystkich piw w eliminacjach, bez względu na to, czy piwo przechodzi czy nie.

4. Wyznaczamy do 20 kategorii, obejmując prawie wszystkie kategorie BJCP, łącząc pokrewne style w grupy.

5. Wzorem KPRu, w każdej kategorii przyznawane są medale, sędziowie podczas dyskusji decydują, czy i jakie medale w danej kategorii przyznać.

6. Grand Championa wybierać tylko ze złotych medalistów w dwóch turach: eliminacje, finały. (2 butelki na wybór Grand Championa)

7. Wywalamy wszystkie bardzo szerokie kategorie typu: Brett Beer, Mixed Fermentation etc. Sędziowie nie radzą sobie z oceną tak szerokiej kategorii.

8. Przesuwamy nacisk konkurs na przyznanie medali i wybór najlepszych piw, kosztem feedbacku dla piwowarów, który i tak jest znikomy, przy tak dużym obłożeniu konkursu.

 

Jeżeli konkurs miałby zostać w Pucharze PSPD, a opis miałby być prowadzony na arkuszu PSPD, to konkurs powinien wrócić do starej sprawdzonej formuły.

 

Zapraszam do dyskusji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzucenie flagowego i najbardziej prestiżowego konkursu PSPD z pucharu PSPD byłoby dość kuriozalnym posunięciem. Poza tym czołówka klasyfikacji pucharu byłaby wtedy z pewnością słabiej reprezentowana na konkursie. Powrót do starej formuły można by rozważyć, ale wtedy należałoby wcześnie ogłaszać kategorie, żeby było dość czasu na zaplanowanie warzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, piwochłon napisał:

Wyrzucenie flagowego i najbardziej prestiżowego konkursu PSPD z pucharu PSPD byłoby dość kuriozalnym posunięciem. Poza tym czołówka klasyfikacji pucharu byłaby wtedy z pewnością słabiej reprezentowana na konkursie. 

Nie sądzę, żeby tak się stało. Obecnie tytuł Grand Championa, czy tam Mistrza Polski, ma dużo większy prestiż niż Pucharu PSPD. Z resztą obecny Puchar był rozstrzygnięty przed konkursem, a czołówka i tak wysłała swoje piwa na konkurs. Nie uważam tego też za kuriozum, jeżeli jest to jedyny konkurs w tego typu formule, a nacisk w nim jest położony na jak największą frekwencję, to ani Puchar, ani Mistrzostwa Polski nie potrzebują się nawzajem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest zaczątek jakiejś dyskusji, to rzucę pomysł który parę lat temu przedstawiałem organizatorom KPD ale chyba się nie spodobał ;)

 

Żeby wystartować w MPPD trzeba spełnić jakieś warunki wstępne.

Są one do doprecyzowania ale np co najmniej jedno pudło w roku kalendarzowym poprzedzającym MPPD w konkursie pod egidą PSPD (można by zrobić, że za każde piwo na pudle piwowar może wystawić piwo w jednej kategorii w MPPD).

Wtedy można wrócić do dawnej formuły, czyli te koło 10 kategorii (nawet można mniej) bo piw zgłoszonych byłoby pewnie max 150.

 

Wtedy byłby i prestiż konkursu przy nieprzesadzonej ilości zgłoszeń, i byłaby sprawiedliwa ocena, i porządny feedback (w takiej formie mógłby być nie uwzględniany w Pucharze ale to drugorzędne).

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dajcie chwilę, bo jestem od wczoraj na urlopie. Dziś mi napisał Janek, że macie wiele pytań na piwo.org. Jak tylko dostanę się do komputera to Wam szczegółowo odpiszę.
Na tę chwilę mogę napisać to:

 

Regulamin przywrócimy. System z automatu po nastaniu daty konkursu ukrył go.
Jest też dostępny tu: https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/1-Regulamin-I-Mistrzostw-Polski-Piwowarów-Domowych-2018.pdf

Wklejam też wycinek dot. wyboru:

„Zasady wyboru najlepszego piwa konkursu – Grand Championa

32. Wybory piwa Grand Champion 2018, czyli najlepszego piwa konkursu będą 3 stopniowe: eliminacje w kategoriach, finały w kategoriach oraz „Best of Show” Konkursu (wybór Grand Championa). Wszystkie próbki będą zakodowane przez system konkursowy oraz podane sędziom jako anonimowe.

