Skocz do zawartości

koelsh na s-33


seler

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, mam saszetkę tych drożdży i zastanawiam się nad uwarzeniem "pilsa na górnych".

Takie piwko dla gości co to nie są do gatunkowych przyzwyczajeni.

Na pomysł koelsha wpadłem czytajęc wątek o piwach na wesele i pytanie brzmi czy s-33 wystarczą czy szarpnąć się na stosowne płynne, biorąc pod uwagę "konsumencki target'? :smilies:

 

Co sądzicie o takiej recepturce:

 

pilznneński 3kg

monachijski 0.5kg

pszeniczny 0.5kg

carapils 0.5kg

 

50g Spalt 50min

15g Saaz 10min

 

Według qbrew w stylu się mieści, ale zupełnie nie wiem czy chmiel dobrze dobrałem, trochę "na czuja" dobrałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wywal te s-33 a zastosuj us-05 a najlepiej daj California lager i fermentuj w 16-19 st C

a Wyeast 1007 German Ale ("Szczególnie polecane do piw typu Altbier, Koelsch")? czy będą lepsze od us-05?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno będą lepsze od s-33

Dzięki' date=' już zamówiłem z us-05 :beer: bo doczytałem że German Ale też lubią wychodzic z fermentatora...[/quote']

Nie tyle wychodzić, co zbita drożdżowa, połyskliwa czapa na wierzchu.

Na moje oko 27L w fermentatorze spokojnie.

 

Robiłem Koelscha na S-33 i wyszedł taki sobie, za słodki, ale jeszcze kiedyś spróbuję na dedykowanych płynnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbijam pytaniem czy ktoś robił dolniaki na górnych drożdżach ? I czy to ma sens ?

Wątpię, żeby się to komuś udało. Drożdże fermentacji górnej raczej będą spać w temperaturach fermentacji drożdży dolnej fermentacji (8-10°C). Odwrotnie da się ale też sensu specjalnie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koelsch to piwo górnej fermentacji.

Mi nie chodzi o koelscha ale czy do przepisów gdzie stosujemy dolne drożdże można dodać górne i fermentować w temperaturze 15-24 ? Nie mam możliwości obniżyć temperatury do standardu dolnych .

Edytowane przez wolf74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koelsch to piwo górnej fermentacji.

Mi nie chodzi o koelscha ale czy do przepisów gdzie stosujemy dolne drożdże można dodać górne i fermentować w temperaturze 15-24 ? Nie mam możliwości obniżyć temperatury do standartu dolnych .

No ale po co walczyć z naturą, rób piwa górnej fermentacji. Ja osobiście preferuję piwa górnej :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość n-krzychu
Mi nie chodzi o koelscha ale czy do przepisów gdzie stosujemy dolne drożdże można dodać górne i fermentować w temperaturze 15-24 ? Nie mam możliwości obniżyć temperatury do standardu dolnych .

Nikt Ci nie zabroni - czyli można? Niby tak - ale nie będzie to to piwo które chcesz zrobić. Wyjdzie inny smak. Czyli nie można? A może Ci ten smak będzie odpowiadał. Spróbuj i sam odpowiedz sobie czy Ci to pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze piwo jakie robiłem, to była konserwa brekita nie pamiętam jakiej firmy, ale nazywał się Lager, ale były dołączone do niego drożdże fermentacji górnej.... piwo wyszło do picia, można zrobić wszystko tylko zastanów się czy tego właśnie chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanko, zapomniałem zamówić monachijski do mojej receptury, a chciałbym żeby piwo miało złoty kolor a nie jasno żółty. Co dodać na podbarwienie? Myślałem o 200g cukru kandyzowanego. Ma to sens?

 

i jeszcze czy chmielenie

50g Spalt 50min

15g Saaz 10min

 

Będzie ok? Jeśli o chmiele chodzi to błądzę jeszcze po omacku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.