33. W ramach dużej kategorii, sędziowie sędziują w różnych i kilku komisjach piwa w podkategoriach. Sędziowie dokonują selekcji piw, do których sporządzone zostaną metryczki eliminacyjne PSPD. Piwa dobre i wyróżniające się trafią do finału danej dużej kategorii. Jeśli komisja uznają, iż żadne z piw w danej podkategorii nie spełnia założeń opisów stylu, wtedy żadne piwo z danej podkategorii nie trafi do finału kategorii. Wyeliminowane piwa będą miały sporządzoną metryczkę eliminacyjną, wysłaną następnie przez system konkursowy do piwowara. Wyniki eliminacji zostaną podane w trakcie trwania konkursu.

Podkategorie są rozdzielane proporcjonalnie do odpowiedniej liczby sędziów i komisji zgodnie z Zasadami Dobrej Praktyki Przy Konkursach Piwa PSPD.

34. Finały. Jedna komisja sędziuje wszystkie wybrane z podkategorii piwa w finale dużej kategorii. Finały będą zgodne z systemem oceniania piw PSPD. Piwo, które trafi do finału będzie oceniane oddzielnie, a każdy sędzia sporządzi metryczkę finałową PSPD oraz przydzieli punkty. Sędziowie mogą oceniać piwa w kilku turach, w ciągu jednego dnia. Finałowe piwa dla danej kategorii wypełnia jeden niezmienny skład. Piwa finałowe będą miały sporządzoną metryczkę finałową zbiorczą, wysłaną do piwowara przez system konkursowy do 2 tygodni po ogłoszeniu wyników konkursu, czyli do końca czerwca 2018.

35. Wyniki finałów kategorii zostaną podane podczas I Festiwalu Piwowarów Domowych 16 czerwca. 3 piwa z każdej kategorii z największą liczbą punktów trafią do wyboru Grand Championa 2018. Jeśli we wspomniaje trójce piw z najwyższą liczbą punktów znajdą się 2 lub więcej piw z tej samej podkategorii, wtedy tylko to z większą ilością punktów trafi do wyboru Grand Championa. Do trójki zostanie dokoptowane piwo z kolejnej podkategorii z czwartym (lub piątym, ew. szóstym) rezultatem punktowym w ramach kategorii. W przypadku równej ilości punktów dwóch lub więcej piw o ustaleniu kolejności decyduje suma miejsc, jakie dane piwo zajęło u poszczególnych jurorów w interpretacji: im mniejsza wartość tej sumy, tym wyższe miejsce. Gdyby i to rozwiązanie nie przyniosło rozstrzygnięcia, o kolejności piw decyduje przewodniczący jury na podstawie oglądu arkuszy oceny tych piw.

36. 6 piw, które otrzyma w ramach dużej kategorii największą ilość punktów otrzyma punkty do pucharu PSPD 2017/18. Punkty wyliczane będą przy mnożniku ze wszystkich zgłoszonych piw w ramach dużej kategorii. Szczegóły na końcu Regulaminu.

37. Wybór Grand Championa, odbędzie się na zasadzie „Best of Show”. Trafi tu 21 piw z największą liczbą punktów finałowych (po 3 z każdej kategorii), z których sędziowie wybiorą najlepsze piwo konkursu. Do jego wyboru zbierze się jedna komisja zebrana z najlepszych i najbardziej doświadczonych sędziów na konkursie. Na tym etapie nie będą przydzielane piwom punkty. Zadaniem sędziów będzie wyłonienie najlepszego technicznie piwa konkursu spośród wszystkich kategorii.

38. Piwo uznane za najlepsze otrzyma tytuł Grand Championa 2018, a piwowar tytuł Mistrza Polski Piwowarów Domowych. Wyniki finału konkursu i ogłoszenie piwowara, którzy otrzyma tytuł Grand Championa i Mistrza Polski Piwowarów Domowych 2018 zostaną podane podczas I Festiwalu Piwowarów Domowych. Następnie wyniki zostaną opublikowane w internecie.

39. W związku z obowiązywaniem Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych informujemy, iż wypełnienie przez piwowara formularza zgłoszeniowego MPPD w systemie http://konkurs.pspd.org.pl, jest równoznaczne ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych na cele konkursowe.

a) Administratorem danych osobowych jest Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych z siedzibą w Cieszynie (43-400) przy ul. Dojazdowej 2.

b) Zebrane dane osobowe są przetwarzane w celach komunikacji z piwowarami, wysyłki nagród dla laureatów oraz ogłoszenia wyników eliminacji, finałów i zdobywcy tytułu Mistrza Polski Piwowarów Domowych 2018 (imię i nazwisko).

c) Każdy z uczestników Konkursu ma możliwość dostępu do swoich danych, zmiany i aktualizacji. W tym celu należy zalogować się do systemu konkursowego MPPD bądź skontaktować się z organizatorem Konkursu MPPD.

d) Dane osobowe zostaną usunięte po przeprowadzeniu konkursu i wysyłki nagród.

e) Dane osobowe (imię, nazwisko, adres, telefon) mogą zostać przekazane sponsorom lub/i firmom kurierskim celem wysyłki nagród dla laureatów.

Punkty do Pucharu PSPD.

Ogólne zasady przeliczania punktów w Pucharze PSPD możecie znaleźć na: https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/regulamin-pucharu-pspd.pdf

Podczas Mistrzostw Polski Piwowarów Domowych.

Jeśli w ramach, np. „Lekkie Ale” zostanie zgłoszonych 100 piw, mnożnik dla 6 piw o najwyższej liczbie punktów w tej dużej kategorii wyniesie 2,00. Za I miejsce przyznane zostanie 6 x 2,00 = 12 punktów, a za II miejsce 5 x 2,00 = 10 punktów itd.

Jeśli np. w „Specjalne IPA” zostanie zgłoszonych 117 piw mnożnik dla 6 piw o najwyższej liczbie punktów w tej dużej kategorii wyniesie 2,17. Za I miejsce przyznane zostanie 6 x 2,17 = 13,2 punktu, a za II miejsce 5 x 2,17 = 10,85 punktów itd.”
 

Edytowane przez Mateusz Puślecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę Kantor to nie realne moim zdaniem. Każdy powinien mieć szansę na GCh, a to o czym piszesz odbiera możliwość ludziom, którzy warzą tylko i wyłącznie na niego piwa, a w pozostałych konkursach nie biorą udziału bo nie mają czasu. Po za tym weryfikowanie tego byłby już koszmarem :D

 

Co do pomysłów Janka. Uważam tak samo jeżeli konkurs miałby zostać w obecnej formie bo stawia się na ilość nie jakość to powinien zostać wycofany z pucharu. Dodam obecnie też, że obecna forma od samego początku mi się nie podobała. Pomijając już nie przemyślane kategorie o czym pisaliśmy wcześniej. Patrzę trochę z strony sędziowskiej - uważam, że nie jesteśmy jako sędziowie przygotowani do takiego misz maszu i jak usłyszałem od wielu osób "orki" przy skakaniu między stylami, a także wypiciem 50-60 próbek piwa w ciągu dnia. Nie masz szans na zachowanie kalibracji, skupienia i rozeznania w kilku stylach w przeciągu tych 4 dni. Po prostu sędziowie nie są szkoleni w taki sposób! Co ma ogromne odzwierciedlenie w metryczkach, bo momentami to co dostawałem w nich to trochę naciągane rzeczy - sędziowie nastawieni na szukanie tylko i wyłącznie negatywnych cech piwa, uczepiają się jednej rzeczy i je za to odwalają. Nie jest to dobre i świadczy o słabym przygotowaniu przez organizatora konkursu. Tak samo nie wyobrażam sobie po dostaniu kategorii WCIPA gdzie było jakieś przegenialne piwo następnie oceniać White IPA czy Rye IPA (gdzie te kategorie razczej nie mają już takiego polotu),  automatycznie wszystkie piwa są punktowane niżej. Przydałoby się gdyby konkurs miał zostać w takiej formie dodatkowe szkolenie i kalibracja coś na kształt Podlasia oraz przygotowanie poszczególnych osób do oceny piwa w konkretnych kategoriach. Myślałem jeszcze nad formą gdzie byłby sędzia "przewodniczący" w każdej głównej kategorii i on sprawowałby pieczę nad dobrą oceną w podkategoriach, pilnował sędziów do rzetelnej oceny, rozwiązywałby kwestie sporne, sprawdzał metryczki itp. Przydałby się konferencja sędziowska w tej sprawie, żeby zastanowić się nad formą. Jednak taki prestiżowy konkurs nie powinien zostawiać niesmaku wśród uczestników, a także z tego co widzę organizującym też inne konkursy oraz czynnych sędziów.

 

Jeżeli MPPD miałoby zostać w pucharze - jestem jak najbardziej za przywróceniem poprzedniej formy konkursu, która jest klarowna i przejrzysta oraz zgodna z dobrymi praktykami. Nie wymaga też od sędziów jakiegoś większego przygotowania - oczywiście małe szkolenie przed konkursem zawsze w cenie. Ja uważam, że nie potrzebujemy naleciałości z BJCP. Nasz kurs sędziowski, system oceny, dobre praktyki stworzone zostały po to by dać podwaliny pod coś nowego. Moim zdaniem doskonale się to sprawdza w obecnej formie i nie ma co wymyślać multikategorowością.

 

A co do ilości zgłoszeń:

2018 - 389 piw przejście na nowy system 7 dużych kategorii 35 podkategorii

2017 - 448 piw stary system 10 kategorii

2016 -  340 piw stary system - dodam tutaj, że wtedy zarząd dał dupy w dniu wysyłki piw nie było regulaminu ani formularza zgłoszeń. Powstał wtedy taki kociokwik, że ciężko było się połapać odbiło się to też na frekwencji. 10 kategorii

2015 - 513 piw stary system 10 kategorii

2014 - 752 piw stary system 10 kategorii

2013 - 432 piw stary system 10 kategorii

2012 - 371 piw stary system 10 kategorii

Tu powstały Dobre praktyki do KPD.

2011- 200 piw 6 kategorii

2010 - 177 piw 6 kategorii

2009 - 134 piw 6 kategorii

2008 -  86 piw 6 kategorii

2007 - 78 piw 6 kategorii

2006 - 61 piw 6 kategorii

I tu zaczęła się historia przyznawania tytułu Grand Championa poniżej tej daty edycje zwykłym KPD.

 

Widać wyraźnie gdzie następował boom największy uważam też że taki konkurs stale będzie się plasował między 350-500 zgłoszonych piw nie więcej. Więc argument frekwencyjny zostawił bym w spokoju, a skupiłbym się nad potrzymaniem jakości i rzetelności konkursu. 

 

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Undeath napisał:

Trochę Kantor to nie realne moim zdaniem. Każdy powinien mieć szansę na GCh, a to o czym piszesz odbiera możliwość ludziom, którzy warzą tylko i wyłącznie na niego piwa, a w pozostałych konkursach nie biorą udziału bo nie mają czasu. Po za tym weryfikowanie tego byłby już koszmarem :D

Czy w dowolnej innej dziedzinie każdy z ulicy może wystąpić w zawodach nazywanych Mistrzostwa Polski? Zazwyczaj nie, najpierw musi się sprawdzić na lokalnych zawodach, osiągnąć jakieś minima itp.

Dlaczego nie zrobić tego w piwowarstwie domowym, wtedy wszystkie inny konkursy będą eliminacjami do najważniejszego konkursu - MPPD.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, kantor napisał:

Czy w dowolnej innej dziedzinie każdy z ulicy może wystąpić w zawodach nazywanych Mistrzostwa Polski? Zazwyczaj nie, najpierw musi się sprawdzić na lokalnych zawodach, osiągnąć jakieś minima itp.

Dlaczego nie zrobić tego w piwowarstwie domowym, wtedy wszystkie inny konkursy będą eliminacjami do najważniejszego konkursu - MPPD.

Ale teraz porównujesz nas do sportu trochę inna specyfika w formie prowadzenia moim zdaniem. Zawody alkoholi jedzenia itp. raczej taki mają rodzaj prowadzenia. Rozumiem o co Ci chodzi ale mi się osobiście ta forma nie podoba. Takie ograniczenia moim zdaniem nie przyniosą nic dobrego. I jeśli już to bym widział to formie rankingowej jak na turniejach Gathering Magic lub innych karcianych np. Choć tam ściera się gracz z graczem w bezpośrednich pojedynkach.

 

Z innej beczki z tego co pamiętam po to był stworzony właśnie puchar aby uhonorować wybitnych piwowarów, którzy wygrywają w wielu konkursach i on jest właściwie tym co Ty uważasz za formę GCh. Nie ma sensu tworzyć kolejnego molocha. Moim zdaniem Puchar powinien być bardziej premiowany niż GCh i oprócz uścisku dłoni prezesa powinna być jakaś ciekawa nagroda i zaszczyty z galą. Przez te wszystkie lata niestety był spychany na bok w zamian za jedne zawody ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest mocne ograniczenie, wystarczy wystartować w jednym KPD i zdobyć kwalifikacje, nie przesadzajmy :)

 

Puchar w tej formie ma trochę mały prestiż, bo realnie za mało osób o niego walczy (zapewne każdego roku do max 5-7 piwowarów, a realnie to pewnie nawet 2-4), bo oprócz warzenia dobrych piw, trzeba ich też warzyć dużo.

 

Mój pomysł podnosi oczywiście jeszcze bardziej prestiż MPPD ale czy to coś złego, jak wspomniałem byłoby prestiżowo (już sam udział w MPPD byłby jakimś sukcesem), kameralnie, co z tym związane pewnie bardziej sprawiedliwie i z lepszym feedbackiem, same zalety ;)

 

edit:

No, wady też by dla niektórych były, nie można by się chwalić numerkami (ilością startujących), mówić że to największy konkurs w środkowej europie, no i kasy z wpisowych byłoby mniej ;) ale niech minusy nie zasłaniają plusów :)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Undeath napisał:

Ale teraz porównujesz nas do sportu trochę inna specyfika w formie prowadzenia moim zdaniem. Rozumiem o co Ci chodzi ale mi się osobiście ta forma nie podoba. Takie ograniczenia moim zdaniem nie przyniosą nic dobrego.  Po to był stworzony właśnie puchar aby uhonorować wybitnych piwowarów, którzy wygrywają w wielu konkursach i on jest właściwie tym co Ty uważasz za formę GCh. Nie ma sensu tworzyć kolejnego molocha. Moim zdaniem Puchar powinien być bardziej premiowany niż GCh i oprócz uścisku dłoni prezesa powinna być jakaś ciekawa nagroda. Przez te wszystkie lata niestety był spychany na bok w zamian za jedne zawody ;)

Tutaj też znajduje odzwierciedlenie w sporcie :P Puchar PSPD jest jak krajowa liga, Grand Champion jak Mistrzostwo Świata czy tam Liga Mistrzów - liczy się dyspozycja dnia. Ja też uważam, że Puchar przez te wszystkie lata był niedoceniany, bo wygrana w klasyfikacji wymaga dużej ilości pracy, coś o tym wiem ;) Niestety nie zapowiada się, żeby zarząd coś z tym zrobił. Jakiś czas temu usłyszałem od Prezesa, że Puchar to zwykła statystyka :P Wysyłasz piwa w dużej ilości kategorii, więc coś tam musisz w końcu wygrać :P

 

Ale sama klasyfikacja Pucharu też potrzebuje korekty, bo obecna formuła bardzo promuje takich popieprzeńców jak ja, którzy obstawiają 80% kategorii w całym sezonie. Swoje zdanie na ten temat mam, zarząd zna moje pomysły, zobaczymy czy coś się zmieni i w jaki sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, kantor napisał:

To nie jest mocne ograniczenie, wystarczy wystartować w jednym KPD i zdobyć kwalifikacje, nie przesadzajmy :)

No nie do końca jak sam piszesz: 

4 godziny temu, kantor napisał:

Są one do doprecyzowania ale np co najmniej jedno pudło w roku kalendarzowym poprzedzającym MPPD w konkursie pod egidą PSPD (można by zrobić, że za każde piwo na pudle piwowar może wystawić piwo w jednej kategorii w MPPD).

Dla wielu dobrych piwowarów co łapią 4-6 miejsce warunek nie do spełnienia. I nawet dla takich co raz na kiedyś poślą tak o piwo. 

 

Pomysł owszem podnosi prestiż MPPD ale nie w takiej formie moim zdaniem. Nad tym by trzeba jeszcze przemyśleć by nikt nie czuł się poszkodowany. Na obecną chwilę powrót do starego systemu wydaje się być najrosądniejszy.

 

22 minuty temu, Szalas85 napisał:

Ale sama klasyfikacja Pucharu też potrzebuje korekty, bo obecna formuła bardzo promuje takich popieprzeńców jak ja, którzy obstawiają 80% kategorii w całym sezonie. Swoje zdanie na ten temat mam, zarząd zna moje pomysły, zobaczymy czy coś się zmieni i w jaki sposób.

Przedstawisz im pomysły zginie w eterze i tyle tego będzie. Szkoda, że nikt z zarządu nie chce zabrać głosu albo prowadzić dyskusji publicznej. Wiecznie jak o to pytam to odpowiedź dostaje że były konsultacje, a jak z kim to wychodzi na to, że wewnętrzne. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Undeath napisał:

Dla wielu dobrych piwowarów co łapią 4-6 miejsce warunek nie do spełnienia. I nawet dla takich co raz na kiedyś poślą tak o piwo. 

W sezonie jest koło 60 kategorii (z Pucharu, bez MPPD, w przyszłym sezonie prawdopodobnie będzie jeszcze więcej) co daje koło 180 "biletów" na udział w MPPD, ten system raczej nikogo nie skrzywdzi :)

 

 

edit:

Oczywiście wymagania mogą być inne i łagodniejsze (np za punkty z Pucharu, czy nawet za te 4-6 miejsca), chodzi mi gównie o ideę jakiejkolwiek wstępnej eliminacji piwowarów.

Ale ograniczenie ilości piw do 150-200 to wg mnie żadna ostra eliminacja.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.